BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 08.07.

09.07.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 08.07.


Стање на фротну - 

Дејство сиријских снага


Преглед политичких и других вести за 08.07.

УН поздравиле договор између САД и Русије о прекиду ватре у Сирији Уједињене нације су поздравиле договор о прекиду ватре на југозападу Сирије до којег су дошле САД и Русија, рекавши да ће подржати предстојеће мировне преговоре.

Заменик специјалног изасланика УН за Сирију Рамзи Рамзи рекао је да се нада да ће договор извојеван у Сирији довести до смањења насиља и нових договора широм Сирије.

„УН увек покушавају да смање тензије и ескалацију борби, а ја мислим да је ово корак у правом смеру. Све ово је очигледно подршка за политички процес“, рекао је Рамзи новинарима у Дамаску, преноси АП.

Прекид ватре започиње у недељу у подне по локалном времену у Сирији, а засад није одређено до када ће трајати.

Путин и Ердоган разговарали о ситуацији у Сирији Председник Русије Владимир Путин саопштио је да је с турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом током самита Г20 у Хамбургу детаљно разговарао о проблемима у Сирији и навео да је важно трагати за компромисима.

„Ако се исто тако будемо кретали у другим правцима, у другим зонама деескалације… Данас сам веома детаљно разговарао о томе с председником Турске. То у великој мери не зависи од нас. Много тога је повезано с противречностима међу земљама региона“, рекао је Путин.

Он је додао да све стране имају своје бриге и своје приоритете и интересе, при чему је реч о легитимним интересима. 

„Потребно је односити се према томе управо тако — као према легитимним интересима. Потребно је тражити компромисе. Знате, понекад успевамо то да учинимо“, рекао је Путин.

Према његовим речима, неопходно је договорити се о границама зона деескалације у Сирији. „То је компликован, мучан, али врло одговоран и важан посао“, рекао је Путин.

„У сваком случају, то што су прекинута активна борбена дејства, то што се сада бавимо овим зонама деескалације — то је већ огроман корак напред. Сада је потребно договорити се о томе какве ће бити конкретне границе ових зона, како ће се у њима чувати безбедност“, рекао је Путин.


Путин: Трамп је другачији у стварном животу него на ТВ-у, можемо обновити односе "Доналд Трамп који се виђа на телевизији се разликује од оног у стварном животу", реко је руски председник Владимир Путин на самиту Г20, додајући да је после његовог састанка са лидером САД у Хамбургу, осетио да се односи између две земље могу барем делимично обновити.

"Што се тиче личних односа, мислим да су они успостављени", рекао је Путин.

"Мислим да ако наставимо изградњу наших односа као током нашег јучерашњег разговора, постоје разлози да верујемо да ћемо бити у стању да барем делимично вратимо ниво сарадње који нам је потребан", рекао је Путин.

Путин је рекао да је питање наводног руског мешања у изборе у САД иницирао Трамп током разговора.

Путин је поновио да нема разлога да се верује да се Русија мешала у изборни процес у САД 2016. године.

"Он (Трамп) ме је питао много питања на ту тему. Ја сам одговорио на та питања најбоље што сам могао. Мислим да је све узео у обзир, те да се сложио са мном, али стварно би требало да њега питате како се осећа због тога", рекао је руски председник.

Што се тиче сајбер напада, руски лидер је рекао да су се он и Трамп "сложили да не би требало да буде ситуација несигурности, нарочито у будућности у овој области".

"Амерички председник и ја смо пристали да створимо радну групу и радимо заједно како би заједнички пратили безбедност на интернету, како би се безусловно поштовале међународне правне норме и како би се спречило мешање у унутрашње ствари других земаља", рекао је Путин.

"Ако успемо да организујемо овај посао, а нема разлога да сумњамо у то, онда више неће бити спекулација на ову тему (мешања Русије)", додао је он.


Говорећи о наводима да се Москва уплитала у послове других земаља, Путин је окривио стране медије да то управо чине у Русији.


"Ако анализирате немачке, француске и европске медије, генерално - они су ти који се стално мешају у наше унутрашње послове. Али ми смо самопоузани и то нам не смета ", објаснио је Путин.


Током састанка се говорило и о Сирији, а председник Путин је рекао да нова америчка администрација има "прагматичан" став о том питању.

"Мислим да је став САД постао прагматичнији. Не чини се да су се драстично променили у односу на Обамину администрацију, али постоји разумевање да можемо постићи много удруживањем снага", рекао је Путин.

"Овај приступ Вашингтона је направио могућим договор о деескалационим зонама у јужној Сирији, а што је био један од искорака током разговора у петак са Трампом", додао је руски председник.


Путин је истакао значај деескалационих зона за очување територијалног интегритета сиријске државе након сукоба.


"Деескалационе зоне би требало да постану прототип таквих територија, које би биле у стању да сарађују међусобно, као и са званичном владом у Дамаску", објаснио је он.


Руски председник се осврнуо и на коментаре америчког државног секретара Рекса Тилерсона и других званичника у Вашингтону, а који инсистирају да сиријски конфликт неће бити решен док је председник Башар Асад на власти.

"Господин Тилерсон је веома поштован човек. Он је награђен Орденом пријатељства. Ми га волимо и поштујемо. Али он после свега, није држављанин Сирије, и будућност Сирије и политичка будућност председника Асада треба само да се одреди од стране сиријског народа ", нагласио је Путин.

Путин: Озбиљан напредак у решавању сиријске кризе и у борби против терориста Председник Русије Владимир Путин изјавио је да постоји озбиљан напредак у решавању сиријске кризе и у борби против терориста у овој земљи, између осталог и захваљујући напорима власти Турске.

На састанку са својим турским колегом Реџепом Тајипом Ердоганом на маргинама самита Г20, руски лидер је истакао да је „у последње време много тога урађено и за свеобухватни развој билатералних односа и у решавању низа проблема који су од интереса за нас“.

„У значајној мери захваљујући вашем ставу ситуација у Сирији се изменила суштински на боље: за то време су терористичке групе претрпеле значајан удар, а учињен је озбиљан корак за решење ситуације“, рекао је Путин Ердогану.

„Веома ценимо ваш став и став свих ваших колега, наших партнера у процесу преговора“, закључио је председник Русије.

Турски председник истакао је да има „велика очекивања“ од заједничких напора Москве и Анкаре о сиријском решењу.

Ердоган сматра да заједнички напори Русије и Турске „представљају јасан пример за народе у региону и за земље целокупне светске заједнице“. „Очекивања су заиста веома велика“, рекао је Ердоган.

Трамп: Састанак са Путином био импозантан Председник САД Доналд Трамп је рекао да је његов сусрет са руским председником Владимиром Путином у петак био "импозантан."

Први сусрет двојице лидера трајао је више од два сата на маргинама самита Г20 у Хамбургу.

"Имао сам импозантан јучерашњи састанак са председником Путином", рекао је Трамп говорећи са британски премијером Терезом Меј.

 


Путин и Трамп су одржали  састанак који је трајао више од два сата уместо планираних 30-40 минута. Лидери су имали "позитивну хемију" и "брзо повезивање", саопштио је амерички државни секретарк Рекс Тилерсон, након састанка у петак.

Амерички и руски лидер су се придружили састанку америчког државног секретара Рекса Тилерсона и руског министра спољних послова Сергеј Лаврова касније.

Лидери су разговарали о многим темама, укључујући Украјину, Сирију као и борбе против тероризма, како је рекао Путин, на прес конференцији.

Након састанка, амерички и руски званичници најавили су споразум о прекиду ватре у југозападној Сирији, који ће ступити на снагу 9. јула. Прекид ватре се односи на провинције Дараа, Кунеитра, и Ас-Суваида.

"У овој зони, режим примирја ће ступити на снагу 9. јула у 12 часова по Дамаску", изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров после сусрета Трампа и Путина.

Председници су се сложили да се створи билатерални канал за промовисање решења украјинске кризе, рекао је Лавров, додајући да је украјинска криза разматрана у "пословном тону".

САД: Споразум о примирју у југозападном делу Сирије први корак ка свеобухватнијем споразуму  Споразум о примирју у југозападном делу Сирије јесте први корак ка свеобухватнијем споразуму о прекиду ватре у земљи, рекао је портпарол Стејт департмента новинарима.

„Сспоразум о примирју је важан корак, али то је први корак за свеобухватнији и поузданији споразум о прекиду ватре и деескалацији сукоба у југозападном делу Сирије. Ово је дефинитивно свеобухватнији приступ од претходних покушаја успостављања примирја у Сирији“, истакао је он.

Смисао примирја у Сирији је у прекиду насиља, а не у давању предности једној од страна, рекао је новинарима високи представник америчког Стејт департмента.

Током телефонског брифинга новинари су га питали за мишљење о томе да „уколико сиријски председник Башар ел Асад себе сматра легитимним лидером земље, због чега је пристао на примирје што би могло да доведе до јачања опозиције“.

Дипломата је одговорио да би радије „оставио Асада да говори о сопственој мотивацији“.

„Смисао примирја није да се некоме дâ предност, већ престанак насиља и стварање основе за политичке разговоре о елиминацији сукоба“, рекао је он.

Према речима америчког дипломате, један од важних елемената постигнутог договора је то што су Русија и Сједињене Америчке Државе „успеле да постигну договор о карти линија додира“ сукобљених страна на југозападу Сирије.

Он је истакао да ће стране морати да се предузму додатне мере у циљу јачања примирја. „Ови кораци укључиваће додатно распоређивање посматрача у региону“, рекао је дипломата.

Конкретни детаљи мониторинга режима примирја биће разрађени у наредних неколико дана, додао је он.

Говорећи о договору са Русијом, званичник је навео да САД сматрају да Русија озбиљно намерава да реализује споразум о прекиду ватре у југозападном делу Сирије.

„Почели смо разговоре са њима (Русијом) пре неколико месеци. Схватамо да они желе да озбиљно примењују овај споразум“, рекао је амерички дипломата.

Високи званичник рекао је и да споразум о примирју у југозападној Сирији није везан за астански процес.

„Астана је одвојен процес, напори који су данас објављени део су преговора Русије и Јордана и нису били део астанског процеса у којем су САД посматрач, а не учесник“, истакао је он.

Говорећи о терористима у Сирији, представник Стејт департмента рекао је да САД не искључују могућност да ће терористичке групе покушавати да прекрше споразум о деескалацији на југозападу Сирије.

„Не искључујемо могућност да ће екстремистичке групе под контролом Ал Каиде или ДАЕШ-а покушати да покваре овај споразум“, нагласио је он.

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров потврдио је јуче да су Русија и САД спремне да прогласе прекид ватре у југозападној Сирији почевши од 9. јула.

Прва позоришна представа у Алепу  Први пут након завршетка борбених дејстава изведена је представа у сиријском Алепу.

Спактакл у Централном дому глумца у Алепу привукао је стотине гледалаца.

„Поново отварамо позоришта, то је део схватања да се у град вратио миран живот и да свако може без страха да се придружи духовним принципима“, рекао је након премијере директор Одељења за културу провинције Алеп Џхабер ел Саџур.

Он је додао да је од почетка јула одржано више културних догађаја у граду него за све четири године борби.

Косачов: Договори Москве и Вашингтона ће се појавити пре или касније  Резултати састанка председника Русије и САД, Владимира Путина и Доналда Трампа, превазишли су очекивања и у извесном смислу могу се сматрати напретком, сматра председник Комитета за међународне послове Савета федерације Константин Косачов.

„Резултати састанка председника Русије и САД, признајем, превазишли су моја очекивања, а уверен сам и не само моја очекивања. Много је конкретних ствари, Русија и САД почињу или да сарађују у пракси (о Сирији), или да разматрају (о Украјини, сајбер-безбедности) о најважнијим питањима која одређују тип билатералних односа“, рекао је Косачов новинарима. 

Према његовим речима, кључна је оцена шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова да су оба председника ишла на постизање обострано корисних договора, уместо на конфронтацију. 

„Ако постоји такво расположење, договори ће се обавезно појавити, пре или касније“, изјавио је сенатор. 

Први заменик председника Комитета за међународне послове Државне думе Русије Дмитриј Новиков сматра да састанак двојице лидера не може кардинално да промени односе Русије и САД, али је подигао мост ка будућности.

„Чињеница да је одржан разговор је важна. То је први састанак Путина и новоизабраног председника САД. Важно је да је обухваћен читав актуелни списак међународних питања. Сваки разговор ове врсте подиже мост за даљу сарадњу. Притом, наравно, морамо да разумемо да један овакав састанак не може кардинално да промени односе двеју земаља, јер је политичка елита у САД расположена на одређени начин“, рекао је Новиков. 

Пут за успостављање још бољег узајамног разумевања Русије и САД биће, према његовим речима, дуготрајан. „Тај пут мора да се прође и у том смислу данашњи састанак је важан као мост ка будућности“, додао је он. 

Састанак Владимира Путина и Доналда Трампа у Хамбургу отклонила је сва питања о личном слагању руског и америчког лидера, сматра сенатор Франц Клинцевич.

„Састанак, и у томе је, како ми се чини, био његов главни задатак, отворила је чврсто забарикадирана врата руско-америчких односа, истовремено отклонивши сва питања у вези с личним слагањем лидера двеју држава. Стране су показале своју спремност не само да разговарају, него и да се договарају“, навео је Клинцевич. 

Тилерсон: Састанак Путин и Трампа био веома конструктиван  Између америчког и руског председника развила се „позитивна хемија“ и ниједан од њих није желео да прекине разговор, рекао је новинарима амерички државни секретар Рекс Тилерсон. Једна од тема састанка двојице лидера у Хамбургу, била је, према његовим речима, и тема санкција.

Тилерсон је саопштио да је „састанак био веома конструктиван“. „Двојица лидера су се, рекао бих, разумела врло брзо. Јасно је да између њих постоји позитивна хемија“, рекао је он и додао да је у неком тренутку у просторију провирила чак и прва дама Америке Меланија Трамп како би пробала да их убеди да заврше разговор, али да није успела у томе.

"То је био изузерно важан састанак. Имамо толико тема за разговор, а ово је добар почетак", нагласио је амерички државни секретар. 

Тилерсон је истакао да је на састанку било речи, пре свега, о будућности односа двеју земаља, а не о прошлости "о којој ће бити тешко договорити се". 

Према  његовим речима, „има много ствари у прошлости“ због којих су обе земље незадовољне. „То су веома важни односи. То су две највеће нуклеарне државе на свету“, додао је Тилерсон. 

Амерички државни секретар је, такође, навео да је Трампов главни циљ да се удаљи од односа заснованих на „непремостивим несугласицама“. 

О питањима, као што је, на пример,  „интервенисање“ Русије у изборе у САД, две земље тешко могу да дођу до заједничког имениоца, али је неопходно кретати се ка будућности, сматра амерички државни секретар. 

„Ми смо председника Путина обавестили о томе и о санкцијама које су сада тема у Конгресу. Инсистирали смо на томе да су избори озбиљно питање“, рекао је Тилерсон. 

„Два председника су се усредсредила на то како ћемо се кретати даље. За мене је нејасно да ли ћемо некада успети да дођемо до разумевања међу двема нацијама. Питање је шта ћемо радити сада“, додао је он. 

Тилерсон је навео да су Трамп и Путин имали „врло поуздану и дуготрајну размену мишљења о овом питању“. 

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА