BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 13.04.

14.04.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 13.04.


Стање на фронту - .



Преглед политичких и других вести за 13
.04.

Савет безбедности РФ разматрао ситуацију у Сирији  - Председник Русије Владимир Путин разговарао је са сталним члановима Савета безбедности Русије о ситуацији у Сирији, као и перспективи развијања руско-америчких односа, рекао је портпарол руског председника Дмитриј Песков.

Било је речи и о унутрашњим социјално-економским темама, додао је Песков.

На саветовању су учествовали руски премијер Дмитриј Медведев, председници оба дома Парламента Валентина Матвијенко и Вјачеслав Володин, шеф администрације Кремља Антон Вајно, секретар Савета за безбедност Русије Николај Патрушев, министар унутрашњих послова Владимир Колокољцев, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, шеф Спољнообавештајне службе Сергеј Наришкин, специјални представник председника за екологију и саобраћај Сергеј Иванов.

Лавров: Разговори са Тилерсоном помогли америчкој администрацији да боље схвати наш став  - Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров оценио је као користан разговор са америчким државним секретаром Рексом Тилерсоном, који је одржан у среду у Москви.

„Разговори са Тилерсоном били су корисни и сматрам да су помогли америчкој администрацији да боље схвати наш став, а то је важно да би они формулисали свој приступ питањима у којима Русија и Сједињене Америчке Државе могу продуктивно да сарађују“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре у Москви.


Он је додао да до резултата разговора са америчким државним секретаром неће ускоро доћи, али су се стране договориле да воде дијалог.


„Резултата вероватно неће бити ускоро, али барем смо се у оперативном смислу договорили да успоставимо дијалог о низу важних питања“, казао је Лавров на конференцији за новинаре.


Руски министар рекао је да се то односи и на и попис проблема који је створила претходна администрација у билатералним односима, као и на механизме за имплементацију постојећих споразума у војно-политичкој области и на механизме који би приближили и боље схватили наше ставове о различитим регионалним кризама, пре свега о решењу сиријске кризе.


Лавров: Нећемо подржати покушаје да се тајно усвоји резолуција СБ УН о осуди сиријских власти  - Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је да је на састанку са државним секретаром САД Рексом Тилерсоном рекао да су амерички напади на Сирију у супротности са циљевима борбе против тероризма.

„Јуче смо подробно разговарали о потреби за побољшањем руско-америчких напора за мобилисање међународне заједнице у борби против тероризма, а подсетили смо да су акције САД попут напада на Сирију 7. априла у супротности са тим задатком“, рекао је Лавров на састанку шефова представништава Министарства спољних послова Русије.

Према речима руског министра, Русија инсистира на пажљивој и независној истрази о овом инциденту.

„Ми не можемо и нећемо подржати покушаје да се тајно, без инспекција усвоји резолуција Савета безбедности УН о осуди сиријских власти“, истакао је он.

Он је додао да је Бела кућа принуђена да даје неутемељене оптужбе на рачун Москве због притиска противника председника САД Доналда Трампа. 

„Жао нам је што се ово дешава, али ми ништа не можемо да учинимо, осим да тражимо да изнесу чињенице ако нас оптужују за нешто. Не постоји ниједан доказ, иако је под притиском Трампових противника Бела кућа приморана да нас повремено неосновано оптужује. Јуче нас је, по мом мишљењу, Бела кућа опет оптужила да смо се мешали у изборе у Црној Гори, да је Русија увучена у кампању дезинформације да би помогла (сиријском председнику Башару) Асаду да избегне одговорност за хемијски напад“, истакао је Лавров.

Руски и западни експерти требало би да буду део тима за истрагу о наводном хемијском нападу у сиријском Идлибу 4. априла, предложио је руски министар.

Он је рекао новинарима да је „довољно убедљиво“ објаснио америчком државном секретару Рексу Тилерсону разлоге због којих би посебна независна студија УН и ОЗХО требало да испита наводни напад. 

„Али с обзиром на огроман и веома конфротирајући одјек који окружује оно што се догодило у Сирији, понудили смо да допунимо ове структуре професионалним инспекторима из ове области који би били позвани из западних земаља, Русије и земаља региона“, казао је Лавров. 

Он је додао да му се „чинило да је Тилерсон сасвим позитивно реаговао на ту идеју“.

„Данас је у Хагу ванредно заседање Извршног савета Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО). Предали смо им наш предлог да се формира делегација са додатним инспекторима“, рекао је Лавров.

Оклевање западних земаља да пошаљу стручњаке на место наводног хемијског напада у сиријској провинцији Идлибу ослоњено је на „изговоре“ о наводној опасности, додао је он. Лавров је казао да америчке, француске и британске колеге „не обраћају пажњу на чињеницу да треба да посете не само аеродром за који сумњају да је био место где је хемијско оружје укрцавано на авионе, већ и место где су падале гранате“. 

„Рекли су да не знају ко контролише ту област, да није сигурно да се тамо пошаљу инспектори. То су све изговори“, нагласио је Лавров.

Трамп: НАТО би требало да игра значајнију улогу у борби против терориста  - У драматичном преокрету свог положаја, председник САД Доналд Трамп тврди да НАТО, којег је раније критиковао, више није „застарео“ и да би требало да игра значајнију улогу у борби против ДАЕШ-а, насилне екстремистичке групе забрањене у многим земљама.

НАТО више није застарео, рекао је Трамп на конференцији за новинаре у драматичном преокрету свог положаја након разговора у Белој кући са генералним секретаром Алијансе Јенсом Столтенбергом.

„Рекао сам да је (НАТО) застарео. Он више није застарео“, казао је Трамп на конференцији за новинаре.

Та изјава означила је драматичан преокрет након месеци конзистентних политичких изјава Трампа током предизборне кампање 2016. године и након што је положио заклетву као председник САД 20. јануара када је непрестано критиковао да је НАТО застарео.

Трамп је навео да је НАТО-у и даље потребан ремонт и поновио је свој често навођен позив осталим чланицама те безбедносне организације да више плаћају за њихову заједничку војну сарадњу и да понесу већи део терета Алијансе.

Али Трамп је био јасан да жели да ојача НАТО, а не да га укине, смањи или ослаби.

„Током моје посете Бриселу овог пролећа радићемо заједно. Морамо да применимо нова решења у новим околностима, да потврдимо нашу посвећеност овом савезу и трајним вредностима које са поносом делимо“, истакао је Трамп.

„Морамо заједно да радимо на решавању катастрофе која се одвија у Сирији. Време је да се заврши овај брутални грађански рат, поразе терористи и омогући избеглицама да се врате кући“, додао је он.

Он је нагласио и да „морамо да се осигурамо да чланице НАТО-а испуњавају своје финансијске обавезе…

„Многе то нису радиле… Да су друге земље плаћале свој део уместо да се ослањају на САД сви бисмо били безбеднији и снажнији.“

Трамп је такође јасно ставио до знања да сматра да НАТО треба да игра много већу улогу у кампањи против ДАЕШ-а и да преузме водећу улогу у борби против тероризма широм света.

„Надам се да ће НАТО преузети већу улогу у борби против ДАЕШ-а“, рекао је он.

Трамп је изразио наду да Европљани неће имати чега да се плаше од Русије док покушава да смањи тензије.

„Нико се никога неће плашити. Тако би требало да буде“, рекао је Трамп заветовао се да ће решити све светске сукобе до краја свог мандата.

Спајсер: Добијање подршке Пекинга велика дипломатска победа  - Одлука Кине да се уздржи од гласању о нацрту резолуције Савета безбедности УН о Сирији, који су предложили Вашингтон, Лондон и Париз, представља „огромну победу“ председника САД Доналда Трампа, изјавио је портпарол Беле куће Шон Спајсер.

Кина се у среду уздржала од гласања о нацрту резолуције, чији су аутори сиријским властима приписали одговорност за хемијски напад у сиријском Идлибу. Спајсер је у томе видео подршку Пекинга.

„Добијање подршке Пекинга је велика дипломатска победа председника и земље“, рекао је он на телевизији „Фокс њуз“.

Спајсер је истакао да је недавно на Флориди Трамп имао продуктиван састанак са председником Си Ђинпингом. Према његовим речима, то је омогућило да се „обнове односи“ две земље.

Говорећи о одлуци Русије да блокира ту резолуцију, Спајсер је рекао да сматра да је „Русија изолована у свом ставу о Сирији“. Он је додао да је „Сирија окружена веома малом групом земаља које је подржавају, од којих већина, осим Русије, представљају пропале државе“.

Коалиција на челу са САД оптужила је сиријске власти да су употребиле хемијско оружје у Идлибу. Америчка војска извела је ракетни напад на сиријски аеродром без пружања доказа.

Споразум са САД о избегавању инцидената у Сирији биће обновљен - Споразум о избегавању инцидената у Сирији, који је Русија потписала са САД, биће обновљен 12. априла, након што Министарство одбране добије одговарајућу директиву од председника Русије Владимира Путина, изјавио је шеф Комитета за одбрану и безбедност Савета федерације Русије Виктор Озеров.


Како је рекао, по свему судећи Вашингтон је иницирао да се овај споразум обнови.

„Сматрам да је то корак Вашингтона ка успостављању дијалога са Русијом“, оценио је сенатор и додао да је Русија увек истицала важност сарадње у том смеру.

Озеров је рекао и да је спремност Вашингтона да води дијалог са Русијом након ракетног напада на сиријски аеродром позитиван корак ка успостављању билатералних односа.

„Сусрет руског председника Владимира Путина са државним секретаром САД Рексом Тилерсоном нам говори о томе да су преговори шефова дипломатија били конструктивни и да су се након тога појавиле одређене додирне тачке, иначе никаквог сусрета са Путином не би било“, нагласио је он.

Руски политичар је такође рекао да су САД смекшале свој став када је реч о одговорности Дамаска за хемијски напад у Идлибу.


Сафронков: ОЗХО није учинио ништа када је реч о истрази у Сирији - Органиизација за забрану хемијског оружја није учинила ништа када је реч о истрази поводом инцидента о наводном хемијском нападу у Идлибу, што изазива велику забринутост, изјавио је заменик сталног представника Русије при УН Владимир Сафронков.

„Осам дана након што је саопштено да је у Идлибу коришћено хемијско оружје никакви кораци нису предузети како би се спровела истрага. Организација за забрану хемијског оружја ништа не чини тим поводом, а разлози за то нису јасни“, рекао је он.

Сафронков је истакао да Русија располаже информацијама да ће се провокације екстремиста са отровним супстанцама поновити.

„Имамо основа да верујемо да ће се након инцидента у Идлибу десити и друге провокације широм земље“, рекао је он.

Сафронков је поновио да је напад америчким крстарећим ракетама по сиријској авио-бази у супротности са међународним правом и извршен је без сагласности Савета безбедности УН.

Сафронков Рајкрофту у СБ УН: Гледај ме у очи! Зашто скрећеш поглед? - На заседању Савета безбедности УН 12. априла расправљало се о нацрту резолуције којом се осуђује хемијски напад у Сирији, који су предложиле Велика Британија, Француска и САД. Русија је ставила вето на документ, између осталог и због „оптужујућег смера“ према сиријском режиму.

Пре гласања, стални представник Велике Британије Метју Рајкрофт оптужио је Русију за „бесрамну подршку Асадовом режиму“ и „злоупотребу права вета“ и истакао губитак поверења у Русију због акција сиријског председника кога она подржава.

У свом одговору заменик сталног представника Русије Владимир Сафронков изјавио је, обраћајући се Рајкрофту на „ти“, да се Велика Британија плаши сарадње Русије и САД. Он је такође захтевао од Британца да не скреће поглед.



У свом обраћању у Савету безбедности Сафронков је рекао да Русија пажљиво пратила мартовску рунду међусиријских преговора у Женеви, позивајући све учеснике на конструктивно тражење узајамно прихватљивих решења и компромис у политичком решењу. Он је додао да Русија води активне контакте са сиријским властима и широким спектром опозиционих покрета.

„Господине Мистура, ми подржавамо Ваше напоре и очекујемо да ћете их изграђивати. Чињеница да се женевски процес развио, да су стране почеле паралелну расправу о свим темама на дневном реду, да су започеле рад на сложеним концептуалним предлозима Вашег посредовања, може се сматрати достигнућем“, рекао је Сафронков.

„Рачунамо на стабилни наставак женевског процеса. Не би требало да буде дугих пауза, ово негативно искуство већ смо имали током 2016. године. Овде, наравно, не треба одустајати. Потребно је да се настави марљиви рад са сиријским делегацијама, активно их охрабривати да се укључе у дијалог и тражити заједничке елементе.“

„Али говор представника Велике Британије Рајкрофта показао је да он само мисли како да омета Ваше напоре, господине Мистура, да не дозволи развој политичког процеса и у Савет безбедности унесе сукоб и непријатељство. А ствар је у томе, и то је већ многима у УН познато, да сте се уплашили, распао вам се сан да ћемо ми сарађивати са Сједињеним Америчким Државама. Ви се тога бојите! Све радите како би се осигурало да та сарадња буде поткопана“, рекао је представник Русије.

„Управо због тога… Погледај ме! Гледај ме у очи! Зашто скрећеш поглед? Управо због тога ти данас ништа ниси рекао о политичком процесу. Ниси слушао специјални говор Мистуре. Намећете увредљиве услове гарантима процеса у Астани. А шта сте ви то учинили за прекид ватре? У Лондону и Паризу примате групе? Илегална наоружане формације“, нагласио је Сафронков.

„Уплашили сте се што се кренуло ка миру и политичком решењу. Служите интересима оружаних група од којих многе убијају хришћане и припаднике других мањина на Блиском истоку. Терористички акти почињени су у православним црквама на Цвети. Да ли се бринете о њима? Потпуно сте се изгубили у вашим антирежимским идејама. Шта то радите?“, критиковао је он Рајкрофта.

„Испоставило се да је промена режима за вас важнија од ставова већине чланица УН. Данас си говорио, господине Рајкрофте, ван дневног реда састанка. Вређао си Сирију, Иран, Турску и друге земље. Господине председавајући, молим Вас да пратите развој заседања ако се неко неодговорно, увредљиво односи према свом месту у Савету безбедности УН. Да се више ниси усудио да вређаш Русију!“, рекао је Сафронков.

„Ипак, господине Мистура, захваљујем Вам на Вашем раду и залажемо се да се уочи наредне рунде учине додатни напори како би се међусиријском дијалогу дао истински широк представнички карактер“, закључио је он.

Столтенберг: Да би се обуздала Русија морамо бити снажни - Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је да је Русија постала агресивнија.

„Не видимо директну претњу по чланове Пакта од стране Русије, али видимо агресивнију Русију“, рекао је Столтенберг у интервјуу за Си-Ен-Ен.

Одговарајући на питање да ли се садашњи односи Москве и Запада могу назвати Хладним ратом, Столтенберг је рекао да „то није Хладни рат“. Међутим, он је рекао да постоје „повећане тензије“ у односима. У вези са тим, генерални секретар НАТО-а рекао је да постоји потреба за „јачом и кредибилнијом стратегијом обуздавања“.

Столтенберг је такође истакао да је НАТО морао да појача своје војне снаге у источноевропским земљама у близини Русије.

„Један од елемената те приправности је повећање нашег војног присуства у источном делу савеза… Повећање спремности и присуства наших оружаних снага… Сматрамо да је присуство четири борбене групе тамо довољно за мир у Европи“, додао је он.


Столтенберг је устврдио да повећање војног присуства на представља никакву претњу за Русију.


„Оно је одбрамбено. Верујемо да не постоји противречност између снажног НАТО-а, кредибилног обуздавања и политичког дијалога са Русијом“, истакао је Столтенберг.


Руски званичници су у више наврата повећање војног присуства САД и НАТО-а на границама Русије оценили као дестабилизацију, а не стабилизацију снага у Европи.


„Чврсто верујем да једини начин да се Русија обузда јесте да будемо снажни“, нагласио је Столтенберг и додао да је одлучан да распореди више трупа НАТО-а у источном делу савеза.


Трамп: Било би добро када би пронашли заједнички језик са Москвом - Амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би било веома добро када би Вашингтон успео да пронађе заједнички језик са Москвом, као и са руским председником Владимиром Путином лично.


Говорећи о преговорима државног секретара у Москви, Трамп је рекао да је Рекс Тилерсон одрадио „сјајан посао“.

„Ускоро ћу разговарати са Тилерсоном, Мислим да је имао веома успешан сусрет у Москви. Видећемо какви ће бити резултати“, рекао је он.

Амерички председник је такође рекао да се односи између Русије и САД налазе на најнижем нивоу у историји, али је истовремено изразио наду да ће се та ситуација променити.

„Русија је веома јака земља, и ми смо веома јака земља, видећемо како ће се све сложити“, додао је он.

Трамп је такође рекао да би волео да мисли да Русија није знала за планирани хемијски напад у Сирији, иако сматра да је то веома могуће.

„Желео бих да мислим да Русија није о томе ништа знала, иако је врло могуће и да су знали“, закључио је амерички председник.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама

Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере

Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА