BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 16.06.

17.06.2017. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Карта ситуације на фронту за 16.06. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 16.06
.
 

Дејство кијевских снага по Заводу "Томаш"

Кијевске снаге 66 пута напале територију ДНР - 
Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата 66 пута напале територију ДНР. Под ватром кијевских снага нашла су се 23 насељена места. Током напада оштећено је 18 кућа и зграда интерната.




Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана 11 пута напале позиције Народне милиције у подручју Первомајска као и насеља Алмазној, Фрунзе, Обозное, Лозовое, Нижне Лозовое и Красни Лиман.

О ситуацији у Кротој Балки


Преглед политичко-економских и других вести за 16.06.
 

Украјина усваја „закон о привремено окупираном територијама Доњецке и Луганске области” Савет за националну безбедност и одбрану (СНБО) Украјине саопштио је да припрема "нацрт закона о посебностима државне политике враћања суверенитета Украјине над привремено окупираном територијама Доњецке и Луганске области", а стручњаци су углавном подржали његов концепт.

Раније је секретар СНБО Александар Турчинов изјавио да Кијев мора да заврши „противтерористичку операцију“ у Донбасу и пређе на нови формат војне операције. Председник Украјине Петро Порошенко противи се укидању „режима противтерористичке операције“ до усвајања закона о реинтеграцији Донбаса, којим ће, између осталог, бити прописан правни режим акција украјинске војске.

На сајту Савета за националну безбедност и одбрану објављено је да је Савет одржао округли сто на којем је разматран нацрт тог закона.

У расправи су учествовали стручњаци специјализовани за спољне послове, питања одбране и безбедности, као и представници државних органа.

„Према речима заменика секретара СНБО Александра Литвињенка, након професионалне расправе концепт закона је у целини подржан“, саопштила је прес-служба Савета за националну безбедност и одбрану.

Литвињенко је нагласио „да је истовремено стигло много предлога и коментара, од којих ће већина бити узета у обзир приликом припреме коначне верзије нацрта који ће бити достављен председнику Украјине за представљање парламенту“.

За Немачку и Аустрију неприхватљиве нове санкције САД против Русије "Неприхватљиве" нове анти-руске санкције које је одобрио Сенат САД крше међународно право, утичу на европске компаније и имају за циљ да погодују нафтном и гасном сектору САД, наводи се у љутитом заједничком саопштењу Берлина и Беча.


Нове анти-руске санкције су одређене у амандману у којем се санкције односе и против Ирана. Санкције су одобрене од стране Сената САД у четвртак већином гласова (98 према 2), али ипак мораће да прођу Представнички дом и да буду потписане од стране америчког председника како би постале обавезујуће - закон.


Анти-руске санкције амандманом укључују наметање казни за предузећа која сарађују са руским нафтним и гасним компанијама. Један број европских компанија управо ради то, као на пример учешће у пројекту гасовода "Северни ток 2".

"Снабдевање енергијом Европе је ствар за Европу, а не Сједињених Америчких Држава!", наводи се у заједничком саопштењу немачког министра спољних послова Зигмара Габријела и аустријског канцелара Кристијана Керна.

"Ми не можемо прихватити претњу европским компанијама које доприносе развоју европског енергетског система и снабдевања са екстериторијалним санкцијама које крше међународно право."

"Санкције као политички инструмент не би требало да буду повезане са економским интересима", наводи се у саопштењу.

Додаје се да би "претње немачким, аустријским и другим европским предузећима која учествују у пројектима за снабдевање гасом, као што је "Северни ток ", заједно са Русијом, или их финансирају, уз казне на америчком тржишту, би додале апсолутно нови и веома негативан аспект у односима између САД и Европе."

У саопштењу се истиче да је намера Вашингтона да наметне нове санкције против Русије вођена не неким политичким или хуманитарним разлозима, него због економског интереса.

"Ово питање се тиче продаје америчког кондензованог гаса у Европи и притиском на руске компаније које снабдевају енергијом европско тржиште. Стварни циљ таквих санкција је да се обезбеде радна места за гасну и нафтну индустрију САД ", каже се у саопштењу.

Габријел и Керн су такође изразили забринутост због чињенице да САД заправо покушавају да повећају своју конкурентност на штету њених европских савезника, како би новим мерама на крају негативно утицале на "конкурентске позиције наше [европске] енергетске индустрије и хиљадама послова."

Они су такође оптужили САД за покушаје мешања у унутрашње послове у Европи и наметање своје воље њеним савезницима и подривање принципа "отворене и фер тржишне конкуренције."

"Било би не само за жаљење, већ и штетно за ефикасност нашег положаја у контексту украјинског конфликта, ако нека неповезана питања као што је амерички економски интерес у извозу гаса прођу по овом питању", упозорава се 
у саопштењу.

Двојица политичара су потом позвали америчке власти да се повуку из оваквих планова, те да ће они "подржати" напоре америчког Стејт департмента да се промени закон о санкцијама.

Амандман на анти-руске санкције предвиђа "широке нове санкције кључним секторима руске економије, укључујући рударство, металургију, шпедицију и железнице".

Предлог закона такође забрањује укидање било какве извршне санкције Русији уведене од стране Обамине администрације без одобрења Конгреса.



Америчкој политици и амандману је, како се наводи, циљ у овом конкретном случају, да се "супротстави гасоводу Северни ток II с обзиром на штетне утицаје на енергетску безбедност Европске уније и реформе енергије у Украјини."

Према амандману, амерички председник може наметнути санкције против лица и појединаца који чине инвестиције "које директно и значајно доприносе унапређењу способности Руске Федерације за изградњу цевовода и извоз енергије" или даје Русији "робу, услуге, технологију, информације, или подржава директно, и значајно олакшава одржавање или ширење изградње, модернизације, или поправку енергетских цевовода. "

Руски председник Владимир Путин је у четвртак рекао да Русија историјски живи под неком врстом санкција са Запада, које се користе као средство економске конкуренције, као и средство за сузбијање.

"Ако не би било ситуација везано за Крим и других проблема, они би измислили нешто друго да задрже Русију", рекао је он.


Амерички државни секретар Рекс Тилерсон, позвао је на више "флексибилан приступ" по питању анти-руских санкција. Он је посебно рекао да не би волео да види "лисице" 
Вашингтона у напретку у имплементацији споразума из Минска или евентуално налажења неког другог начина за решавање кризе у источној Украјини између Москве и Кијева.

Раније је Тилерсон такође рекао да готово сви амерички партнери и савезници позивају Вашингтон да побољша своје односе са Русијом и упозорио да би нови сет рестриктивних мера против Москве додатно погоршао односе са Русијом.


Пројекат "Северни ток II" ће дати рускoм Гаспрому додатни капацитет у снабдевању Европе гасом кроз нафтовод који ће ићи испод Балтичког мора до Немачке.

Пројектом управља компанија "Северни ток II", којa је у потпуности у власништву Гаспрома. Међутим, половина трошкова пројекта, у износу од 9,5 милијарди €, финансиран је од стране неколико европских енергетских, као и нафтних и гасних компанија, укључујући "Шел", "Унипер", "Винтершал, "Енџин" и "ОМВ", које на тај начин могу бити погођене новим америчким санкцијама.

Неке од ових компанија већ трпе због одлуке америчког Сената да одобри санкције, а акције "ОМВ-а" су пале за 3,7 одсто у четвртак, "Енџина" за 1,3 одсто, "Шела" за 1.1 одсто и "Унипера" за 0,9 одсто, према извештајима "Тајмса".

Бела кућа: Постојеће санкције против Русије ефикасне Бела кућа сматра да су постојеће санкције против Русије ефикасне, рекла је на брифингу портпаролка Беле куће Сара Сандерс.

Она је истакла да администрација разматра нове санкције које је одобрио Сенат.

У четвртак је Горњи дом Конгреса САД подржао закон који предвиђа нове мере против Русије и Ирана.

Предложене санкције против Русије подразумевају смањивање максималног рока за тржишно финансирање руских банака које су под санкцијама на 14 дана, а нафтно-гасних компанија на 30 дана.

Нацрт закона такође предвиђа да председник може да наметне санкције компанијама које намеравају да у изградњу руских извозних цевовода инвестирају више од пет милиона долара долара годишње или милион долара једнократно и да пружају услуге и технологије или информациону подршку.

Украјинa - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА