BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 25.01.

26.01.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 25.01.



Британски авиони и бродови прате групу бродова Северне флоте РФ из Сирије

Руски бомбардери настављају са ударима по терористима Шест бомбардера Ту-22м3 који су полетели са територије Русије бомбардовали су објекте терористичке организације ДАЕШ у провинцији Дeјр ел Зор, саопштило је Министарство одбране Русије.



„Шест бомбардера Ту-22м3, полетевши са аеродрома на територији Русије и прелетевши територију Ирака и Ирана, бомбардовало је фабрике за производњу муниције и експлозивне супстанце у подручју града Салхијахе, као и складишта оружја и муниције милитаната ДАЕШ-а и подручја са нагомиланом војном техником терориста ДАЕШ-а у провинцији Дејр ел Зор“, наводи се у саопштењу.

Наведено је да су радари потврдила да су сви циљеви погођени.

„Након успешне реализације борбених задатака сви руски авиони су се вратили у своје базе“, додаје се у саопштењу.




Преглед политичких и других вести за 25.01.




Песков: Преговори о Сирији у Астани успешни  Портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио је да су преговори о Сирији у Астани били успешни.

„Несумњиво, то је успех. Осигурана је значајна подршка женевском процесу. Знате да је главни канал за тражење сиријског решења кризе женевски процес“, рекао је Песков.

Он је изразио наду да ће резултати преговора помоћи да се наставе контакти у оквиру женевског процеса.

Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је за време владиног сата у Државној думи изјавио да је састанак у Астани представника сиријске владе и опозиције требало да омогући успостављање међусиријског преговарачког процеса у циљу политичког решавања кризе.

„Пре неки дан је у Астани одржан састанак представника сиријске владе и наоружане опозиције, чији резултати треба да помогну политичком решавању кризе у складу са резултатима Савета безбедности УН“, навео је он.

Пројект сиријског Устава који је припремила Русија направљен је узимајући у обзир позиције Дамаска, опозиције и држава региона.

Он је обратио пажњу на то да Русија повећава „сарадњу Турске, Ирана и других држава региона за решавање важних проблема сиријског процеса“.

„Захваљујући усаглашеним напорима, пре свега на линији војних ресора, успешно се ослободио Алеп, а затим уведе режим прекида ватре на бази споразума од 29. децембра прошле године“, додао је он.

САД поздрављају постигнуте споразуме о Сирији  -  Портпарол Стејт департмента Марк Тонер изјавио је да САД поздрављају споразуме о Сирији који су постигнути уз посредовање Русије, Ирана, Турске и Уједињених нација.

Тонер је додао се нада наставку међусиријских преговора под окриљем УН, пренела је агенција Ројтерс.

Сједињене Америчке Државе виделе су изјаве Русије, Турске и Ирана о њиховој намери да успоставе механизам за одржавање прекида ватре у Сирији. Схватамо и да су Уједињене нације такође изразиле жељу да обезбеђују контролу. Поздрављамо кораке који ће довести до одрживе деескалације насиља и смањити патњу у Сирији, рекао је Тонер.

Портпарол америчког Стејт департмента позвао је све три земље да притисну сиријску владу и њене савезнике, као и опозиционе снаге, да се придржавају прекида ватре, како би се створило окружење које би више допринело политичкој расправи између Сиријаца.

САД нису имале значајну улогу у разговорима између сиријске владе и њених оружаних противника у Казахстану ове недеље.

Раније је саопштено да су Русија, Иран и Турска одлучиле да створе тројни механизам који ће омогућити да се прати поштовање режима прекида ватре у Сирији.

Мистура: Механизам за контролу поштовања прекида ватре представља корак напред -  УН сматрају да је важно да се помогне земљама-гарантима за Сирију да развију механизам контроле за поштовање режима прекида ватре у Сирији, изјавио је специјални изасланик УН за Сирију Стафан де Мистура.

„УН су спремне да помогну странама (Русији, Турској и Ирану) да развију тројни механизам за контролу поштовања прекида ватре и увере се да то помаже побољшању квалитета прекида ватре“, рекао је Де Мистура на конференцији за новинаре после разговора о Сирији у Астани.

Он је додао да је сиријска опозиција дала земљама-гарантима „конкретне предлоге за јачање прекида ватре“ у Сирији.

Стварање механизма за контролу поштовања режима прекида ватре представља корак напред у решењу сиријске кризе, рекао је Де Мистура.

„Стварање механизма је корак у правом смеру и сасвим конкретан корак“, истакао је Де Мистура.

Он је, такође, додао да су преговори у Астани помогли да се створе услови за женевски процес, УН су спремне да интензивирају припреме за фебруарски састанак.

„Помогли смо да се створи повољан амбијент за заједнички рад сиријских учесника са политичког становишта. Ово је важно за стварање услова за формалне политичке преговоре под окриљем УН у Женеви следећег месеца. Спремни смо да сада радимо и интензивирамо припреме за састанак“, рекао је он.

Де Мистура је додао да ће питање учешћа Курда на преговорима у Женеви бити решено у фебруару.

Руска делегација уложила је много напора за успех састанка о Сирији у Астани, изјавио је специјални изасланик УН за Сирију.

„Био сам веома импресиониран Александром Лаврентјевим. Очигледно је да је он високо професионални медијатор и посредник. Он је то доказао током састанка. И врло му је ефикасно асистирао Сергеј Вершињин. Руски тим учинио је велики напор“, истакао је Де Мистура.

Он је додао да је присуство три делегације, Русије, Ирана и Турске, било прави разлог за продуктиван исход састанка. „Све три државе су значајне, јер када говоримо о прекиду ватре, оне могу да утичу на њега. Због тога је данашњи састанак био значајан“, рекао је Де Мистура. 

Сирија: На преговорима у Астани стране постигле конкретне резултате -  На преговорима у Астани стране су успеле да постигну конкретне резултате о решавању кризе у Сирији, изјавио је стални представник Сирије у УН Башар ел Џафари.

„У преговорима у Астани одређен је циљ: пронаћи пут решавању кризе, померити се у правцу миру, пронаћи механизам успостављања режима прекида ватре. То није пијаца, ми смо разговарали о одређеном дневном реду, разговарали о њему и постигли одређене резултате“, рекао је Џафари на прес-конференцији на крају разговора.

Према његовим речима, путеви решавања проблема леже у стварању механизама за праћење примирја и спречавање провокација. Он је признао да је седење за преговарачким столом заједно са опозицијом било веома тешко, нагласивши да је званични Дамаск спреман и даље да ради на томе, како би се зауставио терор.

Дамаск улогу Турске у сиријском питању сматра негативном, али то питање не покреће током преговора, рекао је Џафари.

„Инсистирамо да Сирија буде грађанска и секуларна држава, али су турска делегација и делегација наоружане сиријске опозиције одбиле тај предлог“, додао је стални представник.

„Најважније, што се тиче састанка у Астани, јесте то што су све стране у преговорима изашле са заједничком декларацијом“, нагласио је представник.

Притом, како саопштава агенција Ројтерс, опозиција је остала незадовољна због завршног документа преговора, јер се у њему не помиње војна улога Ирана у сукобима.

„Иран се налазио на челу низа војних напада који су довели до изнуђеног пресељења на хиљаде Сиријаца и крвопролића. Саопштење легализује ту улогу“, саопштили су представници опозиције.

Шеф делегације сиријске опозиције Мохамед Алуш саопштио је новинарима да се сиријска опозиција нада да ће доћи до прекида борби у Сирији захваљујући улози Русије у међусиријском решавању кризе.

Према његовим речима, у Астани је почео процес чији циљ је, пре свега, јачање режима прекида ватре, као и реализација хуманитарних тачака које се налазе у резолуцији СБ УН.

Русија дала сиријској опозицији нацрт новог Устава Сирије -  Русија је дала сиријској опозицији нацрт новог Устава Сирије који је припремила Москва како би убрзала политичке преговоре, изјавио је руски изасланик за Сирију Александер Лаврентијев.

Он је новинарима рекао да је Русија дала нацрт како би га сиријска оружана опозиција проучила.

„То смо урадили само да бисмо убрзали процес прекида рата, дали му додатни импулс, ни на који начин се не мешајући у сам процес разматрања и усвајања устава“, додао је Лаврентјев.



Лаврентјев је истакао да је било „непријатних покушаја уцењивања“ током разговора у Астани од стране наоружане сиријске опозиције.

Представници опозиције су као услов свог присуства на преговорима поставили „престанак борби у области Вади Барада“ и друге захтеве. Касније су, међутим, схватили да им „Русија није непријатељ“ и постали опуштенији, рекао је он.

Након разговора одржаних у Астани 23. и 24. јануара усвојена је заједничка изјава Русије, Ирана и Турске, у којој су стране најавиле стварање тројног механизма за поштовање режима прекида ватре.

Он је додао да ће се детаљи договореног трочланог механизма у Сирији израдити преко војних канала између Ирана, Русије и Турске.

Шеф руске делегације је додао да Русија истовремено не искључује појаву нових гаранта споразума о примирју, међутим они морају да имају стваран утицај на опозицију.

Лаврентјев је истакао да све већи број наоружаних сиријских група жели да се придружи разговорима у Астани.

Осим тога, Лаврентјев је изразио наду да ће нова америчка администрација предузети правилне кораке у борби против тероризма и нагласио да ће Москва поздравити активнију улогу Вашингтона у решењу сиријског питања.

Лавров и Чавушоглу разговарали о састанку у Астани -  Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров и министар иностраних послова Турске Мевлут Чавушоглу разговарали су током састанка о сиријском решавању кризе у Астани, наводи се на сајту руског дипломатског ресора.

„Обе стране су нагласиле важност успостављања директних контаката између сиријских власти и представника наоружане опозиције ради јачања режима прекида борби, покретања међусиријског дијалога и стварања јединственог пута постизања мира у Сирији“, наводи се у саопштењу Министарства иностраних послова Русије.

Наведено је да је договорено да се настави са радом са сиријским учесницима састанка у Астани ради њиховог успешног завршетка и припреме за наставак преговора о решавању сиријског конфликта у Женеви.

Русија, Иран и Турска договорили механизме праћења примирја у Сирији -  
Русија, Иран и Турска на преговорима у Астани постигли су договор о механизмима мониторинга примирја у Сирији, саопштио је неименовани извор у иранској делегацији.

„Иран, Русија и Турска су се договорили о механизму мониторинга примирја у Сирији. Стрaне настављају да разговарају о завршном документу“, рекао јe извор.

Осигурање и јачање режима примирја у Сирији је главни задатак преговора у престоници Казахстана на којима учествују представници сиријске власти и опозиције, Русије Ирана и Турске и специјални представник генералног секретара УН Стафан де Мистура. Амерички амбасадор у Казахстану Џон Крол је позван као посматрач.

План земаља-гаранта — Русије, Турске и Ирана — за стварање тространог механизма мониторинга за поштовање режима прекида ватре у Сирији налази се у нацрту завршног документа о преговорима у Астани.

„Планирамо да направимо тространи механизам како би убедили стране да поштују режим прекида ватре и како би била спречена свака провокација“, наглашава се у нацрту документа.

Представници сиријске опозиције, које подржавају Москва, Каиро и Ријад, добили су позив за састанак са шефом руске дипломатије Сергејем Лавровим 27. јануара у Москви, саопштио је сиријски опозиционар Џихад ел Макдиси.

„Добили смо позив од Русије да учествујемо на састанку са шефом руске дипломатије Сергејем Лавровим. Осим тога, позвани су и представници других платформи сиријске опозиције, укључујући представнике московске и ријадске групе“, рекао је Ел Макдиси, која представља каирску групу.

 Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА