BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како треба да дејствују руски ловци у присуству осматрачких авиона НАТО-а?

Како треба да дејствују руски ловци у присуству осматрачких авиона НАТО-а?
14.05.2017. год.
Ловачки авион Су-30 морнаричке авијације Руске Федерације приморао је 9. маја амерички осматрачки авион P-8A Poseidon да напусти ваздушни простор Русије у Црном мору. Међутим, по речима експерата, руски пилот није имао право да прави „пируете“ око америчког авиона.


Руски авион Су-30 извео је серију акробација на само 6 метара од америчког авиона P-8A Poseidon и приморао своје иностране колеге да напусте ваздушни простор Руске Федерације. Касније је Министарство одбране РФ окарактерисао потезе руског пилота у непосредној близини страног авиона као „поздравни маневар“.

Писана и неписана правила понашања у ваздуху

Данас у сличним ситуацијама авијација дејствује на следећи начин: ловци се „приљубе“ уз осматрачки авион и лете паралелно са њим. Тако је дејства морнаричке авијације за „Руску реч“ описао пензионисани пуковник Владимир Дејнека, бивши командант морнаричке авијације РФ.

„Прошле године се догодио инцидент у коме је Су-27 чак имитирао ракетни напад на авион НАТО-а изнад Балтичког мора. Наш пилот је сустигао страни авион, окренуо према њему ’стомак’ и показао своје ракете, а затим одлетео. Управо тако се прати страни авион. На тај начин ловац показује да је у случају агресивних дејстава спреман да изврши напад“, рекао је у интервјуу за „Руску реч“ војни коментатор листа „Известия“ Дмитриј Сафонов.

По његовим речима, када су руски стратешки бомбардери Ту-95 летели близу Аљаске пратили су их амерички F-16 који су такође показивали да су у сваком тренутку спремни за примену оружја, уколико наши авиони промене курс и уђу у ваздушни простор САД.

„Уколико авион пресече ваздушни простор друге државе он ће бити приморан да атерира, тако што ће се ’нагињати’ на њега (као што аутомобил ’сече’ путању другог аутомобила). Тешко да ће ловац применити ракете јер то може изазвати Трећи светски рат“, рекао је Сафонов.

Како је нагласио бивши командант морнаричке авијације РФ, Москва и Вашингтон су још 1972. године склопили споразум о спречавању инцидената у ваздуху. У том споразуму су прописана правила допустивог и недопустивог понашања. „На пример, пилот на кога ловци врше притисак треба да зна у којој ситуацији он има легално право да им оштро одговори, а да при томе не изазове војни конфликт, а у којој треба да се повуче или атерира“, додао је експерт.

Могу ли се правити „пируете“ око страних авиона?

Пилотима руске авијације није дозвољено да својим авионом пресецају путању брода на мору или летелице у ваздуху, рекао је за „Руску реч“ војни аналитичар агенције ТАСС Виктор Литовкин.

„Акробације у ваздуху у близини другог авиона су обично хвалисање. Авиони Су-30 имају изузетне маневарске могућности, које не пружа ни један други авион на свету. Та чињеница понекад ’понесе’ пилоте овог авиона и они претерују“, нагласио је аналитичар.

Технички гледано руски пилот није нарушио никакво правило – само је извршио борбени задатак.

„Пилот је ’изгурао’ страни авион изван руске територије, и вратио се у базу не изгубивши авион и не изазвавши конфликт. То је први задатак ловца пресретача. Нисам сигуран да ли се за такву успешну акцију добија награда, али је то свакако велики плус за пилота“, додао је Литовкин.

Некада главна опасност, а данас професионализам

За време администрације Барака Обаме Русија и Америка су жустро критиковале једна другу у сличним инцидентима. Данас је политичка ситуација, по Сафоновљевом мишљењу, сасвим другачија, тако да војна „свакодневица“ више не изазива бујицу негодовања.

Зато је представница Команде одбране северноамеричког ваздушног простора (NORAD) Ешли Пек изјавила да су дејства руских бомбардера изнад Аљаске професионална и да су у оквирима документа о понашању у ваздуху.

„Трамп се залаже за партнерске односе, док је Обамина администрација третирала Русију као главну опасност. Све наше узајамне оптужбе у сличним инцидентима биле су усмерене само на формирање неког конкретног гледишта. Сада је мање агресије у нашим међусобним односима“, закључио је војни аналитичар листа „Известия“ Дмитриј Сафонов.

Николај Литовкин,
Руска реч



  • Извор
  • Су-30. Илустрација: Михаил Воскресенски/РИА Новости / Руска реч/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА