BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 06.05.

07.05.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 06.05.



Борбе код Деир ез Зора

Режим безбедносних зона у Сирији ступио на снагу: Шта знамо о њима  - Руски предлог, преточен у споразум о стварању безбедносних зона у Сирији, где није дозвољена борба између сиријске војске и опозиције ступио је на снагу у петак у у 21:00 час.


Сумирамо оно што је већ познато о иницијативи, а чији је циљ решавање сукоба у земљи. Безбедносне зоне у Сирији су описане као привремена мера која ће се примењивати у наредних шест месеци, уз могућност продужења за још шест.

Гаранти споразума о безбедносним зонама који је потписан током преговора у четвртак у главном граду Казахстана Астани, су Русија, Иран и Турска. Све стране су изразиле наду да ће иницијатива водити путем решавања вишегодишњег сукоба.


Четири зоне

Четири безбедносне зоне су успостављене у 1) провинцији Идлиб, деловима суседне Латакије и Алепа, као и провинције Хама; 2) у северном делу покрајине Хомс; 2) код Дамаска у месту Источна Гоута, и 4) у деловима јужне Дараје и провинције Кунеитра која се граничи са Јорданом.



Сиријска војска и наоружана опозиција ће бити спречени да између себе врше борбена дејства унутар безбедносних зона јер ће бити одвојени контролним пунктовима и осматрачницама које контролишу државе гаранти.


Русија, Иран и Турска су се сложили да припреме карте којима се раздваја подручје под контролом тзв "умереног опозиције" од територије које су под контролом џихадиста и да дају прецизно разграничење безбедносних зона до 4. јуна.


Ваздушне безбедносне зоне

Руске ваздушно-космичке снаге су већ 1. маја зауставиле своје ваздушне ударе у областима означеним као "безбедносне зоне", саопштило је Министарство одбране Русије.


Ваздушни простор изнад безбедносних зона ће бити затворен и за авионе коалиције коју предводе САД, а контакти између руских и америчких војних званичника су у току.


Према руским проценама, око 42.000 бораца "опозиције" тренутно се налази на територији четири безбедносне зоне, а већина милитаната се налазе у Идлибу (14.500) и код јорданске границе, њих око 15.000.


"Успостављање безбедносних зона не значи да ће борба против "Исламске државе", Џабат ал-Нусра и других терористичких група бити заустављена у земљи. Напротив, тај потез ће омогућити Сирији да ослободи додатне снаге за борбу против џихадиста", саопштило је Министарство одбране Русије.

Сиријске власти су подржале увођење безбедносних зона у земљи и потврдиле своју посвећеност борби против тероризма.



Јединство опозиције под знаком питања

Неке делегације сиријске опозиције су напустиле преговоре у Астани приликом потписивања споразума, те су саопштиле да неће прихватити Иран као државу гаранта.

Међународна реакција

Уједињене нације су поздравиле оснивање безбедносних зона на челу са генералним секретаром УН Антониом Гутерешом, изражавајући наду да ће се на овај начин побољшати животи становништва. Специјални изасланик УН за Сирију, Стефан де Мистура је такође поздравио иницијативу као корак у правом смеру.


Преглед политичких и других вести за 06.05.


Меркелова: Према Русији демонстрирати силу, али и показати спремност за дијалог  -   Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је да је потребно да се настави дијалог са Русијом.

Она је у свом недељном говору нагласила да НАТО треба да буде спреман да покаже своје способности у одбрани.

„Верујем да морамо да следимо билатерални приступ: с једне стране, да демонстрирамо силу, а са друге, да покажемо нашу спремност за дијалог“, истакла је немачка канцеларка.

Раније је Меркелова изјавила да Немачка и Русија треба још ближе да сарађују у борби против међународног тероризма.

Лавров: Вашингтон поздравио меморандум о стварању зона безбедности у Сирији  -   Вашингтон је поздравио меморандум о стварању четири зоне безбедности у Сирији, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

Он је изјавио је за телевизију „Мир“ да су Сједињене Америчке Државе поздравиле исход недавне рунде разговора о решењу ситуације у Сирији, који су одржани у Астани 3. и 4. маја.

„Сједињене Америчке Државе су предложиле да се заустави насиље у области погођеним најтежим сукобима између (сиријске) владе и оружане опозиције, како би се створили услови за безбедност цивила. И није случајност да су Сједињене Америчке Државе поздравиле резултат састанка у Астани и уговор за стварање зона деескалација“, истакао је Лавров.

Лавров и Тилерсон разговарали о напорима на деескалацији ситуације у Сирији  -   Рекс Тилерсон и Сергеј Лавров разговарали су о напорима на деескалацији ситуације у Сирији. Амерички државни секрета изразио је наду у нове састанке са руским министром.

Напори на деескалацији ситуације у Сирији разматрани су током телефонског разговора Рекса Тилерсона и Сергеја Лаврова.

„Државни секретар је у телефонском разговору са министром спољних послова Русије Сергејем Лавровом разговарао о напорима за деескалацију сукоба у Сирији“, рекао је портпарол америчког Стејт департмента Хедер Науерт.

Две стране су разговарале и о могућем организовању састанака за разматрање улоге Сједињених Држава и Русије у решењу сиријског сукоба.

Према извештају портпатола Стејт департмента, Рекс Тилерсон са нестрпљењем очекује ове састанке на којима ће се разматрати улога земаља у деескалацији сукоба и подршци преговарачког процеса у Женеви за унапређење политичког решења.

„Државни секретар са нестрпљењем очекује сусрете са министром спољних послова како би разговарали о важној улози САД и Русије у решавању сукоба“, рекла је Науерт.

Москва и њени партнери предали САД-у све информације о Меморандуму из Астане  -   Москва и њени партнери предали су Вашингтону све информације о Меморандуму договореном у Астани, о зонама безбедности у Сирији, изјавио је за Спутњик заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков.

Раније је портпарол Пентагона Џеф Дејвис изјавио да се Русија није обраћала САД преко војних канала у вези са стварањем зона безбедности у Сирији. Одговарајући на питање да ли је руска војска упозорила САД да не лете изнад зона безбедности, Дејвис је истакао да о томе не зна ништа. Истовремено, заменик министра спољних послова Русије Михаил Богданов је рекао да се о питањима летова авиона противтерористичке коалиције на челу са САД у зонама безбедности у Сирији разматра на експертском нивоу.  

„Што се тиче војнотехничких аспеката овог случаја, потврђујем да се у више наврата говорило, укључујући и са представницима Министарства одбране, а конкретно ми (Русија) смо суспендовали Меморандум о спречавању инцидената након америчког напада на аеродром ’Шаират‘. Али се одређена размена информација у зависности од ситуације наставила. У вези да оним одлукама и договорима које су разрађене у Астани и уређене према одговарајућем меморандуму: високи представник Стејт департмента (Стјуарт Џонс) био је у Астани и са њим су одржани састанци. Све информације су у потпуности обезбеђене“, истакао је Рјабков.

Бела кућа: Председник је изразио жељу да се успостави мир у Сирији  -   Председник САД Доналд Трамп жели да се успостави мир у Сирији и тражи начине да постигне овај циљ, изјавила је представница Беле куће Сара Сандерс, коментаришући идеју стварања зона безбедности у Сирији.

„Председник је изразио жељу да се успостави мир у Сирији. Тражимо све начине да постигнемо овај циљ“, рекла је она новинарима.

Представници земаља-гараната (Русија, Иран, Турска) примирја у Сирији током нове рунде међусиријских преговора у Астани потписали су Меморандум о стварању четири зоне деескалације у Сирији, које укључују провинцију Идлиб и још седам региона.

Према Меморандуму, 6. маја у овим зонама ће бити прекинути сви сукоби владиних снага и наоружаних формација. 

Заменик шефа руске дипломатије Михаил Богданов саопштио је касније да се летови авијације антитерористичке коалиције на челу са САД у зонама безбедности у Сирији разматрају на експертском нивоу.

Столтенберг: Не разматра се учешће војника НАТО у грађанском рату у Сирији  -   Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг искључио је учешће војника НАТО-а у грађанском рату у Сирији.

Часопис „Шпигл“ наводи да су на састанку амбасадора НАТО-а прошле године САД јасно ставиле до знања савезницима да очекују од њих формално придруживање међународној коалицији за борбу против терористичке организације ДАЕШ. 


„Учешће војника НАТО-а у грађанском рату у Сирији нико не очекује и то се не разматра“, навео је генерални секретар Алијансе у интервјуу за „Шпигл“. 


Он није искључио могућност да се повећа број војника који од јануара обучавају ирачке војнике који се боре против ДАЕШ-а.


„Обучавање локалних бораца у Ираку и Авганистану, према мом мишљењу, најбоље је оружје против терора“, сматра Столтенберг.


Према његовим речима, Алијанса разматра могућност коришћења авиона „авакас“ не само за извиђање него и како би се боље управљало авионима коалиције у сиријском ваздушном простору. 


„Могуће је да ћемо више ангажовати авионе ’авакс‘ изнад Турске“, додао је Столтенберг.


Пентагон: Ми ћемо се усредсредити на операције против ДАЕШ-а на истоку Сирије  -   Пентагон сматра да стварање зона безбедности у Сирији неће ометати спровођење операција међународне коалиције против ДАЕШ-а.

„Рекао бих да се зоне деескалације, како сам их видео на карти, налазе на западу Сирије, а не тамо где делује ДАЕШ. Ми ћемо се усредсредити на операције против ДАЕШ-а на истоку Сирије и у долини реке Еуфрат“, изјавио је званични представник Пентагона Џеф Дејвис. 

На питање да ли је Русија тражила од САД да не изводе летове изнад зона деескалације, Дејвис је одговорио да му то није познато. 

Он је одбио да одговори на питање да ли стварање таквих зона у Сирији може да ограничи војну операцију САД и њихових савезника у тој земљи.

„Саветујем вам да се обратите Стејт департменту који предводи напоре САД о том питању на међународном нивоу“, рекао је представник Пентагона.

Лавров и Тилерсон разговарали о даљим руско-америчким контактима  -   Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров и амерички државни секретар Рекс Тилерсон разговарали су о даљим руско-америчким контактима, саопштило је Министарство спољних послова Русије.

„У центру пажње било је  решавање сиријске кризе. На основу резултата Међународног састанка о Сирији у Астани 3. и 4. маја разматрани су задаци у вези с деескалацијом ситуације у тој земљи, учвршћивањем примирја, јачања напора у области борбе против тероризма, интезивирања спољног доприноса међусиријском преговарачком процесу“, наведено је у саопштењу. 

„Саговорници су се договорили да наставе руско-америчке контакте“, навело је Министарство. 

Споразум о зонама безбедности у Сирији подржале УН, САД и Саудијска Арабија  -   Меморандум о зонама деескалације у Сирији подржале су Уједињене нације, Сједињене Америчке Државе, Саудијска Арабија, што је гаранција да ће он бити реализован, саопштио је заменик министра одбране Русије Александар Фомин.

Министарство одбране Русије припремило је, по директном налогу председника Русије Владимира Путина, Меморандум о стварању зона деескалације у Сирији, чији је циљ учвршћивање примирја у тој земљи, изјавио је Фомин и истакао да ће реализовање документа, који ступа на снагу у поноћ 6. маја, практично омогућити да се заустави грађански рат у Сирији. 

Фомин је истакао да Министарство одбране Русије ради на томе да се у процес утврђивања зона безбедности у Сирији укључе и Јордан и друге земље.

Према његовим речима, министар одбране Русије Сергеј Шојгу је у оквиру припреме Меморандума одржао радне састанке с војним министрима Ирана, Турске, Сирије и Израела. 

Фомин је додао да су обавештајне службе и спољно-политички ресори у сталном контакту. 

Обављен је велики посао са сиријским руководством и лидерима наоружане опозиције како би се они убедили да предузму практичне кораке ради деескалације сукоба. 

„Позитивну улогу у питању стварања зона деескалације имао је став Сједињених Америчких Држава које су поздравиле кораке за смањење насиља у Сирији, побољшање хуманитарне ситуације и стварање услова за политичко решавање сукоба“, рекао је Фомин.

Према његовим речима, конструктиван однос Ирана и Турске, који су подржали идеју да се учврсти примирје, одиграо је важну улогу у оперативној припреми Меморандума.

„Потписивање Меморандума подржао је генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш, који је поздравио одлуке да се прекине употреба оружја и да се омогући већа хуманитарна подршка становништву“, додао је Фомин. 

Он је нагласио да је усвајању овог документа претходила пажљива припрема, којој су допринели сви учесници у преговарачком процесу.

Питање стварања зона безбедности у Сирији било је тема састанка Владимира Путина и председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана у Сочију 3. маја, подсетио је Фомин.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА