BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Отров на четкици за зубе

Отров на четкици за зубе
13.07.2007. год.

У неколико италијанских градова власти су недавно заплениле пасте за зубе марке „колгејт” за које се претпоставља да су штетне за здравље, саопштило је у суботу Министарство здравља те земље, пренеле су агенције. Извесна количина сумњивих пасти је заплењена у Фиренци, Ђенови, Риму…, а широм Италије су настављене контроле наводно фалсификованих паста за зубе под робним знаком „колгејт”, без етикете на италијанском језику, пишу медији. Италијанско министарство упозорило је потрошаче да текст на фалсификованим пастама, за које се верује да су произведене у Кини, садржи многе словне грешке. Према наводима италијанске штампе, узорци заплењених паста се анализирају да би се утврдило да ли садрже опасне супстанце, а из продаје се повлаче пасте на којима се као земље порекла наводе Бразил, Јужна Африка, Турска и Шпанија.

Исте вести су стигле и из Отаве где је, како се наводи, Министарство здравља 7. јула издало саопштење да су до сада, контролом заплењене фалсификоване робе пореклом из Кине, откривене 24 тубе пасте „колгејт” које садрже потенцијално отровну и смртоносну хемикалију „диетилен гликол”. Масовна заплена ових производа уследила је после акција у Канади и САД где су такође, у четири државе, заплењене фалсификоване „колгејт” пасте које садрже отровне супстанце.

Страх од ове материје, опасне по здравље људи, потпуно је оправдан.

„Диетилен гликол” је састојак који замењује много скупљи глицерин који се користи за густину производа. Спекулише се да се опасни „диетилен гликол” налазио и у кинеским лековима и козметици и да је нарочито опасан за децу и особе с болестима бубрега и јетре. Ова супстанца постала је нарочито актуелна прошле године кад је у Панами објављено да је више десетина људи умрло, а међу њима и много деце, због коришћења сирупа за кашаљ и других медикамената загађених хемикалијом пореклом из Кине.

Према писању медија, ова хемикалија се обично налази у антифризима али је коришћена и у сирупу за кашаљ, антихистаминским таблетама, лосионима и кремама за осип. Тада је истрагом откривено да је једна кинеска компанија хемикалију продала другом, шпанском предузећу, слагавши да је реч о 99,5 одсто чистом глицерину. Не знајући, Шпанци су касније лажни „глицерин” продали панамској фирми која га је затим продала државним лабораторијама. Због корупције и издавања лажних сертификата за одређене лекове и храну (дакле, не у вези са овим случајем) недавно је на смрт осуђен кинески руководилац владине Дирекције за храну и лекове због примања мита и то углавном од представника фармацеутске индустрије. Како је саопштено, у исто време почела је и провера лиценци на хиљаде медикамената који су већ добили „зелено светло за извоз”.

Након што су власти многих држава откриле спорне производе, аларм за узбуну огласио се и у суседним државама – Босни и Херцеговини и Хрватској. На појединим веб-сајтовима невладиних организација објављено је упозорење грађанима да превише не ризикују и да буду опрезни приликом куповине кинеских зубних паста, а нарочито козметике и лекова.

У Министарству здравља Републике Србије сматрају да нема разлога за панику. Примаријус др Зоран Панајотовић, начелник београдске санитарне инспекције, каже да се сва увозна роба која је прешла границу сматра исправном, јер је за контролу свих испорука задужена гранична санитарна инспекција.

– Нисмо предузимали ванредне контроле пасте за зубе „колгејт” у радњама у Београду, јер се сматра да је сва увозна роба која је прошла границу исправна – рекао је Панајотовић. У саопштењу за медије које је потписао др Зоран Николић, начелник граничне санитарне инспекције Републичког министарства здравља, такође се наводи да „према подацима којим располаже ова инспекција за гранично подручје увоза сумњивих испорука пасте за зубе ’колгејт’ није било”.

И Снежана Карановић, начелник сектора за заштиту интелектуалне својине Управе царина, тврди међу артиклима који су границе Србије прошли легалним путем није било фалсификоване „колгејт” пасте. 

– У 2006, али и током ове године имали смо неколико већих  увоза паста за зубе „колгејт”, шампона и купки произвођача „Колгејт Палмолајв”, али преко дистрибутера који су нису генерални заступници ове компаније. Званични представници ове компаније у Србији су прегледали робу коју смо зауставили на граници и утврдили да је реч о оригиналима. Није било фалсификатa овог произвођача. Говоримо о легалном увозу, наравно, а не о кријумчареној роби – рекла је Карановић.



  • Извор
  • politika.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА