BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дамјановић: Ако НАТО војска буде на нашој територији према њој ћемо се односити као према окупатору

30.04.2017. год.


Парламент је потврдио приступање Црне Горе НАТО-у. Противници Алијансе не намеравају да одустану од даље борбе, док се присталице надају да је одлука неопозива, пише Би-Би-Сијев сервис на руском, који је одговоре на ту тему потражио од двојице супротстављених актера црногорске политичке сцене Игора Дамјановића и Александра Дедовића.


BBC: Како ће улазак Црне Горе у НАТО утицати на односе са Русијом?

Супротстављаћемо се. Ако НАТО војска буде на нашој територији према њој ћемо се односити као према окупатору, рекао је за руску службу Би-Би-Сија Игор Дамјановић, координатор покрета „Не у рат, не у НАТО". На молбу да прецизира тај отпор у пракси рекао је да ће то бити онако како су народи СССР третирали немачке окупаторе у Другом светском рату, „тако ћемо се и ми односити према НАТО војницима“.

„Oдлука парламента представља чист фашизам. Црногорске власти донеле су одлуку кршећи основна начела демократије и не дозвољвајући одржавање референдума“, сматра Дамјановић.

О актуелној ситуцији у Црној Гори аутор текста пише:

„За улазак у НАТО на специјалној седници парламента Црне Горе гласало је у петак 46 од 81 посланика. 35 опозиционих посланика бојкотује седнице од избора одржаних у октобру. У Црној Гори је велики део друштва оријентисан против НАТО-а и за савезништво са Србијом и Русијом. Опозиција је захтевала референдум о уласку у НАТО, али су власти то одбиле сматрајући октобарске изборе изгласавањем поверења партијама које земљу воде у НАТО“.

Александар Дедовић, бивши официр и НАТО лобиста из Никшића слаже се са тим ставом власти. Он не мисли да би избором новог парламента и власти Црна Гора могла да пожели да изађе из НАТО-а.

„Теоретски то је могуће, међутим у другим источноевропским земљама, чланицама НАТО-а власт се више пута мењала, и нико није желео да изађе из савеза“, каже Дедовић.

Осим тога излазак из Алијансе током првих 20 година чланства не дозвољава ни Северноатлантски уговор, сматра он и у прилог својој тези наводи члан 13.

Новинар Би-Би-Си-ја, ипак, скреће пажњу:

„У тренутку склапања Северноатлантског уговора у априлу 1949. године имало се у виду 20 година од тог тренутка, међутим Александар Дедовић то тумачи као 20 година мораторијума и за нове чланице НАТО-а“.  

Игор Дамјановић сматра да забрана увоза црногорских вина у Русију којa je уведена пре два дана због присуства пестицида и других штетних материја неће утицати на однос Црногораца према Русији, пише Би-Би-Си.

„Сваком разумном човеку у Црној Гори јасно је да је до забране увоза вина у Русију дошло кривицом црногорских власти“.

„Наша влада се без икакве потребе пре три године прикључила санкцијама ЕУ против Руске Федерације која сада одговара. По мом мишљењу касно. У сваком случају руска власт сама доноси одлуку када и како ће одговорити на санкције. Спољну политику Русије не желим детаљније да коментаришем, за мене је много важније оно што се догађа у Црној Гори, рекао је Дамјановић.

Русија на тај начин жели да пошаље сигнал својим најближим суседима Украјини, Грузији и Молдавији. Црна Гора је далеко од руских граница, сматра Дедовић и додаје да „Русија и Путин желе да покажу моћ и казне нас“.

Ипак, на однос према Русији у црногорском друшту, по мишљењу Дедовића, ти потези неће утицати. Он сматра да мишљење оних који иступају за Русију и оријентацију на Исток, као и оних који су  за НАТО, ЕУ и оријентацију на Запад, такве тренутне ствари неће утицати.

„А када је реч о туристима, колико сам чуо, ове године се у Црној Гори очекује рекордни број из Русије“, додао је Дедовић, преноси Би-Би-Си.

Руска реч



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат


Москва сматра да је излив насиља био намерни покушај да се тероришу људи у граду на ком се говори руски како би се покорили влади након пуча и њеној...

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА