BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 15.02.

16.02.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 15.02.



Стање на фронту .


Преглед политичких и других вести за 15.02.


Мистура: Подела Сирије на зоне утицаја био би најгори могући сценарио -  Учесници преговора у Женеви за решавање сиријске криза треба да се фокусирају на развој новог устава Сирије и одржавања општих избора, изјавио је специјални представник генералног секретара УН за Сирију Стафан де Мистура.

„Имамо план преговора који је одређен тачкама резолуције УН. У њој се говори о формирању владе, стварању новог устава и одржавању избора. Ми ћемо га се придржавати, иначе ћемо отворити Пандорину кутију“, рекао је Де Мистура новинарима у Риму након састанка са министром спољних послова Италије Анђелином Алфаном.

„Што се тиче Женеве, остају два питања: ко ће учествовати и ко је опозиција, јер је неопходно да влада нема алиби да каже ’то није та опозиција‘“, рекао је Де Мистура.

Подела Сирије на зоне утицаја био би најгори могући сценарио, изјавио је Мистура.

„Могућа подела Сирије на зоне утицаја била би најгора опција. Зато што знамо да то може да доведе до наставка вишегодишњег грађанског рата и нестабилности. Уједињене нације ни у ком случају не намеравају да подрже овај процес“, истакао је Де Мистура.

То, међутим, не значи да нацрт устава не може да се бави питањем децентрализације власти о којем тек треба да се расправља, додао је он.

Захарова: 
Оптужбе да Дамаск користи хемијско оружје представљају подривање решавања ситуације -  Захарова је изјавила да је у Сирији на снази режим прекида непријатељстава установљен 30. децембра 2016. Зона режима прекида проширује се приступањем једног броја јединица оружане опозиције Јужног фронта примирју. Гаранти примирја су Русија, Турска и Иран, а значајан допринос његовом одржању има Јордан.

Захарова је прецизирала да владине снаге настављају да напредују у правцу Палмире. Министарство одбране Русије објавило је снимке забележене помоћу дрона на којима се види како терористи варварски уништавају објекте Светске културне баштине Унеска у граду. Међутим, већ сада се може рећи да од древних споменика архитектуре и културе није много остало. Терористи су сравнили са земљом фасаду древног римског амфитеатра, као и колонаду Тетрапилона. 

Оптужбе да Дамаск користи хемијско оружје представљају подривање решавања ситуације у Сирији, изјавила је портпаролка руског Министарства.

„Циљ ових оптужби је да се уништи прилика која је створена углавном захваљујући напорима Русије, за преокрет ка мирном политичком решењу у Сирији“, рекла је Захарова.


Раније је „Хјуман рајтс воч“ објавио извештај у којем се наводи да су сиријске владине снаге током 2016. користиле хемијско оружје у областима Алепа које контролише опозиција.


Астана потврдила одлагање сиријских преговора -  
Разговори о сиријском решењу у Астани почеће у четвртак, 16. фебруара, саопштила је прес-служба Министарства спољних послова Казахстана.

„Поштоване колеге, почетак наредног састанка на високом нивоу у оквиру процеса у Астани за решавање ситуације у Сирији одлаже се, и почеће у 12 часова 16. фебруара 2017“, наводи се у саопштењу.

Редовни састанак на високом нивоу у оквиру астанског процеса за решавање ситуације у Сирији требало је да се одржи у главном граду Казахстана 15. и 16. фебруара.

У уторак увече сиријска државна телевизија саопштила је да се почетак другог круга преговора за решавање сиријског питања, које је било заказано у среду, одлаже за 16. фебруар због тога што делегација наоружане опозиције Сирије и представници Турске нису стигли на преговоре.

Пентагон признао да је користио пројектиле са осиромашеним уранијумом у Сирији -  Америчка Централна команда у чијој надлежности су и ратна дејства на Блиском Истоку -  признала је да њена ратна авијација у Сирији користила и пројектиле са осиромашеним уранијумом.

Портпарол команде мајор Џош Џакс признао је вашингтонском дописнику руске државне новинске агенције ТАСС:

„Истина је да је осиромашени уранијум коришћен 16. и 22. новембра у Сирији. Одлука је донета да би било сигурније да ће бити уништена возила којима су терористи превозили сирову нафту“.

Чак је прецизирао да су током та два дана било искоришћено 5.265 запаљивих пројектила калибра 30мм за пробијање оклопа. Додао је да је 16-ог новембра 1490 пројектила саджавало токсичне материје, а да је 22-ог таквих било 3775 (од укупно испаљених 4530).

Џакс тврди да су 16. новембра уништили 46 камиона Исламске државе, а 22. новембра – 293 „транспортна срества“ Исламске државе.

Пентагон је раније тврдио да ни у Сирији ни у Ираку није користио пројектиле са осиромашеним уранијумом.

Конашенков: Извештаје „Хјуман рајтс воч“ из Сирије припремали дилетанти -  
Министарство одбране Русије назвало је дилетантским тврдње организације "Хјуман рајтс воч" да су сиријске снаге користиле хемијско оружје.

„Овакви извештаји које су припремали дилетанти, позивајући се на податке са друштвених мрежа и на приче непознатих, анонимних сведока, изговорених преко телефона, уништавају и без тога контроверзну репутацију Хјуман рајтс воча“, изјавио је новинарима званични представник Министарства одбране Русије генерал-мајор Игор Конашенков.

Према његовим речима, ако су у Хјуман рајтс вочу заиста хтели да открију случајеве употребе хемијског оружја у Сирији требало је да почну са коришћењем отровног гаса иприта од стране милитаната у септембру 2016. године у месту Марат Ум Хауш.

„Постоје реални сведоци, укључујући руске и стране новинаре, који су заиста настрадали, са конкретним именима, тог злочина. Откривени су муниција са остацима иприта и узорци тла“, навео је Конашенков.

У новом извештају Хјуман рајтс воча пише да су сиријске владине снаге минимум осам пута у 2016. години употребиле хемијско оружје у подручјима Алепа под контролом опозиције.

Сиријски преговори у Астани одложени за четвртак -  Почетак друге рунде преговора о сиријском решавању кризе, који је требало да почне данас, одложен је до 16. фебруара због недоласка делегације сиријске опозиције и представника Турске, саопштила је сиријска државна телевизија.

Наредна седница на високом нивоу у оквиру астанског процеса за решавања ситуације у Сирије требала је да буде одржана у казахстанској престоници 15. и 16. фебруара. Очекује се да састанак буде одржан иза затворених врата, а након његовог завршетка планирано је одржавање прес-конференције.

На састанак у Астани већ су стигли представници УН и делегације Русије, Ирана, Сирије. Како су саопштили у Министарству иностраних послова Казахстана, очекује се долазак осталих учесника, међу којима су представници Турске и сиријске наоружане опозиције.

Мешков и Јардим разговарали о руско-турској сарадњи у Сирији -  Заменик министра спољних послова Русије Алексеј Мешков разговарао је са замеником министра спољних послова Турске Умитом Јардимом о координираним акцијама Русије и Турске у Сирији, наводи се у саопштењу руског Министарства спољних послова.

„Присутни су детаљно разматрали актуелна питања руско-турске сарадње у политичкој, трговинско-економској и културно-хуманитарној области“, наводи се у саопштењу.

„Током размене мишљења изражено је задовољство процесом нормализације билатералних односа у више праваца и блиском координацијом Русије и Турске у регионалним и међународним питањима, првенствено ситуацији у Сирији“, саопштило је руско Министарство.

Ослобођење Палмире је питање културе и науке -  Борба за ослобођење Палмире зависи од координације свих земаља укључених у сиријски конфликт, а то је неопходно учинити што је могуће пре јер одуговлачење може резултирати потпуним уништењем тог древног града, изјавио је шеф одсека за антику и музеје у сиријској Влади Мамун Абдулкарим.

„Рат није само сиријски, већ светски, јер се ради о борби за светску историју. Сматрам да сви савезници сиријске армије, уз помоћ руске авијације, морају да координишу своје акције, невезано за политичка питања Сирије. Ослобођење Палмире је питање културе, науке. Што пре то буде учињено, то ће мања штета бити по тај древни град“, рекао је он.

Абдулкарим је такође рекао да је обнова тог града и те како могућа, те да се тим питањем баве сиријске службе у сарадњи са Унеском, Русијом, као и са многим другом западним земљама које су заинтересоване за очување светске културне баштине.

„Иако је немогуће обновити сто одсто порушених грађевина, врло је вероватно да ћемо обновити макар пола од тога. Намеравамо да то учинимо и позивамо све земље које поштују културну баштину да се прикључе том процесу“, додао је он.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

САД шаљу оружје у вредности од 400 милиона долара како би помогле Кијеву да задржи могући притисак Москве на Харков


Чекамо те на другој трци картинг шампионата!

делегација у ОЕБС-у Републике Азербејџан, Републике Белорусије, Републике Јерменије, Републике Казахстан, Киргиске Републике, Руске Федерације, Републике Србије, Републике Таџикистан, Туркменистана и Републике Узбекистан поводом 79. годишњице Победе над нацизмом у...


Западне земље „сањају“ о брисању Русије каква она сада постоји, изјавио је председник


Муниција је коришћена против насељених центара, изјавио је амерички председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА