BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Стефановић: Опасност од сајбер-напада је можда највећа претња по глобалну безбедност

Стефановић: Опасност од сајбер-напада је можда највећа претња по глобалну безбедност
25.05.2017. год.


Опасност од сајбер-напада је, после тероризма, можда највећа претња по глобалну безбедност, а последњи велики сајбер-напад указао је на потребу да се заједничким напорима одговори на овај изазов, упозорио је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

У обраћању учесницима Осмог међународног самита о безбедности у Тверу Стевановић је истакао да информациона безбедност постаје веома важан фактор у међународним односима, а да успостављање сигурног сајбер-простора није могуће без активног учешћа многих актера.

„Све државе треба да сарађују и спроводе одговарајуће кораке како би се обезбедио адекватан ниво информационе безбедности, извршила припрема за одбрану од напада и подигла свет грађана о ризицима“, оценио је Стефановић.

Србија, како је рекао, гради своје капацитет за откривање напада у сајбер-простору, идентификовање нападача и брзо реаговање, али је и даље, као и много развијеније земље, веома подложна претњама из сајбер-простора.

Стефановић је додао да је ситуација у области информационе безбедности у Србији много боља него пре годину дана. Он је подсетио да је у јануару 2016. усвојен Закон о информационој безбедности који се први пут системски уређује ова област.

Према речима Стефановића, у новембру исте године усвојене су четири уредбе којим је додатно регулисана ова област, Влада Србије је у марту 2016. формирала и Тело за координацију послова информационе безбедности, а увелико ради на Стратегији развоја информационе безбедности.

Поред тога, ради се на формирању неопходних институција, као што је Центар за реаговање на нападе на информациони систем, рекао је министар и додао да је први од предвиђених ЦЕРТ-ова успоставило Министарство унутрашњих послова.

Стефановић је указао на значај обуке радника који се баве пословима информационе безбедности и која се, како је приметио, никада не завршава јер ће увек бити нових претњи и изазова у овој области, али и континуираног подизања свести грађана о овом питању.

„Како би се ојачала глобална безбедност информационих и телекомуникационих система државе треба да сарађују, посебно у успостављању ефикасних и одговорних механизама за размену информација, упозорења и обавештења о инцидентима у сајбер-простору“, поручио је министар и предложио да се одреде контакт тачке и информације тако учине лако доступним. Посебан фокус, по његовом мишљењу, треба да буде заштита критичне инфраструктуре, нарочито ако инциденти имају утицаја на више држава.

„Претње у сајбер-простору могу доћи са било које стране, али велики проценат случајева сајбер-криминала у Србији, осим од наших, долази и од грађана суседних држава“, рекао је Стефановић, указујући у том светлу да се мора унапређивати сарадња полицијских јединица које се боре против сајбер криминала.

Министар је истакао да је Србија потписница Будимпештанске конвенције о сајбер криминалу и да има доста успеха у борби против сајбер криминала, као и да је јединица Министарства унутрашњих послова која се тиме бави релативно често укључена у синхронизоване међународне операције.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА