BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 05.05.

06.05.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 05.05.


Дејство сиријске војске - УЖИВО


Режим безбедносних зона у Сирији ступио на снагу: Шта знамо о њима  - Руски предлог, преточен у споразум о стварању безбедносних зона у Сирији, где није дозвољена борба између сиријске војске и опозиције ступио је на снагу у 21:00 час.


Дамаск уживо


Сумирамо оно што је већ познато о иницијативи, а чији је циљ решавање сукоба у земљи. 
Безбедносне зоне у Сирији су описане као привремена мера која ће се примењивати у наредних шест месеци, уз могућност продужења за још шест.

Гаранти споразума о безбедносним зонама који је потписан током преговора у четвртак у главном граду Казахстана Астани, су Русија, Иран и Турска. Све стране су изразиле наду да ће иницијатива водити путем решавања вишегодишњег сукоба.


Четири зоне

Четири безбедносне зоне су успостављене у 1) провинцији Идлиб, деловима суседне Латакије и Алепа, као и провинције Хама; 2) у северном делу покрајине Хомс; 2) код Дамаска у месту Источна Гоута, и 4) у деловима јужне Дараје и провинције Кунеитра која се граничи са Јорданом.



Сиријска војска и наоружана опозиција ће бити спречени да између себе врше борбена дејства унутар безбедносних зона јер ће бити одвојени контролним пунктовима и осматрачницама које контролишу државе гаранти.


Русија, Иран и Турска су се сложили да припреме карте којима се раздваја подручје под контролом тзв "умереног опозиције" од територије које су под контролом џихадиста и да дају прецизно разграничење безбедносних зона до 4. јуна.


Ваздушне безбедносне зоне

Руске ваздушно-космичке снаге су већ 1. маја зауставиле своје ваздушне ударе у областима означеним као "безбедносне зоне", саопштило је Министарство одбране Русије.


Ваздушни простор изнад безбедносних зона ће бити затворен и за авионе коалиције коју предводе САД, а контакти између руских и америчких војних званичника су у току.


Према руским проценама, око 42.000 бораца "опозиције" тренутно се налази на територији четири безбедносне зоне, а већина милитаната се налазе у Идлибу (14.500) и код јорданске границе, њих око 15.000.


"Успостављање безбедносних зона не значи да ће борба против "Исламске државе", Џабат ал-Нусра и других терористичких група бити заустављена у земљи. Напротив, тај потез ће омогућити Сирији да ослободи додатне снаге за борбу против џихадиста", саопштило је Министарство одбране Русије.

Сиријске власти су подржале увођење безбедносних зона у земљи и потврдиле своју посвећеност борби против тероризма.



Јединство опозиције под знаком питања

Неке делегације сиријске опозиције су напустиле преговоре у Астани приликом потписивања споразума, те су саопштиле да неће прихватити Иран као државу гаранта.

Међународна реакција

Уједињене нације су поздравиле оснивање безбедносних зона на челу са генералним секретаром УН Антониом Гутерешом, изражавајући наду да ће се на овај начин побољшати животи становништва. Специјални изасланик УН за Сирију, Стефан де Мистура је такође поздравио иницијативу као корак у правом смеру.

Рудској: Сиријске снаге уз подршку руске авијације ће се усмерити на напредовање код Палмире
  - Терориста-самоубица који је носио 10 килограма експлозива и гранате спречен је у покушају да се разнесе приликом пролакса хуманитарног конвоја ка Источној Хути у Сирији, саопштио је начелник Главне оперативне управе Генералштаба Оружаних снага Русије, генерал-пуковник Сергеј Рудској.

„Педесет један камион с храном и лековима обезбеђивала је војна полиција Оружаних снага Русије. Безбедност конвоја контролисале су и четири беспилотне летелице“, рекао је Рудској.

Терориста је, према његовим речима, предат сиријској служби безбедности.



Рудској је, такође, истакао да ће сиријске снаге , уз подршку руске авијације, главне снаге усмерити на напредовање код Палмире и деблокирање Дејр ел Зора.

„Главни напори ће бити усмерени на офанзиву источно од Палмире и касније деблокирање града Дејр ел Зор који је више од три године под опсадом терориста, као и на ослобађање северо-источних територија у провинцији Алеп дуж реке Еуфрат“, рекао је Рудској.

Говорећи о Меморандуму о зонама безбедности у Сирији, Рудској је истакао да је делатност руске авијације у овим зонама прекинута 1. маја у поноћ, у складу с тим документом.

Он је навео да ће „успостављање зона деескалације омогућити владиним снагама да ангажује знатан број војника“ и додао да ће руска авијација наставити да пружа подршку сиријским оружаним снагама у уништавању терористичких формација ДАЕШ-а.

Према његовим речима, у четири зоне безбедности у Сирији налази се око 42.000 бораца, а највише их је на југу земље, око 15.000.

Према његовим речима, у првој зони је 14,5 хиљада бораца, у другој до три хиљаде, у трећој девет хиљада, а у четвртој до 15.000 људи.

„Четврта је на југу Сирије, у провинцијама Дејра и Кунејтра које се граниче с Јорданом. Ову зону контролишу углавном одреди такозваног ’Јужног фронта’, чији је укупан број око 15.000 људи. У тој области живи око 800.000 цивила“, рекао је Рудској и додао да Меморандум потписан у Астани допушта могућност формирања додатних зона безбедности.

Рудској је истакао да ће Министарство одбране Русије ускоро с представницима америчких оружаних снага разговарати о повратку на пуну реализацију Меморандума о спречавању инцидената у ваздушном простору Сирије.

„Овај споразум је делотворан инструмент за избегавање опасних инцидената у ваздуху. Након напада америчких крстарећих ракета на авио-базу Шаират руска страна је обуставила своје учешће у овом споразуму. Питање враћања Русије пуном учешћу у Меморандуму за спречавање инцидената у ваздушном простору Сирије биће тема билатералних контаката с америчким колегама у наредном периоду“, рекао је Рудској.

САД потврдиле бомбардовање џамије у Сирији  - Амерички званичници саопштили су да је сонда Централне команде САД утврдила да је у америчком ваздушном нападу у марту погођен део „комплекса џамије“ у Сирији.

Сонда Централне команде САД утврдила је да је у ваздушном нападу САД у марту погођена зграда која је била део „комплекса џамије“ у северној Сирији, рекли су амерички званичници локалној телевизији.

Амерички дронови и један авион сравнили су зграду у селу Џинех у провинцији Алеп где је Министарство одбране навело да се одржава састанак исламиста. У нападу су наводно убијена најмање 42 цивила.

Неименовани амерички званичници рекли су Си-Ен-Ену да је војна истрага потврдила да је зграда заиста била коришћена у верске сврхе и да је „верска употреба“ повремено тад била њена основна функција.

Пентагон је првобитно негирао да зграда има било какве везе са џамијом која се налазила на око 12 метара. Ниједна верска грађевина обично није циљ војних напада. Си-Ен-Ен је саопштио да није јасно да ли је бомбардована зграда била уклоњена са списка објеката који се не гађају.



Преглед политичких и других вести за 05.05.



Споразум о зонама безбедности у Сирији подржале УН, САД и Саудијска Арабија  -   Меморандум о зонама деескалације у Сирији подржале су Уједињене нације, Сједињене Америчке Државе, Саудијска Арабија, што је гаранција да ће он бити реализован, саопштио је заменик министра одбране Русије Александар Фомин.

Министарство одбране Русије припремило је, по директном налогу председника Русије Владимира Путина, Меморандум о стварању зона деескалације у Сирији, чији је циљ учвршћивање примирја у тој земљи, изјавио је Фомин и истакао да ће реализовање документа, који ступа на снагу у поноћ 6. маја, практично омогућити да се заустави грађански рат у Сирији. 

Фомин је истакао да Министарство одбране Русије ради на томе да се у процес утврђивања зона безбедности у Сирији укључе и Јордан и друге земље.

Према његовим речима, министар одбране Русије Сергеј Шојгу је у оквиру припреме Меморандума одржао радне састанке с војним министрима Ирана, Турске, Сирије и Израела. 

Фомин је додао да су обавештајне службе и спољно-политички ресори у сталном контакту. 

Обављен је велики посао са сиријским руководством и лидерима наоружане опозиције како би се они убедили да предузму практичне кораке ради деескалације сукоба. 

„Позитивну улогу у питању стварања зона деескалације имао је став Сједињених Америчких Држава које су поздравиле кораке за смањење насиља у Сирији, побољшање хуманитарне ситуације и стварање услова за политичко решавање сукоба“, рекао је Фомин.

Према његовим речима, конструктиван однос Ирана и Турске, који су подржали идеју да се учврсти примирје, одиграо је важну улогу у оперативној припреми Меморандума.

„Потписивање Меморандума подржао је генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш, који је поздравио одлуке да се прекине употреба оружја и да се омогући већа хуманитарна подршка становништву“, додао је Фомин. 

Он је нагласио да је усвајању овог документа претходила пажљива припрема, којој су допринели сви учесници у преговарачком процесу.

Питање стварања зона безбедности у Сирији било је тема састанка Владимира Путина и председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана у Сочију 3. маја, подсетио је Фомин.

Богданов: Сва питања о зонама безбедности у Сирији ће бити разматрана током даљих консултација  -   Москва се нада да ће сва питања о зонама безбедности у Сирији бити разматрана током даљих консултација у најскорије време, изјавио је заменик министра спољних послова Русије Михаил Богданов.

Према његовим речима, неки од техничких аспеката споразума „очигледно захтевају додатне аранжмане“.

„Очекујемо да ће се на сва ова питања, која још нису у потпуности решена, у блиској будућности наћи одговори током даљих консултација које ћемо спровести ових дана“, изјавио је руски дипломата.

У четвртак су учесници преговора о Сирији у Астани усвојили меморандум о четири зоне безбедности у Сирији. Документ су потписали представници земаља-гараната примирја — Русија, Иран и Турска.

Могуће учешће америчких посматрача у зонама безбедности у Сирији ће разматрати представници војске, додао је Богданов.

„Ова питања ће решавати наши представници војске и, наравно, експерти. Нека питања, наравно, морају да се разјасне“, рекао је он.

„О овоме треба питати Американце, да ли желе или не желе, и упитати друге укључене стране“, истакао је заменик руског министра.

Питања летова авиона противтерористичке коалиције на челу са САД у зонама безбедности у Сирији разматрају се на експертском нивоу, изјавио је Богданов.  

Говорећи о Меморандуму о зонама безбедности у Сирији, заменик руског министра рекао је да Москва сматра да сиријска оружана опозиција мора да га поштује.

„Оружана опозиција представља једну од две сиријске стране у овим споразумима. Наравно, они морају да поштују (Меморандум)“, рекао је Богданов новинарима.

Према његовим речима, Турска као гарант је „преузела одговорност за поштовање споразума који су постигнути у Астани од стране оружане опозиције“.

Разговори у Астани представљају праву прилику да се смањи ескалација сукоба у Сирији  -   Присуство представника сиријског руководства и опозиције у Астани позитивно ће утицати на преговоре у Женеви уколико се буде поштовао споразум, изјавио је специјални изасланик УН за Сирију Стафан де Мистура у интервјуу за телевизију „Скај њуз Арабија“.

„Две стране, сиријска влада и већина опозиције, биле су присутне (у Астани) и то ће позитивно утицати на преговоре у Женеви, али под условом да споразум буде на снази. Имали смо неколико примирја, мислим три, током мог периода и претпостављам да је могуће да овај споразум буде успешан“, рекао је Де Мистура.

Према мишљењу дипломате, разговори у Астани представљају праву прилику да се смањи ескалација сукоба у Сирији.

Москва: Забрана летова за коалицију САД изнад безбедносних зона у Сирији  -   Четири безбедносне зоне које ће бити успостављене у Сирији, биће затворене за летове борбених авиона коалиције на челу са САД, рекао је руски изасланик у Астани Александар Лаврентјев, током мировних преговора приликом постизања споразума.

"Што се тиче Коалиције у зонама безбедности, почевши од сада, те зоне су затворене за њихове летове", рекао је Александар Лаврентјев новинарима у главном граду Казахстана.

Он је додао да забрана летова није била део меморандума о оснивању безбедносних зона, али је сигурно да коалиција не би ни летела над њима.

"Као гаранти пратићемо све активности у том правцу", додао је он.

"Апсолутно нема летова, посебно за међународну коалицију. Са или без претходне најаве. Питање је затворено.", нагласио је Лаврентјев.

Он је додао да ће коалиција на челу са САД наставити са ваздушним нападима у близини Раке - упоришта терориста, у близини неких градова око реке Еуфрат, као и близу града Деир ез-Зора.

У четвртак је потписан споразум у Астани о успостављању четири безбедносне зоне"у Сирији, а којим се очекује да "умерена опозиција" не буде бомбардована уз услов да се раздвоји од терориста. Зоне су постављене у провинцијама Идлиб, Латакија и Хомс, као и у деловима Алепа.

Русија, Иран и Турска су гаранти споразума, а њиме се настоји смањити насиље и сукоби у ратом разореној земљи.

Споразум је поздрављен од стране УН, уз резерву Вашингтона.


Лаврентјев: Русија има необориве доказе да су догађаји у Хан Шејхуну провокација  -   Учешће САД у преговорима у Астани показује тежњу да се сарађује са Русијом у решавању кризе у Сирији, изјавио је новинарима високи представник Беле куће.

„Током последњег телефонског разговора са председником Путином, Доналд Трамп је говорио о широком спектру дипломатских напора, повезаних са грађанским ратом у Сирији, и проблемима повезаним са ДАЕШ-ом“, рекао је представник администрације САД.

„Трамп је током разговора тражио сфере за сарадњу (Русије и САД). Пример тога је учешће (САД) на високом нивоу на конференцији у Астани која је у току. Она ће, надамо се, довести до примирја и успоставити прелаз ка политичком процесу у Женеви“, навео је он.

Путин и Трамп су током разговора у уторак увече акценат ставили на перспективе координације акција Русије и САД у борби против тероризма, између осталог у Сирији, разговарали о ситуацији у Северној Кореји и заложили се за организацију личног састанка на маргинама самита Г20 у Хамбургу који се одржава 7. и 8. јула.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА