BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 20.04.

21.04.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 20.04.


Руски мајор погинуо у Сирији - У нападу милитаната на војни гарнизон владиних снага у Сирији погинуо је руски војни саветник, мајор Олег Бордов, саопштило је Министарство одбране Русије.

Руски официр који је погинуо у Сирији био је члан групе војних саветника који су обучавали сиријску војску.


Он је погинуо док је спречавао пробој терориста у стамбену четврт.

„Официр је смртно рањен током борби“, наводи се у саопштењу.

Мајор је постхумно награђен.


Руски војни ресор је негирао гласине које су ширили британски медији да су у Сирији наводно погинула два војника.


„Гласине које је објавила британска агенција Ројтерс о наводној погибији два руска војника још су једна у низу дезинформација“, наводи се у саопштењу руског војног ресора.


Си-Ен-Ен: Сирија преместила авионе ближе руској војној бази Хмејмим - 
Сиријске власти преместиле су своје ратне авионе ближе руској војној бази Хмејмим у нади да ће их тиме заштитити од напада коалиције, тврди телевизија Си-Ен-Ен позивајући се на неименоване војне изворе у Сједињеним Америчким Државама.


Телевизија наводи да је „Сирија пренела већину или све своје војне летелице“ на подручје руске базе.

„Сиријски председник Башар ел Асад на тај начин тражи заштиту Кремља“, саопштио је Си-Ен-Ен.

У кратком извештају који је објављен, наводи се да сиријске власти сматрају да ће Сједињене Америчке Државе и коалиција покушати да се суздрже од напада у непосредној близини руске базе.


Преглед политичких и других вести за 20
.04.



Асад: Сиријска војска није користила хемијско оружје у нападима на Хан Шеихун  - Сиријски председник Башар ел Асад, говорећи о хемијском нападу, саопштио да је војска бомбардовала објекте милитаната у Хан Шеихуну, али без хемијског оружја, и не у време о ком говоре на Западу.

„То подручје се налази под контролом Нусра фронта, који је у суштини Ал Каида. Једина доступна информација долази од Нусра фронта, који је објавио видео на Јутјубу, на интернету, и у различитим медијима, углавном западним, и зато не можемо да се базирамо у својим оценама на ова саопштења. Као прво, ми не знамо да ли смо напали у 11.30 ујутру тога дана складиште хемијског оружја или складиште или нешто слично. У њиховом разговору се тврди да се напад десио у 6 или 6.30 ујутру. Ми у то време нисмо предузимали никакве нападе. Зато ми имамо две могуће варијанте: прва — напад се десио око подне или у 11.30. Друга могућност, у коју ми верујемо, јесте да је то лажна провокација, и да није било никаквог напада", рекао је Асад.    

Конашенков: Саопштења и налази ОЗХО не би требало да буду политички мотивисани  - Организација за забрану хемијског оружја (ОЗХО) стварана је као објективна и непристрасна међународна организација за контролу спровођења Конвенције о забрани хемијског оружја, а на њој је велика одговорност, изјавио је портпарол Министарства одбране Русије генерал-мајор Игор Конашенков.

„Због тога све изјаве, а посебно налази ове организације не би требало да буду политички мотивисане хипотезе, већ констатација чињеница које су доказане научним методама и формулама. Штавише, сви налази би требало да буду на располагању да могу са их провере сви стручњаци. У том смислу се изјава представника ове организације Ахмета Узумџуа о наводном коришћењу сарина у Хан Шејхуну озбиљно доводи у питање“, рекао је Конашенков.

Он је подсетио да су крајем 2016. руски стручњаци забележили податак да су борци у Алепу употребили иперит. На месту злочина узели су узорке токсичне супстанце који су предати ОЗХО и послати у Хаг.

„Након четири месеца ОЗХО и даље не може да донесе закључке и потврди да је иперит пронађен у Алепу заиста иперит, позивајући се на потребу за додатним истраживањима. Међутим, за Хан Шејхун је господину Узумџуу одједном све постало јасно. Иако за две недеље тамо није отишао ниједан представник ОЗХО. Одакле, ко је и како узео те узорке? Ко је тачно у ОЗХО тако брзо истражио биоузорке, ако стандардне процедуре ОЗХО, као у случају са иперитом у Алепу, предвиђају дуги временски период истраживања“, додао је Конашенков.

Према његовим речима, исхитрене изјаве Узумџуа прилично подривају кредибилитет читаве организације.

„На крају крајева, ако се у Хан Шејхуну заиста налазио сарин, како ОЗХО може да објасни шарлатане из ’Белих шлемова‘ који скакућу кроз испарења сарина без заштите? То су сви видели. Желео бих да од Узумџуа што пре добијем јасне одговоре на ова питања. Или је, супротно закључцима независних експерата који сматрају да је таква ’селективност‘ погађања сарином нонсенс, господин Узумџу открио топлу воду“, истакао је Конашенков.

Он је нагласио да само објективна истрага на месту инцидента може да омогући да се утврде узроци инцидента.

Уљанов: Одлагање истраге о наводној употреби хемијског оружја у Сирији ће нанети штету ОЗХО-у  - Даље одлагање истраге о наводној употреби хемијског оружја у сиријском Хан Шејхуну може да нанесе озбиљну штету кредибилитету Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО), изјавио је директор одељења за неширење и контролу наоружања Министарства спољних послова Русије Михаил Уљанов.

„Није нам познато да су представници ОЗХО посетили округ Хан Шејхун. Даља неактивност може да нанесе озбиљну штету кредибилитету наше организације која је, треба напоменути, добила Нобелову награду управо за допринос у хемијском разоружању Сирије“, наводи се у говору Морозова на седници ОЗХО.

Сиријска опозиција је 4. априла саопштила да је 80 особа страдало у нападу хемијским оружјем у провинцији Идлиб, а за напад је окривила владине снаге. Дамаск је за напад оптужио милитанте и њихове присталице.

САД су без пружања икаквих доказа о кривици Дамаска, током ноћи 7. априла напале сиријску војну базу Шаират. Управо са ње је, према верзији Вашингтона, сиријски војска извела ваздушни напад који је довео до масовних жртава.

Циљ ракетних напада САД на ваздухопловну базу у Сирији није био борба против хемијског оружја, чије присуство у Сирији није доказано, већ демонстрација силе и застрашивање, сматра Уљанов.

Уљанов је истакао да САД нису само „означиле“ сиријску владу кривом, већ су „као казну“ извршиле и војну акцију, без чекања на резултате истраге. „Ракетни напад извршен је на објекат на територији суверене државе уз грубо кршење међународног права, укључујући одредбе Повеље УН. Све су основе да се ово назове чином агресије“, истакао је он.

„Таква класификација не треба да се схвати као израз стремљења да се ’убоде‘ делегација САД у жару полемике. Ова процена је без емоција и заснива се на дефиницији агресије коју је одобрио консензус у Генералној скупштини УН 1974. године. У дефиницији се јасно наводи да је један од видова агресије бомбардовање од стране једне државе територије друге државе. Управо то је оно што се десило недавно у Сирији“, додао је руски дипломата. 

Договор о спровођењу озбиљне истраге о наводном инциденту са сиријским хемијским оружјем је могућ уколико су САД заиста заинтересоване за то, додао је Уљанов.

Према његовим речима, да би истрага заиста била ефикасна, потребно је да се испуне најмање три услова: истрага треба да се врши директно на лицу места — у Хан Шејхуну и ваздухопловној бази Шаират; треба да се обезбеди у географском смислу равномеран састав истражитеља; не треба се задовољавати претежно материјалима са интернета и анкетама опозиције.

Русија предала доказе да је хемијски напад у Идлибу био инсцениран  - Стални представник Русије при Организацији за забрану хемијског оружја (ОЗХО) Александар Шуљгин изјавио је да су руски представници предали тој организацији доказе да је хемијски напад у Идлибу био инсцениран.

Шуљгин је изјавио да је одржана седница Извршног савета ОЗХО током које говорио је и директор Одељења за питања неширења и контролу наоружања Министарства спољних послова Русије Михаил Уљанов.

„Сазнавши да руски представник планира да свој говор пропрати показивањем фотографија, западне колеге су покушале да то спрече. Уљанову је на крају ипак било дозвољено да покаже фотографије са места инцидента“, рекао је Шуљгин.

Дипломата је нагласио да је показивање правих снимака са места догађаја од 4. априла било неопходно због објављивања снимака на Јутјубу који приказују лажну слику стања. Према Шуљгиновим речима, судећи по показаним фотографијама, верзија о употреби хемијског оружја има много недоследности.

„Тврди се да је, на пример, био коришћен сарин, најснажнија отровна супстанца. Лекарима је познато да се употребом сарина сужавају зенице. Међутим, на фотографијама се види да су деци зенице раширене. То је прва недоследност. Друга недоследност је карактер кратера на који се позивају представници хуманитарних организација који илуструју своју причу о злочинима сиријског режима. Кратер очигледно није од авио-бомбе или ракете, већ, вероватно, наводи на помисао да је била организована експлозија мање количине муниције на земљи са додатком неких хемикалија“, сматра он.

Подсетимо, западне земље без доказа су оптужиле сиријске власти за употребу хемијског оружја у Идлибу.

ОЗХО: У Идлибу употребљен сарин или нека слична супстанца  - У сиријском граду Хан Шејхуну, у провинцији Идлибу, био је употребљен сарин или нека слична супстанца, саопштила је Организација за забрану хемијског оружја (ОЗХО).

Специјалисти су проучили биообрасце, узете од 10 жртава наводног напада. Експертиза је вршена у две различите лабораторије. У оба случаја је потврђен утицај сарина или неке сличне супстанце, саопштено је на сајту ОЗХО.

Те податке генерални директор ОЗХО Ахмет Узумџу назвао је „необоривим“.

Подсетимо, раније је целокупно хемијско оружје којим је располагала сиријска војска било извезено из земље и уништено. Према писањима појединих медија део отровних супстанци остао је на територији под контролом милитаната. У Москви сматрају да је хемијски напад у Хан Шејхуну „отворена провокација“.

Москва сматра инцидент са хемијском оружјем код Идлиба као провокацију  - Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је у телефонском разговору са министром спољних послова Француске Жан Марком Ероом изјавио да Москва сматра инцидент са хемијском оружјем код Идлиба као провокацију, изјавили су у Министарству спољних послова Русије.

„Током разговора о ситуацији у Сирији Сергеј Лавров је још једном нагласио да руска страна разматра инцидент од 4. априла, са коришћењем хемијског оружја у Хан Шајхуну, као отворену провокацију, усмерену на поткопавање режима прекида ватре и политичког процеса у Сирији", наводи се у саопштењу Министарства иностраних послова Русије.


„Дубоку забринутост изазивају и нагле агресивне акције САД које су уследиле са извођењем ракетног напада на територију суверене државе-чланице УН. Русија се увек залагала за поштовање међународног права, укључујући недопустивост мешања у послове суверених држава, и инсистира на независној и објективној истрази о инциденту у Хан Шејхуну“, саопштило је Министарство.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

САД немају намеру да се директно сукобљавају са руским снагама у име Кијева, изјавио је високи званичник


Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција

Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада


Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...

\"Пламен\" израелског рата са Хамасом прети да захвати цео Блиски исток, изјавио је амбасадор Пекинга у УН


Министру у Влади Србије задуженом за односе са дијаспором Ђорђу Милићевићу данас је забрањено да запали свећу и положи цвеће на споменик жртвама усташког логора Јасеновац. Рекли су ми...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА