BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 27.07.

28.07.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 27.07.



Стање на фронту -  

Дејство авијације по објектима терориста


Преглед политичких и других вести за 27.07.


Москва инсистира на посети експерата УН сиријском граду Хан Шејхуну  За састављање извештаја о инциденту, везаном за примену хемијског оружја, међународни експерти треба да посете град Хан Шеихун и авио-базу Шаират у Сирији, а не да праве закључке са дистанце, изјавио је вршилац дужност сталног представника Русије при УН Петар Иличев у писму државном секретару организације Антонију Гутерешу.

У писму Иљичева Гутерешу, које је објављено на сајту УН, руска страна инсистира на посети експерата УН и Организације за забрану хемијског оружја сиријском граду Хан Шејхун и авио-бази Шајрат и позива да се не користе само сведочанства очевидаца.

Према његовим речима, извештај мисије који је објављен у јуну је „пристрасан“ и „тенденциозан“. Дипломата сматра да игнорисање правила непристрасне анализе и боравка службеника међународне организације на лице места даје могућност свима који желе да користе употребу хемијског оружја у региону да то и ураде.

Инцидент у Идлибу, за који Запад неосновано оптужује председника Башара ел Асада десио се 4. априла. Министарство одбране Русије саопштило је да је сиријска авијација бомбардовала складиште терориста у којем се налазила хемијска муниција. Вашингтон је, међутим, оптужио Дамаск за хемијски напад, након чега је у ноћи 7. априла америчка морнарица извршила ракетни напад на сиријски војни аеродром у провинцији Хомс.

Бела кућа: Администрација САД снажно подржава санкције против Русије  Портпарол Беле куће Сара Сандерс поново је изјавила да америчка администрација снажно подржава санкције против Русије, Ирана и Северне Кореје и да намерава да проучи коначну верзију нацрта закона.

На питање о ставу председника САД Доналда Трампа о предлогу закона о санкцијама, Сандерсова је саопштила да је сенатор Боб Крокер изјавио да не подржава у потпуности нацрт у овом облику и да „постоји могућност да се он промени“.

„Тако да ћемо видети како ће он изгледати пре доношења коначне одлуке. Али могу да вам кажем да Бела кућа, председник и читава администрација, а то смо много пута говорили, снажно подржавају санкције против Русије, Ирана и Северне Кореје“, истакла је Сандерсова.

Шојгу: Низ држава не прекида са покушајима да употреби војну силу за постизање геополитичких циљева  Русија је принуђена да повећа борбене капацитете Јужног војног округа, предузимајући симетричне мере за неутралисање претњи по националну безбедност, изјавио је министар одбране Русије, генерал армије Сергеј Шојгу.

„У овим околностима Русија је принуђена да предузме симетричне мере за неутрализацију насталих претњи по националну безбедност, да спроводи активности стратешког обуздавања и да повећава борбене капацитете Јужног војног округа“, рекао је Шојгу на састанку управног одбора Министарства.

Према његовим речима, од априла је у Румунији трајно размештено 16 авиона САД и Велике Британије тактичког ваздухопловства. Од почетка године само САД су извеле више од 130 извиђачких летова на руским јужним границама. Осим тога, пре неколико дана на западној обали Црног мора завршене су велике војне вежбе НАТО-а, у којима је учествовало више од 25.000 војника из 22 земље.

Он је истакао да су све текуће организационе активности синхронизоване са снабдевањем савременог наоружања и војне технике.

„За последњих шест месеци трупе Јужног војног округа добиле су више од 600 јединица наоружања и војне технике. Стално се побољшавају борбена обука војника и припрема војних органа“, рекао је он и прецизирао да је од почетка године у Јужном војном округу одржано више од хиљаду војних вежби.

„На тај начин, може да се говори о позитивној динамици у организацији и извођењу борбене обуке“, закључио је министар.

Према његовим речима, један број страних земаља повећава војно присуство поред руске границе, сматрајући да акције Русије на Блиском истоку и Кавказу представљају претњу.

„Наша активна дејства за стабилизацију ситуације на Блиском истоку и подржавање мира на југу Кавказа неке земље виде као претњу по њихове националне и коалиционе интересе. У настојању да блокирају учешће Русије у решавању глобалних и регионалних проблема, низ држава не прекидају са покушајима да употребе војну силу за постизање геополитичких циљева и повећање војног присуства у близини руских граница“, нагласио је Шојгу.

Министар је, такође, додао да су „формирана четири батаљона војне полиције који тренутно обављају задатке у појасима безбедности зона деескалације на територији Сирије“.

Путин ратификовао распоређивањe ваздухопловних снага у Сирији  Председник Владимир Путин je ратификовао протокол за споразум о распоређивању ваздухопловне групе Оружаних снага Русије на територији Сирије, наводи се на званичној интернет страници за правне информације.

У саопштењу се наводи да је председник Русије наложио да се ратификује „протокол за Споразум између Руске Федерације и Сиријске Арапске Републике о распоређивању ваздухопловне групе Оружаних снага Русије на територији Сирије од 26. августа 2015. године, који је потписан у Дамаску 18. јануара 2017. године“.

Према протоколу, рок важења споразума мења се са неодређеног на 49 година. При томе се предвиђа његово аутоматско продужење на наредни период од 25 година, уколико ниједна страна не обавести да намерава да раскине споразум најмање годину дана пре истека рока.

Трговински рат између ЕУ и САД би било нешто веома лоше - министар економије Немачке  Нове санкције против Русије одобрене од стране америчког Представничког дома у уторак, могле би довести до контра-санкција, упозорава немачки министар економије Бригита Ципријес, додајући да би трговински рат између ЕУ и САД било нешто "веома лоше."

Бригита Ципријес је упозорила и на могући трговински рат између Европске уније и Сједињених Америчких Држава.

"Постоји могућност контра-санкција, јер је то предвиђено и путем СТО-а (Светска трговинска организација)", рекла је она, додајући да би трговински рат било нешто "веома лоше."

Она је такође рекла да нове америчке санкције могу штетити немачким компанијама и погоршати везе Берлина са Вашингтоном.

"САД су сада оставиле једну обичну линију која повезује Европу и САД због санкција против Русије", изјавила је Ципријесова.

Она је додала да ће недостатак координације са ЕУ утицати на немачке компаније.


Удружење немачких привредних комора и индустрије је саопштило да нове санкције против Русије могу имати негативан утицај на енергетску безбедност Европе и штетан утицај на немачку економију, додајући да САД санкцијама желе постићи фаворизовање фирми из САД.


Главни економиста 
Удружења немачких привредних комора Вокер Трејер, позвао је ЕУ да реши ово питање.

"Европска комисија мора сада уложити напоре да сагледа тренутну ситуацију, као и да се супротстави екстериторијалном ефекту нових америчких санкција. Стиче се утисак да САД прате своје економске интересе ", рекао је Вокер за ТАСС.


"Ако се немачким фирмама забрани учествовање у предузећима за гасоводе, веома важни пројекти у сектору безбедности снабдевања енергијом могу се обуставити. У том случају немачка економија ће несумњиво бити погођена", рекао је Трејер.


Портпарол немачког министарства спољних послова Мартин Шефер такође је на конференцији за новинаре рекао да се закон о санкцијама "не односи само на немачку индустрију. Санкције против Русије не би требало да постану средство индустријске политике које се води у интересу САД".

"По нашем мишљењу није на Американаца да пресуђују или прописују на који начин европске компаније могу да сарађују са било којим трећим странама - нарочито са руским енергетским компанијама", рекао је Шефер.

Говорећи на истом брифингу, портпарол Владе Немачке Улрике Демер додала је да Берлин верује да "европска индустрија не би требало да постане мета америчких санкција".

Предлог закона такође је оштро критиковао председник Европске комисије Жан Клод Јункер, који је рекао да "Интереси САД не могу бити први, а интереси ЕУ последњи".

„Ужасно лоша грешка“ - сенатор САД о антируским санкцијама  "Суштина нових антируских санкција које чекају одобрење Доналда Трaмпа јесте блокирање заједничког пројекта гасовода ЕУ и Русије "Северни ток 2" и везивање Трампових руку у изградњи трговинских односа са Москвом", рекао је сенатор из Вирџиније Ритер Блек за РТ.

Блек је додао да верује да у инсиситрању на санкцијама према Русији Конгрес покушава да искористи политчке маханизме да би добио економску предност. Он међутим, примећује да је председник Доналд Трамп истовремено подвргнут оштрим критикама због примене принципа "прво САД" како би се решиле трговинске неравнотеже са другим земљама.

 

"Овде Трaмп покушава да има слободну трговину са Русијом, покушава да ресетује односе са Русијом - а сам Конгрес је направио велики корак ка блокирању слободне трговине и мешањe у тржиште", рекао је Блек.

"Пошто је Представнички дом гласао за доношење закона, било би бесмислено да Трaмп сада ставља вето на предлог закона, када се то лако може превазићи", рекао је Блек, додајући да су санкције, упркос јединству законодаваца, "нису сасвим постигнуте јединствено, јер постоји огромна реакција из Европске уније".

"Постоји могућност да ће реакција ЕУ приморати Представнички дом и Сенат да можда направе неке модификације", рекао је он.

Говорећи о способности ЕУ да предузме заједничку акцију против Вашингтона у одговору на санкције које утичу на заједничке енергетске пројекте са Русијом, Блек је рекао да сумња да би било могуће да се свих 28 чланова блока договори о том питању.

"Сама легислатива, чак и ако је председник Трамп потпише, те постане закон, не обавезује га да одреди казнене мере за "Северни ток 2", јер само лидер САД то може учинити", рекао је Блек, тврдећи да законодавци желе да оставе "врућ кромпир" Трампу, да пренесу одговорност за непопуларне мере за ЕУ.

Блек је додао да Конгрес остављајући последњу реч Трампу буквално каже да је оно што ради "екстремно и да је мало непријатно да се ради, али хајде да то предамо председнику".

Међутим, Трамп под таквимм притиском може да не потпише закон, сматра сенатор.


"Озбиљно сумњам да ће председник Трамп, докле год дозвољава дискрецију, мислим да неће увести санкције за "Северни ток 2" јер је то заиста сигурност за Европу", рекао је Блек, напомињући да би с друге стране ЕУ могла такође учинити у великој мери да се не дозволи обустављање пројекта.


"Претпостављам да би ЕУ учинила све како би покренула гасовод "Северни ток 2" и верујем да би то требали како би осигурали стабилност и сигурност за људе Европе", рекао је он, називајући намеру америчких законодаваца да диктирају енергетску политику преко САД-а као "ужасно, ужасно лошу грешку" која "одражава лоше вођство од стране Дома и Сената".

Предлог закона који се односи на руски енергетски сектор, банке, произвођаче оружја, као и појединце, замишљен је као одговор на подршку Русије Влади Сирије у борби против терориста, присаједињења Крима Русији и наводном подршком Доњецкој и Луганској Републици.

Закон такође не поштује заједничке енергетске пројекте између Европе и Русије, што је довело да неколико европских земаља и званичника ЕУ изразе оштро неслагање и забринутост због могућих импликација на европске послове и њену енергетску безбедност.


Председник Европске комисије Жан КЛод Јункер је упозорио Вашингтон да је ЕУ "спремна да поступи на одговарајући начин у року од неколико дана", оптужујући америчке власти да занемарују мишљење Европе о том питању.

Немачка и Француска су такође осудиле једнострани потез, а Берлин је саопштио да "није на Американцима да суде или прописују на који начин европске компаније могу да сарађују са било којим трећим странама", а Париз је указао на то да су санкције "супротне међународном праву".

"ЕУ се може супротставити санкцијама и доћи у сукоб с САД"

Политички историчар Марк Шанахан, који предаје политику и међународне односе на Универзитету Ридинг, верује да, с једне стране, нове санкције одражавају лоби Представничког дома који "тежи ка америчкој агенди за гориво", а с друге стране представља политичку борбу која укључује Трампа и Републикански национални комитет.

"Ово је стављање председника Трампа у његову кутију. То је борба између Републиканског националног комитета, републиканаца у Конгресу и извршне власти у Белој кући. Тренутно председник није на јако снажном месту - готово сигурно да не види свој вето на овом закону, јер може завршити на врло, врло слабом положају", рекао је Шанахан за РТ.

Међутим, то би могло да се претвори у сукоб између САД и ЕУ, јер су санкције против интереса многих европских држава.

"ЕУ је веома јако трговинско тело у својим правима. Може изабрати да не спроводи америчке санкције и да се директно њима супротстави, нарочито око енергије са Русијом. То ће их довести у сукоб са САД-ом, а то се није догодило већ дуже време у овој размери и на овом нивоу. Али то се може догодити", рекао је Шанахан.

Песков: Москва ће заузети став о новим санкцијама САД када добију статус закона  Кремљ сматра врло да је врло жалостан закон који је амерички Представнички дом донео о пооштравању санкција Русији.

Песков је рекао да ће Москва оформити став о новим америчким санкцијама када ће они добити статус закона.

„Засад се ради о закону, зато нећемо давати било какве оцене. Однос према томе ће се формулисати након пажљиве анализе и одлуке, које ће несумњиво донети шеф државе, председник Владимир Путин“, рекао је представник Кремља.

Одговарајући на питање новинара да прокоментарише речи председника Комитета Савета федерације за међународне послове Константина Косачова да треба дати реципрочан одговор на нове санкције, он је рекао:

„У случају да и када донесемо такву одлуку, саопштићемо вам. Све остале изјаве наших парламентараца су потпуно јасне, објашњиве. Ради се о врло непријатељском потезу, зато је реакција очигледна.“

У овом тренутку могу да кажем да је за нас ова вест врло жалосна и са тачке гледишта руско-америчких односа и перспектива њиховог развоја. Ништа мање није жалосно ни са тачке гледишта међународног права и међународних трговинских односа“, изјавио је новинарима портпарол председника Русије Дмитриј Песков.

Он је додао да је дао оцену на основу информација које „су нам о закону доступне“.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА