BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дан пробоја јасеновачких логораша

Дан пробоја јасеновачких логораша
22.04.2017. год.


У Спомен-подручју Доња Градина у општини Козарска Дубица, данас се обележава Дан сећања на пробој јасеновачких логораша, који се догодио 22. априла 1945. године
, када је само 127 логораша, од преосталих 1.075, успело да се домогне слободе. 

У логору је убијено око 500.000 Срба, 80.000 Рома, 32.000 Јевреја и неколико десетина хиљада антифашиста различитих националности.




Највеће стратиште тог логора било је у Доњој Градини.

Церемонија обележавања у Спомен подручју Доња Градина почеће полагањем венаца, након чега ће бити одржан помен жртвама и обраћање званичника.





За датум обележавања узет је 22. април — дан када је група од 1.075 преосталих логораша 1945. године кренула у пробој из логора Јасеновац, а само се њих 127 домогло слободе.

Систем логора смрти такозване НДХ обухватао је око 80 логора.

Према проценама које је на основу првих ексхумација извршила државна Комисија ФНРЈ, а које је потврдио и Центар Симон Визентал, у јасеновачким логорима нестало је 500.000 Срба, 80.000 Рома, 32.000 Јевреја и неколико десетина хиљада антифашиста различитих националности.

НДХ је у једном надмашила нацисте — била је једина држава која је имала посебне логоре за децу — Сисак и Јастребарско, кроз које је прошло 33.000 малишана, а убијено близу 20.000 деце до 14 година старости.

Доња Градина, највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац, формирана је у августу 1941. године.


Документарни филм Лордана Зафрановића о Јасеновцу


На дан пробоја 22. априла 1945. године у логору Јасеновац била су затворена 1.073 логораша. У пробој је кренуло њих 600, а преживео је 91 логораш. Међу њима највише их је било са подручја Градишке, али и суседних општина. Преживели логораши и данас се јасно сећању мучења која су доживели у Јасеновачком логору.



Јасеновац је био највећи логор смрти у фашистичкој творевини Независној Држави Хрватској и читавој окупираној Југославији за време Другог светског рата. Оно што логор Јасеновац чини симболом страдања је неописиво суров начин на који су логораши уништавани. Број жртава никад није тачно утврђен.


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА