BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 11.03.

12.05.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 11.05.


Стање на фронту - .


Преглед политичких и других вести за 11.05.


Богданов: САД су генерално гледано, поздравили преговоре у Астани -  Русија може да постане посредник између САД и Ирана, процес је сложен, али други пут не постоји, рекао је новинарима заменик руског министра спољних послова Михаил Богданов.

„Наравно, трудимо се све време. И између Американаца и Иранаца, и између Саудијаца и Иранаца. Радимо, наравно. То је веома тешко, али не постоји други начин“, одговорио је Богданов на питање да ли је Русија може да буде посредник између САД и Ирана.

Нешто раније је Рекс Тилерсон, државни секретар САД, иступио са жестоком изјавом у којој је критиковао политику и нуклеарни програм Ирана. Према његовим речима, заједнички свеобухватни план није донео жељене резултате и Иран би могао да крене стопама Северне Кореје. Тилерсон је то рекао након Трамповог захтева обавештајним агенцијама да утврде да ли је укидање санкција против Ирана, у складу са споразумом о нуклеарном наоружању са међународном заједницом, у интересу САД. 

„Приступ нове америчке администрације сиријском питању не робује идеологији, председник Трамп и његово окружење треба да размишљају на практичан начин“, рекао је Богданов.

„Надамо се да је нова администрација, с обзиром да је председник Трамп послован човек, окренута конкретним резултатима. Већ примећујемо да приступи немају идеолошки предзнак. Он и његово окружење су људи из бизниса. Морају да размишљају о практичним категоријама. Надамо се да ће све бити постављено на своје место“, каже Богданов.

Одговарајући на питање да ли је могуће комбиновати два дијаметрално супротна приступа у присуству Ирана и САД у Сирији, Богданов је рекао је да је то веома тешко.

„Тешко је, наравно, веома тешко. Не смемо да имамо никакве илузије. Американци су, генерално гледано, поздравили преговоре у Астани. Рекли су да је Астана добра, али да је присуство Ирана лоше. Нешто у смислу — поздрављамо улогу Русије и Турске у Астани и целом процесу, процес је добар, резултати су добри, али Иран води неконструктивну политику у региону и не можемо да га похвалимо ни под каквим условима. Наравно, овде је проблем у разликама. То захтева додатне политичке и дипломатске напоре, наставићемо да радимо“, рекао је Богданов.

Столтенберг: Одлука о ступању Алијансе у коалицију САД 25. маја -  НАТО чак и када би ступио у коалицију за борбу против терористичке организације ДАЕШ не би учествовао у борбама, већ би се искључиво бавио техничком подршком и обуком националних снага, изјавио је генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг.

Он је прецизирао да би коначна одлука о ступању Алијансе у коалицију предвођену САД требало да буде донета 25. маја.

„Чак и да НАТО ступи у коалицију, то неће утицати на улогу Алијансе . Она неће учествовати у борбеним дејствима ни у Ираку, ни у Сирији“, рекао је он.

Према његовим речима, нико од НАТО-а то није ни захтевао.

„Наставићемо да пружамо подршку у виду коришћења наших авиона ’авакс‘ и обучаваћемо оружане снаге у Ираку“, закључио је Столтенберг.

САД понудиле десет милиона долара за информације о лидеру Нусра фронта -  Сједињене Америчке Државе понудиле су десет милиона долара за информације о лидеру терористичке организације Нусра фронт Абу Мухамеду ел Џуланију, саопштио је Стејт департмент.

Нусра фронт је огранак Ал Каиде у Сирији и главна организација у екстремистичкој коалицији Тахрир ел Шам. 

То је прва награда коју су САД понудиле за борца Нусра фронта.

Џулани се заклео на верност лидеру Ал Каиде ајману ел Завахирију. Његово име се налази на америчком списку терориста, а против њега су уведене личне санкције.

„Под руководством Џуланија Нусра фронт је извео мноштво терористичких напада широм Сирије, често нападајући цивиле“, наведено је у саопштењу. 

Награда за информације о Џуланију објављена је у оквиру програма „Награда за правосуђе“, из којег је од 1984. издвојила око 125 милиона долара за више од 80 информатора у САД. 

Америчке власти омогућавају прелазак у САД онима који су издали терористе у иностранству.

Косачов: Нормализација односа Русије и САД је почела  -  Нормализација односа Русије и САД је почела, али ће за овај процес бити потребно одређено време, изјавио је шеф Међународног комитета Савета федерације Константин Косачов коментаришући састанак шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова с председником САД Доналдом Трампом и америчким државним секретаром Рексом Тилерсоном.

„Посета Лаврова Америци, исто као и претходно заседање билатералне радне групе високог ранга у Њујорку, потврђује да је постепено обнављање нормалних руско-америчких односа реално почело, али да ће овај процес захтевати одређено време“, рекао је сенатор. 

Према његовим речима, апсолутна симетрија контаката – састанак председника Русије Владимира Путина с Тилерсоном у Москви и Трампа с Лавровом у Вашингтону – веома је важан знак који сведочи о томе да се „дијалог гради строго равноправно, без покушаја да се другој страни наметне сопствени став“. 

Према његовој оцени, управо такви покушаји с америчке стране током претходне администрације довели су односе Русије и САД у најдубљу кризу још од времена Хладног рата. 

„Ако је нова америчка администрација радила на грешкама и ако је спремна да их не понавља тврдоглаво, имамо добре шансе. У том смислу, посета Лаврова је веома правовремена и због тога даје резултате“, уверен је сенатор. 

Лавров: Русија нема „стратегију изласка” из Сирије  -  Русија нема никакву „стратегију изласка”, Москва треба да испуни све оно што се договорила са Дамаском, рекао је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

„Немамо никакву exit strategy (стратегију изласка), ми треба да испунимо све оно што смо се договорили”, рекао је Лавров
.

Он је додао да су обавезе записане у резолуцији Савета безбедности Русије. Међу задацима он је навео победу тероризма у Сирији и спречавање да се земља претвори у „жариште нестабилности”. Он је такође истакао да се не сме дозволити да се у Сирији понови оно што се догодило са Ираком и са Либијом, где је „међународна заједница била опседнута идејом да свргне једног човека”.

Лавров се налази у САД, где је данас одржао преговоре са државним секретаром Рексом Тилерсоном и председником Доналдом Трампом. Стране су, између осталог, размотриле ситуацију у Сирији.

Сада је дијалог Русије и САД слободан од идеологизације која је постојала за време претходног америчког председника Барака Обаме, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

„Укратко речено, сада је наш дијалог слободан од идеологизације која је била карактеристична за Обамину администрацију. Трампова администрација, и сам председник, и државни секретар (ја сам се данас у то уверио) су људи од акције”, рекао је Лавров, преноси „Взгляд”.

Он је истакао да нова администрација Беле куће не жели да се договара како би показала „успехе на идеолошком плану”, него са циљем да решава конкретна питања од којих зависи развој земље.

Лавров је такође саопштио да ће се Трамп и Путин „у сваком случају видети у јулу”. 


Трамп: Мислим да ћемо урадити добре ствари уз поштовање Сирије  -  Амерички председник Доналд Трамп састао се са бившим државним секретаром Хенријем Кисинџером како би разговарали о улози САД у прекидању насиља у Сирији.

Трамп је рекао да је имао „веома добар састанак“ са руским шефом дипломатије Сергејом Лавровом и руским амбасадором у америци Сергејом Кисљаком. 

„Причали смо о Сирији, и мислим да ћемо урадити добре ствари уз поштовање Сирије. Све што се дешава је стварно позитивно“, рекао је Трамп након разговора у Овалној соби.

„Ми ћемо зауставити убијање и смрт“, додао је он.

Лавров: Трампoва администрација су пословни људи, дијалог је без идеолошких предрасуда  -   Руски министар спољних послова Сергеј Лавров је рекао да Русија и САД треба да траже начине да заједно решавају међународне проблеме, без обзира на све проблеме у односима, након састанка са председником САД Доналдом Трампом.


"Пре свега, ми смо разговарали о нашој сарадњи на међународној сцени. То је потврђено упркос свим тешкоћама, да наше земље могу и морају да делују заједно и да помогну у решавању кључних проблема на данашњем међународном плану ", рекао је Лавров на конференцији за новинаре у руској амбасади у Вашингтону, после састанка са председником Трампом.


САД и Русија ће наставити заједнички рад по разним питањима, укључујући сукобе у Сирији и Украјини, истакао је Лавров, додајући да је циљ да се уклоне све препреке које ометају ефикасну сарадњу.

Сусрети Тилерсоновог и Лавровог заменика ће се наставити у циљу сузбијања "оног иритирајућег које је вештачки засађено у нашим односима", рекао је руски министар спољних послова.



"Ми смо детаљно размотрили питање Сирије, укључујући и идеју о креирању безбедносних зона. Имамо заједничко схватање да то мора да буде један заједнички корак направљен да се стави тачка на насиље у Сирији ", рекао је Лавров.


Лавров је рекао да се он и председник Трамп нису дотицали теме наводног руског мешања у изборе у САД-у 2016. године, називајући медијску буку око тога као "оргију."


Амерички званичници шкоде својим људима говорећи да је Русија утицала на изборе, додао је Лавров.

"Мислим да је ово чак и понижавајуће за амерички народ да чује да се унутрашњим пословима САД управља из Русије. Како је могуће да тако велики народ размишља на овај начин? ", рекао је Лавров.


Међутим, новинари су били упорни, понављајући исто питање неколико пута. Лавров је био приморан да неколико пута понови да није било чврстих доказа о наводном мешању.

На исто питање четврти пут, Лавров је изгледао помало изнервиран те је рекао да је "већ одговорио".

"Анти-руске санкције нису биле тема разговора са Трампом", рекао је Лавров.

"Нисмо разговарали о санкцијама. То није наш проблем. Ово је једнострани акт који је урађен против нас ", рекао је он.

На питање о ситуацији у Авганистану, Лавров је демантовао оптужбе да је Русија наоружавала Талибане.

"Разговарали смо о томе пуно - дајте нам бар један доказ", рекао је Лавров.

"Не постоје озбиљни стручњаци у Авганистану, они који не покушавају да добију на популарности јефтино, који ће рећи да помажемо талибане."

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Једноставно нећемо дозволити да се то деси“, изјавио је Грант Чапс, говорећи о било каквим уступцима Русији.


На Слобожанском правцу у Волчанску, Оружане снаге Русије су успеле да успоставе контролу над северним делом града, заузевши територију Лицеја број 1 и Дечијег вртића број 6. На источном...

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници...


„Нигде није безбедно“ у Гази, упозорила је агенција УН за палестинске избеглице

Посета има за циљ да пошаље јасну поруку о важности кинеско-руских односа


Заменик државног секретара Курт Кембел изразио је сумњу да су ИОС способне да потпуно искорене Хамас


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА