BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 12.07.

13.07.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 12.07.



Трамп o Путину - Веома добро смо се разумели и то је добра ствар Амерички председник Доналд Трамп је открио у интервјуу за "Си-Би-Ен Њуз" да су се он и председник Русије Владимир Путин "веома добро разумели" и да је "то добра ствар".


Међутим, он сматра да би Путин био срећнији да је Хилари Клинтон победила на изборима.

Док су циљеви председника Русије Владимира Путина сасвим другачији од његовог, Доналд Трамп је изјавио да све док двојица државника траже просперитет за своје земље, они могу наћи неке заједничке основе.

"Па он жели оно што је добро за Русију, а ја желим оно што је добро за САД. Мислим то и у овим случајевима као што је Сирија, где можемо да будемо заједно, до прекида ватре, а постоје и многи други случајеви где заједно можемо урадити веома позитивне ствари, али ће Путин увек желети добро Русији, а Трамп ће желети добро САД-у, и то је тако", рекао је Трамп.


"Већ је први сусрет на маргинама самита Г20 показао да ће бити "плодно" и да ћемо се слагати", рекао је Трамп.

"Понекад се нећеш слагати у неким стварима, а понекад хоћеш. Али ми смо имали добар и дугачак састанак лицем у лице", рекао је Трамп.

"Људи су говорили: "Ох, они не би требало да су заједно." Па, ко су људи који су говорили то? Мислим да се веома добро осећамо. Ми смо изузетно снажна нуклеарна сила, а исто тако и они. Нема смисла не имати неку врсту везе. "


Упркос томе што се је "добро разумео" с Путином, Трамп верује да би руски лидер био срећнији да је Хилари Клинтон победила на председничким изборима.


"На пример, да је Хилари победила, наша војска би била укинута. Наша енергија би била много скупља. То је оно што Путин не воли код мене", рекао је Трамп.


"И због тога кажем, зашто би ме он желео? Јер од првог дана сам желео снажну војску, а он то не жели да види ".

"Од првог дана желим смањење цена енергената и стварање огромне енергије. Сами ћемо то урадити, као што радимо сада. Ми ћемо извозити енергију, а он то не жели. Он би више волео Хилари јер она жели ветрењаче. Он би то више волео јер би цене енергије порасле, а Русија се као што знате, веома пуно ослања на енергију", додао је Трамп.


Сиријска армија опкољава последње упориште терориста у провинцији Хама Сиријска армија приводи крају операцију потпуног избацивања терориста из провинције Хама.

Џихадисти су пред озбиљним поразом јер сиријске снаге опкољавају њихово последње, али велико упориште - град Акербат.

С запада, севера и југа, сиријска армија је на мање од 30 километара од града. Преостало је да потпуно затвори Акербат са истока и терористи ће се наћи у окружењу.

Опкољени још не покушавају да се извуку из обруча и зато што контролишу већину узвишења око Акербата, а на тим позицијама су, по правилу, фанатици који се на повлаче.

Руска авијација, која отвара путеве сиријским снагама, већ је почела да наноси ударе по врховима тих брежуљака. Исто чини и артиљерија сиријске армије.

Битка за Акербат је истовремено и битка за оближње налазиште нафте „Магара“.

Коалиција САД гађала стамбене зграде Авиони међународне коалиције предвођене САД бомбардовали су стамбене зграде у месту Кишкиш Џабур у близини Шададија у Сирији, а том приликом погинуло је шесторо људи, јавила је сиријска агенција САНА.

САНА подсећа и да је прошле недеље међународна коалиција гађала цивилне објекте. Тада су погођене стамбене зграде у месту Кишкиш Зејанат, када је погинуло деветоро људи.

Поред тога, додаје се да су авиони коалиције у околини Раке користили муницију са белим фосфором, што је забрањено међународном конвенцијом.

Погинуо руски капетан Руски војни саветник Николај Афанасов погинуо је у Сирији приликом минобацачког напада терориста у Хами, саопштило је руско Министарство одбране.

Како се наводи, то се догодило приликом напада терориста на положаје сиријске војске.

У питању је саветник и капетан Николај Афанасов, коме ће, како наводи Министарство, постхумно бити додељено државно одликовање.

Афанасов је у Сирији обављао послове саветовања и обуке сиријских војника и јединица копнених снага.


Преглед политичких и других вести за 12.07.


Ција: Сиријски режим извео хемијски напад у Хан Шејхуну - Америчка обавештајна служба располаже поузданим доказима да је „сиријски режим“ извео хемијски напад 4. априла у Хан Шејхуну, изјавио је директор ЦИА Марк Помпео.

Према његовим речима, након априлских догађаја у Идлибу, председник САД Доналд Трамп је наредио да се открије шта се десило. Помпео је саопштио да су обавештајне службе почеле да разјашњавају „истину“. Између осталог, нагласио је Помпео, рађено је у сарадњи са америчким партнерима.

„Рекао сам Трампу да су обавештајне службе установиле да је сиријски режим извршио хемијски напад. Знао сам да су агенције имале добре доказе. Рекао сам му да смо апсолутно сигурни у то“, навео је Помпео.

Лавров: Санкције Сирији од стране ЕУ ненормалне - Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је да је дошло време да се ревидирају последице санкција које ЕУ и САД примењују против Сирије, истакавши да Москва њихово постојање сматра ненормалним.

„Санкције умногоме коче процес обнове производње која је неопходна Сирији, укључујући фармацеутску индустрију, која је у тој земљи увек била прилично развијена, а сада је под санкцијама Запада“, рекао је он након састанка са високом представницом ЕУ за спољну политику Федериком Могерини.

Како је рекао, Русији је познато на који начин ЕУ доприноси олакшавању патњи сиријског народа, иако је сада неопходно проценити све хуманитарне последице тих санкција.

Могеринијева је, са друге стране, истакла да санкције ЕУ нису уведене против грађана Сирије, већ против оних појединаца који сносе одговорност за рат у тој земљи.

Она је такође навела и да су ЕУ и Русија постигле сагласност да ће чешће разговарати о многим међународним питањима, као и да је ЕУ спремна да гради мостове са Русијом.

Лавров и Могеринијева су се дотакли и питања ракетног програма Ирана, а висока представница је истакла да ЕУ намерава да договор који је постигнут са Техераном о том питању спроведе до краја.

„Ми ћемо осигурати да се договор спроведе у потпуности, да га испоштују све стране. То укључује, како нуклеарни аспект, тако и остале – укидање санкција и постепену обнову односа у свим секторима“, додала је Могеринијева.

Лавров: Хаотична евакуација Мосула изазвала још више погинулих - "Ирак и коалиција САД нису успели да створе услове за организовано повлачење цивила из Мосула, што је довело до повећања броја жртава током операције против "Исламске државе", рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.

"У случају Мосулa, нису створени услови да се омогући цивилима да напусте град на организован начин. Све је било хаотично и спонтано. Очигледно, када се то догоди на такав, неочекивани начин, појављују се потешкоће и изазива се већи број жртава", рекао је Лавров новинарима након неформалног састанка министара савета ОЕБС-а у Аустрији.


У понедељак је ирачки премијер Хајдер Абад званично објавио да је Мосул, који је био главно упориште "Исламске државе" у Ираку за последње три године, потпуно ослобођен од терориста.

Међутим, осам месеци дуга операција коју су ирачке снаге спроводиле уз подршку авијације коалиције САД и специјалних снага, оставила је већи део града у рушевинама, што је довело до хиљада цивилних жртава и око милион интерно расељених људи.

"Наравно, драго нам је што су терористи претрпели пораз, али је цена победе против тероризма висока у сваком случају", рекао је Лавров.

У уторак је "Амнести Интернешенел" саопштио критички извештај, који је оптужио коалицију коју предводе САД у Мосулу за погрешне и претеране нападе, позивајући их да јавно признају пропусте у заштити живота цивила.

Раније је хуманитарни координатор УН-а у Ираку, Лиза Гранде, саопштила да је преко 8.000 цивила убијено или рањено у Мосулу, док је 915.000 становника било приморано да побегне.

Од 44 стамбена кварта у Мосулу, шест је потпуно уништено, 22 су умерено оштећени, а 16 лакше, саопштила је Гранде.

Лавров је указао на очигледно лицемерје главних светских медија у вези Мосула, поредећи га са извештавањем о ослобађању Алепа у Сирији током анти-терористичке опеарције сиријске војске и руских снага. Иако су специјални коридори створени како би цивили и милитанти напустили град, операција за ослобођење источног дела Алепа је оштро критикована.

"Била је хистерија због цивила, наводно да су изложени великим патњама. Била је хистерија јер смо сиријска војска и ми, заједно са нашим партнерима из Турске и Ирана организовали коридор за повлачење цивила из источног Алепа и повлачење милитаната. Били смо оптужени за етничко чишћење ", рекао је Лавров.

"Међутим, сада је чињеница да се многи становници враћају у Алепо бежећи од наших западних колега. Они воле да затварају очи пред тим", додао је Лавров.

Западни медији су такође тврдили да сиријско-руске хуманитарне акције не садрже "ни лек ни медицинску опрему", што је касније оповргнуто доказима.

"Након што је источни Алепо ослобођен у децембру 2016. године представници Светске здравствене организације (СЗО) су посетили тај део града и открили велике залихе лекова и материјала, као и свега што је потребно да би се бринуло за нечије здравље," нагласио је Лавров.

Лавров је рекао да се Москва званично обратила УН-у за објашњење, зашто СЗО као тело, које је одговорно за хуманитарна питања, није било упознато са реалном ситуацијом са медицинским средствима у источном Алепу и није учинио ништа да заустави медијске дезинформације.

До сада није дошао никакав одговор од УН-а, али ће се Москва "заложоти за објашњење", рекао је Лавров.

УН су у међувремену позвале ослободиоце Мосула да обезбеде сигурност за цивилно становништво у граду, те да осигурају њихова људска права, рекао је Фархан Хак, заменик портпарола генералног секретара УН-а.

"С једне стране ми смо свакако задовољни што "Исламска држава" више не контролише град. Али, у исто време, желимо да будемо сигурни да ће све силе које су помогле ослободити град Мосул у последњих неколико дана, укључујући и ирачке снаге безбедности и неке од њихових савезника, проверити да ли су цивили заштићени и да ли се поштује владавина права", рекао је Хак.

Упркос ирачком саопштењу о потпуном ослобођењу Мосул, Хак је изјавио да "још увек могу постоје боре у различитим џеповима града. Желимо да се уверимо да је цивилно становништво сигурно, да имају приступ води, да ће се њихова права поштовати".

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА