BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 15.03.

16.03.2017. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Карта ситуације на фронту за 14.03. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 15.03
.
 


Преглед напада на ДНР 15.03.

Преглед напада на ЛНР 15.03.

Кијевске снаге напале 15 насељених места ДНР - Кијевске снаге данас су отварале ватру на село Сосновское у Тељмановском рејону на југу ДНР.  Под ватром су се нашли и насеља Октобар, Лењинское и Набережное у Новоазовском рејону. 

Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата нападали 15 насељених места у ДНР. Нападали су Петровски и Куибишевски рејон, Волво Центар, Еленовку, Луганское и Александровку у околини Доњецка, Спартак, Круту Балку и Јасиновату, Зајцево и Широку Балку у околини Горловке, Докучаевск и Јасное, као и насеља Саханка, Октобар и Коминтерново на југу ДНР.



Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана 16 пута напале позиције Народне милиције у подручју града Первомајск и насеља Желобок, Красни Лиман, Калиново, Калиновка,Лозовое, Логвиново и Сокољники.

Преглед напада на ЛНР 14.03.





Јутрос око 07:00 кијевске снаге су отвориле и тенковску ватру на насеље Спартак северно од Доњецка.



Преглед политичко-економских и других вести за 15.03.

 

Украјина обуставила саобраћај према ДНР и ЛНР  - 
"Савет за националну безбедност и одбрану Украјине у потпуности је обуставио читав саобраћај према територији Донбаса која се не налази под контролом Кијева", саопштио је секретар СНБО Александар Турчинов на седници ресора посвећеној санкцијама према украјинској филијали Сбербанке.

Према речима Турчинова, одлука коју је предложио председник државе Петро Порошенко је донета зато што су украјинска предузећа у Донбасу наводно била отета, као и због ситуације са блокадом региона, наводи се у саопштењу објављеном на сајту СНБО.

Турчинов је навео да ће забрана важити „до реализације тачака 1 и 2 (прекида ватре и повлачења тешког наоружања) Минског споразума од 12. фебруара 2015. године, као и до повратка отетих предузећа под украјинску јурисдикцију“.

Он је нагласио да ће Украјина затворити све друмске и железничке путеве 15. марта до 14 сати.

Са своје стране, лидер ДНР Александар Захарченко изјавио је да Доњецка Народна Република не намерава да укине забрану извоза производа и сировина на територије под контролом Кијева све док Украјина не испуни Мински споразум.

Раније је у ДНР и ЛНР уведена спољња управа у предузећима која се налазе под украјинском јурисдикцијом због блокаде коју су покренули украјински екстремисти.

Захарченко: Не намеравамо да укидамо блокаду док Кијев не испуни обавезе из Минског споразума  - Доњецка Народна Република не намерава да укине забрану извоза производа и сировина на територије под контролом Кијева све док Украјина не испуни Минске споразуме, изјавио је лидер ДНР Александар Захарченко.

„Одлука Порошенка и Савета за националну безбедност и одбрану је унутрашња прича бивше Украјине. Тачније, то је чињеница унутрашње борбе за превласт у Кијеву, коју Порошенко, изгледа, губи. То више нема везе са нама“, пренела је Доњецка новинска агенција Захарченкову изјаву.

Лидер ДНР је истакао да је у одговору на блокаду Донбаса уведена забрана „извоза наших производа и сировина на територију бивше Украјине“.

„Ми са наше стране нисмо укидали ту блокаду и не намеравамо да је укинемо све док Кијев не испуни своје обавезе из Минских споразума, пре свега њихов политички део“, истакао је Захарченко.

Раније је Савет за националну безбедност и одбрану Украјине саопштио да ће сви транспортни путеви у самопроглашеној ДНР и ЛНР бити блокирани.

Такође је наведено да је Савет одлучио да прекине промет робе преко линије разграничења у Донбасу.

Порошенко намерава да иницира усвајање закона о обнови територијалног интегритета земље  - Председник Украјине Петро Порошенко изјавио је да намерава да иницира усвајање закона о обнови територијалног интегритета земље, саопштила је прес-служба украјинског председника.

Тај документ одговара националним интересима Украјине, истакао је Порошенко на заседању Савета за националну безбедност и одбрану. Међутим, детаљи те иницијативе још нису откривени.

Порошенко је оптужио неке политичке снаге за покушај да се „ослободе од дела Донбаса и гурну у Русију неколико милиона Украјинаца“.

„Правно легализовање предвиђено је законом о окупираним територијама. Такав закон уништиће Мински процес. Сахраниће међународне санкције Русији, јер су оне везане за Минск“, рекао је украјински председник.

Осим тога, Порошенко је рекао да ће саобраћајне везе са ДНР и ЛНР бити у прекиду све док се предузећа у ДНР и ЛНР не врате под надлежност Украјине. Преко линије разграничења биће дозвољено да се преноси само хуманитарна роба.

Кремљ не разуме одбијање Украјине да спречи акције против руских банака  - Портпарол руског председника Дмитриј Песков је рекао да Кремљ не разуме одбијање Украјине да спречи акције против руских банака.

„Не разумемо неспособност или неспремност украјинских органа да спрече екстремистичке елементе сличне вандализму против наших банака. Још се надамо да ће имовина, а пре свега радници тих финансијских институција бити безбедни“, истакао је Песков.

Он је објаснио да Русија пажљиво и са забринутошћу прати дешавања у Кијеву.


Раније су у Кијеву чланови украјинске партије Национални корпус поставили шаторе код централне филијале руске Сбербанке.


Кремљ нема информације о испорукама угља из Донбаса  - 
Кремљ нема информације о испорукама угља из Донбаса, рекао је портапарол руског председника Дмитриј Песков.

Раније је лидер ДНР Александар Захарченко рекао да је више од 90 вагона угља пробне серије из самопроглашене републике у уторак први пут послато у Русију.


На питање новинара да коментарише ту информацију, Песков је одговорио:


„Не, ја, нажалост, не могу (да коментаришем), јер немам информације. То је, ипак, економско питање. Ми немамо ту информацију.“    


Сапсен: Санкције ЕУ према Русији нанеле штету француској пољопривреди - 
Санкције ЕУ према Русији и руски ембарго на прехрамбене производе нанели су штету француској пољопривреди, признао је француски министар финансија и економије Мишел Сапсен.

Сарадња пословних кругова Русије и Француске у различитим сферама се наставља и земље треба да се спремају за повратак на ранији ниво сарадње након укидања узајамних санкција, изјавио је он на пленарној седници 22. Руско-француског савета за економска, финансијска, индустријска и трговинска питања.

„У последњих неколико година политички проблеми у односима између наших земаља нанели су штету пољопривреди Француске“, наводи лист „Комсомољска правда“ Сапсеново саопштење након разговора са министром за економски развој Русије Максим Орешкином у Паризу.

Министар је навео да је сарадња потребна без обзира на постојећа ограничења, користећи постојеће могућности. Као пример Сапсен је навео индустријско партнерство између „Тотала“ и „Новатека“.

Француски политичар је навео да су за све учеснике преговарачког процеса најважније ефикасност и сарадња.

„Треба признати да када постоје проблеми, испред њих не треба затварати очи, већ се треба припремати за повратак на нормалне односе“, навео је Сапсен и изразио наду да ће у том правцу бити направљени политички кораци.

Захарченко: Првих 95 вагона са угљем отишло у Русију - Председник Доњецке Народне Републике Александар Захарченко обавестио је јавност о почетку извоза угља у Русију.

„Данас је првих 95 вагона са угљем отишло у Русију“, цитира Захарченка Доњецка информативна агенција.

Украјински екстремисти су у јануару увели трговинску блокаду Донбаса, а званични Кијев је 15. фебруара увео ванредно стање у области енергетике због недостатка угља.

Специјални представник украјинског Фонда за енергетску стратегију Дмитриј Марунич изјавио је 2. марта да Кијев има угља максимално за 40 дана.

Интервју са председником Крима Сергејем Акјоновим - Главни закон је жеља људи, грађана. Тачно је када кажу да је сваки устав одраз воље народа. Тог 16. марта пре три године, народ је донео одлуку, уз подршку читаве Русије под руководством нашег председника Путина, да уђе у процес и да Крим врати у оквире домовине, говори у интервјуу председник Републике Крим Сергеј Аксјонов.

„У последње три године смо имали толико много посла, али смо и много тога урадили“, додаје Аксјонов.

На шта прво помислите када се говори о тој зими, односно пролећу пре три године?


— Мислим да је најзначајнија успомена тај племенити однос, жеља, емотивни порив становника Крима који нас је довео до победе и вратио полуострво у састав његове домовине. Зато је вероватно највеће достигнуће заправо то унутрашње осећање еуфорије и среће.

Становницима Крима желим да се захвалим за подршку, стрпљење и разумевање. Без таквог савеза, без елемента поверења, све што смо постигли до овог тренутка, не би се догодило тако брзо. Наш је задатак данас да се изаберу одговарајући инструменти, како би задаци, које је пред нас поставио председник Путин, били реализовани на време. 

Сви памте 16. март пре три године и Ваш излазак на сцену и објављивање резултата референдума….

— Хвала свим становницима Крима и свима онима који су радили у разним областима, укључујући новинаре. Победа на референдуму је била једна велика заједничка победа. Мени је само припала част да се нађем на челу овог процеса у току којег и над којим су радили сви. Сви су радили тако брзо, да смо у ходу сарађивали са људима чија имена чак нисмо ни знали, јер су долазили са разних страна, из разних градова. Све одлуке су се доносиле у тренутку, нисмо имали времена за размишљање, за нека колебања. Нико није очекивао да за тако кратко време можемо да остваримо ефикасан систем који би довео до одржавања референдума, а који не би противречио украјинским законима и међународном праву. Наравно, главни закон којим смо се руководили је била жеља већине људи.

Како може доћи до признања резултата референдума у међународним оквирима? Да ли Ви радите на томе, имате ли такве планове?

— Мислим да међународна заједница свакако нема куд, јер је Русија у овом случају све поштено и правилно урадила. Што је најважније, Русија је, што се тиче повратка Републике Крим у оквире Федерације, урадила све у складу са међународним правом. По мом мишљењу, ничија права нису нарушена. У овом тренутку, наш председник Путин чини максималне напоре на међународној сцени како би Крим био признат као легитимни део Руске Федерације. Наше Министарство спољних послова ради врло систематично на решавању тог питања преко амбасада и наших изасланика.

За нас, становнике Крима и све Русе, тај правни део процеса је завршен, нема ни сумње ни колебања. Нас не дотиче много како нас доживљава свет.

Ми, становници Крима, у потпуности смо интегрисани у правни систем РФ. Сви грађани Републике Крим су Руси у сваком погледу, јер смо сви добили пасоше, личне легитимације, користимо рубљу, гривну више нико ни не помиње. Такође, имамо руске регистарске таблице на аутомобилима. Више ништа не говори да је Крим био део Украјине.

Који су главни резултати Републике Крим до сада? Постоје ли и који су стратешки задаци, односно дугорочни и краткорочни циљеви?

— Главни резултат је то што смо очували мир и уважавање, народно јединство на територији Републике Крим и у граду Севастопољу. Имали смо горуће проблеме у вези са снабдевањем водом и електричном енергијом. Хвала Богу, оба питања су решена, мада не у потпуности. За основне потребе становништво има довољно струје и воде и то је важно, а остало су нијансе, и на томе интензивно радимо. Ако упоредимо периоде снабдевања водом и струјом сада и под Украјином, то су небо и земља.

Данас се све промене могу уочити већ на први поглед. Са друге стране, слажем се са становницима Крима који се жале властима због неефикасног и несистемског рада у одређеним сферама. Заиста подржавам њихове жалбе и желим да поручим да радимо на тим питањима.

Украјинa - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА