BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 06.03.

07.03.2017. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Ситуација на фронту за 04.03. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 06.03
.
 


Новинари у Коминтернову под артиљеријском ватром кијевских снага

Преглед напада кијевских снага на ЛНР

Јасиновата - последице гранатирања

Разговор са војником ДНР на аеродрому у Доњецку

Кијевске снаге 2.483 пута напале територију ДНР - Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата  2.483 пута напале територију ДНР. Нападали су Зајцево, Доломитное и Озреновку у околини Горловке, Еленовку, Александровку и Старомихајловку у околини Доњецка, Спартак, Васиљевку и Круту Балку у околини Јасиновате, Докучаевск, као и насеља Саханка, Лењинское, Безименое и Коминтерново на југу ДНР. Током напада убијена су два војника ДНР а један је рањен. Оштећено је 19 стамбених објеката.




Кијевске снаге поново су напале и доњецки резервоар за воду. Том приликом оштећен је далековод, а особље је евакуисано.

Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана 29 пута напале позиције Народне милиције у подручју града Первомајск, и насеља Доњецкое, Молодежное, Фрунзе, Санжаровка, Веселогорловка, Ановка, Калиново, Калиновка, Логвиново, Лозовое, и споменика Кнезу Игору.


Преглед политичко-економских и других вести за 06.03.

 


Украјина тражи да се против Русије уведу привремене мере јер подржава „тероризам“ - Украјина је у оквиру саслушања у Међународном суду правде у Хагу затражила да се против Русије уведу привремене мере у складу са тужбом да Москва подржава тероризам и снабдева Украјину наоружањем, као и да оне буду на снази док Трибунал не донесе коначну одлуку.

Саслушања у Међународном суду правде у Хагу су почела наступом Украјине, док ће Русија своје аргументе представити сутра, у уторак. „Данас стојим пред светским судом да затражим заштиту основних људских права народа у Украјини“, рекла је заменица министра спољних послова Украјине Олена Зеркал.

Кијев тврди да је Москва, наводно, прекршила две конвенције — о борби против финансирања тероризма и о ликвидацији било какве форме расне дискриминације.

Зеркалова је оптужила Русију да подржава тероризам и расну дискриминацију, али и да спроводи пропаганду, субверзије, застрашивања, политичку корупцију и сајбер-нападе.

Она је од суда затражила да се уведу привремене мере против Москве у складу са тужбом, док Трибунал не чује случај у потпуности, за шта су у неким случајевима потребне године. Овај корак Кијев оправдава тиме да је неопходно заштитити цивилно друштво од борбених дејстава.

Истовремено, професор са Универзитета Јејл Херолд Кокс, који је својевремено био саветник државног секретара САД када је на тој позицији била Хилари Клинтон, сматра да уколико суд не уведе те привремене мере, поново може доћи до случаја обарања цивилног авиона, као што је то био случај са малезијским „боингом“.

Мере које је Кијев предвидео подразумевају „обуставу финансијских трансакција из Русије, прекид пребацивања војника и наоружања у Украјину, али и транспортних средстава и опреме групацијама које су укључене у терористичке акције против грађана Украјине“.

Поред тога, захтева се да се Русија суздржи од дискриминације грађана и институција на Криму, као и да се обустави политички и културни притисак против Украјинаца на том полуострву, и да се укину ограничења на спровођење школске наставе на украјинском језику.

Излагање Русије сутра ће представити директор правног одсека Министарства иностраних послова Русије Роман Колодкин. Поред тога Москва сматра да Кијев овим настоји да против Русије активира међународне институције уместо да седне за преговарачки сто и покуша да реши већ постојеће несугласице.


Плотницки: Признањем докумената Русија је решила многе проблеме ЛНР - 
Када је Русија признала документа Луганске Народне Републике помогла је да се реше многи проблеми њених становника, изјавио је председник републике Игор Плотницки, преноси RT.

„Тa одлука решава многа питања, даје многе одговоре који су нам били потребни око слања деце у одмаралишта, издавања пасоша и тако даље. Та одлука Русије је пре свега социјалне природе, али има и политички нагласак“, каже Плотницки.

Председник Русије Владимир Путин потписао је 18. фебруара указ којим се на територији Русије признају као важећи документи издати од стране власти самопроглашене Доњецке и Луганске Народне Републике (ДНР и ЛНР).

Почеле испоруке угља из ДНР и ЛНР у Русију - 
Рудници на територији Луганске и Доњецке Народне Републике у којима је уведена спољна управа после прекида испорука Кијеву почели су да испоручују угаљ у Русију.

Испоруке угља на територију Украјине су дефинитивно прекинуте, саопштили су Савет министара ДНР и влада ЛНР. Кабинет министара ЛНР је саопштио да после укидања блокаде Кијев тешко да ће поново почети да купује угаљ од ових предузећа, преноси „Взгляд”.

Сад су већ почеле испоруке из ових рудника у Русију , могућа је трговина са Кримом.

Спољна управа у предузећима украјинске јурисдикције у ДНР и ЛНР уведена је на неограничено време због неиспуњавања ултиматума који су лидери ДНР и ЛНР поставили тражећи да се прекине саобраћајна блокада Донбаса од стране радикалних украјинских националиста.

Министарство Украјине које је остало без угља из Донбаса већ је на законодавном нивоу предложило да се забрани набавка антрацита у Русији.

Џонсон: Русија води сајбер рат, да не помињемо акције Русије у Украјини - 
Британски министар спољних послова Борис Џонсон изјавио је да ће у Москви говорити о непожељности новог „хладног рата“ и позвати руске власти да престану акције Русије за дестабилизацију Балкана.

Раније је Министарство спољних послова Велике Британије најавило да ће министар Борис Џонсон посетити Москву у наредним недељама. Кључне теме посете биће билатерални односи, ситуација у Сирији и Украјини. Последњи пут британски министар спољних послова посетио је Русију у пролеће 2012. године. Британска амбасада у Русији прецизирала је да је Џонсонова посета заказана за крај марта.  

„Важно је да се схвати да са Русијом треба сарађивати у билатералном режиму. Плашим се да они воде сајбер рат, подривају земље на Западном Балкану. Видели сте шта се дешава у Црној Гори, а да не помињемо акције Русије у Украјини, које су потпуно неприхватљиве“, рекао је Џонсон новинарима коментаришући теме предстојећих разговора у Москви.

„Они морају да се мењају, морају да покажу да им се поново може веровати“, рекао је британски министар.

Истовремено, он је додао да је „важно навести да нисмо у новом ’хладном рату‘ са Русијом“. „Ни Велика Британија, ни друге земље ЕУ, ни Вашингтон немају жељу за новим ’хладним ратом‘“. Веома је важно да се покуша сарадња са Русијом, да се схвати њихов став, промени њихова политика и да им се помогне да кроче на најбољи пут“, истакао је министар.

Раније је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио да Русија и Запад сада немају непомирљиве идеолошке противречности које би довеле до новог „хладног рата“.

У Међународном суду правде почела расправа о захтеву Украјине против Русије - У Међународном суду правде почела је расправа у оквиру захтева Украјине против Русије, саопштила је служба за односе са јавношћу Министарства спољних послова Украјине.

„У Хагу је у оквиру тужбе Украјине против Русије Међународни суд УН почео расправу о примени превентивних мера“, саопштило је Министарство спољних послова Украјине.


Министарство је навело да на рочишту Кијев захтева од суда да обавеже Русију „да прекине нарушавање међународног права“, односно „да обезбеди ефикасну контролу своје границе, обустави испоруке оружја у Украјину, прекине да подржава илегалне оружане групе које наносе штету цивилном становништву Украјине“.


„Мере ће омогућити суду да спречи погоршање ситуације и, што је најважније, заштитити цивилно становништво током времена потребног за разматрање предмета. Истовремено ће се разматрање захтева наставити без обзира на одлуку суда у вези са захтевом за примену превентивних мера“, наводи се у саопштењу украјинског Министарства.

Министарство додаје да је употреба ових мера посебно важна у контексту заоштравања ситуације, нарочито у служби безбедности Авдејевке која је под контролом Украјине.

У јануару је украјинско Министарство спољних послова саопштило да Кијев је поднео тужбу Међународном суду правде у Хагу, тврдећи да је Русија прекршила две конвенције: о борби против финансирања тероризма и елиминацији расне дискриминације. Министарство спољних послова Русије је саопштило да Москва намерава да искористи сва расположива правна средства у вези са украјинском тужбом. 


Оланд: Русија користи сва средства како би утицала на јавно мњење у западним земљама - 
Русија покушава да утиче на јавно мњење у западним земљама, понекад користећи исте приступе који су употребљавани у Совјетском Савезу, изјавио је француски председник Франсоа Оланд у интервјуу за европске медије.

„Русија покушава да изврши утицај на онај простор који је раније припадао бившем Совјетском Савезу, као што је Украјина. Она такође жели да учествује у решавању конфликата у свету у своју корист. Ово видимо у Сирији. Русија се учвршћује као сила“, преноси италијански лист „Стампа“ Оландову изјаву.

Оланд сматра да Русија искушава отпор Запада и стално премерава однос снага.

„Истовремено, Русија користи сва средства како би утицала на јавно мњење. Ово више није идеологија из времена СССР-а, међутим понекад су то исти приступи, плус технологије“, рекао је француски лидер.

Он је истакао да Русија користи стратегију утицаја, мрежа и веома конзервативна схватања у погледу морала.

Председник Француске изјавио је да није престао да води дијалог са Москвом, без обзира на постојеће несугласице.

„Људи ме често питају зашто ретко разговарам са председником (Русије Владимиром) Путином. Али ја нисам престао да водим дијалог са њим! И то је веома добро. Владимир Путин је лидер велике државе историјски повезане са Француском“, преноси „Монд“ Оландову изјаву.

Оланд је прецизирао да осим њега у дијалогу са Москвом стално учествује и немачка канцеларка Ангела Меркел.

„Али разговарати не значи попуштати“, додао је председник Француске.

Русија и Украјина договарају се о затвореницима са Крима - 
Комесарка за људска права у Русији Татјана Москаљкова одржала је неформални састанак са украјинском омбудсманком Валеријом Лутковском.

„Разговарале смо о премештању затвореника са Крима, договориле се да наставимо праксу узајамних посета и размене информација, као и о отварању страница на званичним интернет сајтовима са информацијама о сарадњи“, написала је Москаљкова на свом налогу на Инстаграму.

Раније је заменик министра правде Украјине Сергеј Петухов изјавио да су се Москва и Кијев договорили о предаји 12 затвореника који су били на одслужењу казне на Криму. Москаљкова није потврдила ову информацију.

На сајту руског омбудсмана такође се наводи да ће стране наставити дијалог 6. марта у оквиру 30. састанка Светске алијансе националних институција за људска права.

Теретни и путнички возови редовно саобраћају са Украјином - Теретни и путнички возови редовно саобраћају кроз станицу Суземка на граници са Украјином, саопштила је компанија Руске железнице.

Украјински екстремисти који су блокирали трговину са ДНР и ЛНР најавили су отварање новог контролног пункта на железничкој станици Конотоп у Сумској области (око 70 километара од границе са Русијом), да би зауставили кретање возова из Русије. Према информацији „штаба“ екстремисти планирају да током месеца преузму контролу над свих осам главних железничких граничних прелаза преко којих се тргује са Русијом. Један од главних путева је траса преко Суземке.

„У овом тренутку кретање теретних и путничких возова кроз пограничну станицу Суземка се врши редовно“, саопштиле су Руске железнице.

РЖД је јавила да од поноћи 5. марта са територије Украјине на Московској железници (филијала РЖД) по реду вожње је планирано пет путничких и три теретна воза

„То одговара просечном показатељу. Са своје стране, Московске железнице превезле су у Украјину четири теретне композиције“, додали су у РЖД.

Украјинa - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести


Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник

Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...

Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА