BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Студенти у Београду против уласка Србије у НАТО и ЕУ

19.06.2017. год.
Истраживање Центра за међународну јавну политику показало је да готово 88 одсто студената Универзитета у Београду сматра да Србија не би требало да постане чланица НАТО-а, њих 39,7 одсто не би гласали за чланство у ЕУ, док половина сматра да Србија неће постати чланица ЕУ, резултати су данас објављених резултата истраживања "Ставови студената Универзитета у Београду о спољној политици Србије".


Истраживање "Ставови студената Универзитета у Београду о спољној политици Србије" у оквиру пројекта "Представници српске дипломатије", обухватило је 1.323 студента са 38 факултета Универзитета у Београду, са циљем да се сазна на који начин студенти граде свој став и колико су упућени у свакодневна политичка дешавања у земљи и свету.


На питање да ли би у овом тренутку гласали за чланство Србије у ЕУ, највећи број студената је дао негативан одговор – 39,7 одсто, наведено је у саопштењу.

За улазак би гласало 28,9 одсто, нешто више од осам одсто не би изашло на гласање, а без става о том питању је 22,4 одсто испитаних студената.

Половина испитаника сматра да Србија неће постати чланица Европске уније, 24 одсто да ће Србија ући у ЕУ, а формиран став о том питању нема 26 одсто студената.

Нешто мање од 50 одсто испитаника сматра да је главна препрека уласка Србије у ЕУ питање статуса Косова и Метохије.

Што се тиче ставова о билатералним односима Србије са земљама у окружењу, студенти сматрају да најгоре односе имамо са Албанијом, Хрватском и Црном Гором.

Скоро 80 одсто анкетираних сматра да су односи са Албанијом лоши, а исто тако су односе са Хрватском оцениле две трећине испитаника.

Када је реч о односима са Црном Гором, четвртина испитаника лоше оцењује односе са овом земљом.

С друге стране, студенти сматрају да најбоље односе имамо са Румунијом, Мађарском и Бугарском.

Већина испитаника (47 одсто) није задовољна односима које наша земља има према дијаспори, 38 одсто нема став, а само 15 одсто је задовољно тим односима.

Што се тиче приступања у друге међународне организације, већина студената (61 одсто) нема став о томе да ли би Србија требало да се придружи Организацији уговора о колективној безбедности (ОДКБ), што се објашњава недовољном заступљеношћу те теме у медијима.

Слично мишљење студенти су изразили када је реч о јачању међународног угледа Србије током председавања наше земље ОЕБС-у, где 51 одсто нема став.

Нешто више од 60 одсто студената није упознато са активностима наше земље у УН. Већина испитаних сматра да Србија треба да постане члан Светске трговинске организације (СТО) – 48 одсто, став о овоме нема 37 одсто, док је 14,1 одсто анкетираних студената против придруживања тој глобалној организацији.

Занимљиво је да девет од десет студената није упознато са радом србског кокуса у Конгресу САД.

Када је реч о целокупном утиску испитаника о спољној политици Србије, њих 50,8 одсто оценило је спољну политику наше земље као лошу, а око 29 одсто сматра да је добра.

РТС, Танјуг



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА