BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Забринути за приватност, Американци масовно скидају „сигнал”

Забринути за приватност, Американци масовно скидају „сигнал”
16.12.2016. год.
Поруке су шифроване и док пролазе кроз сервере, што значи да ни творци апликације не могу да их прочитају


У ремену када расте број хакерских напада, а на чело ЦИА постављен човек који се залаже за већи надзор грађана, „Њујорк тајмс” пише о предностима апликације коју је хвалио и Едвард Сноуден.

„Сигнал” је један од многих сервиса за размену инстант порука, али се издваја по безбедносном решењу и лакоћи употребе. Практично не задржава на својим серверима ништа од података корисника, ни поруке ни контакте.

Штавише, поруке су шифроване и док пролазе кроз њихове сервере, што значи да ни творци апликације не могу да их прочитају.

„Већина стручњака за информациону безбедност препоручиће вам ’сигнал’. И даље су најбољи у свом сегменту”, каже за амерички лист Џозеф Боно са Универзитета Станфорд.

Можда нема стикере и остале додатке као друге апликације за четовање, али је нужан у ери масовног прикупљања личних података и владине шпијунаже.

Откако је Доналд Трамп победио на америчким председничким изборима, за 400 одсто је порастао број дневних преузимања, каже Мокси Мерлинспајк, оснивач непрофитног удружења „Опен виспер системс”, које је направило „сигнал”. По његовом мишљењу, то одражава забринутост Американаца шта би Трампова победа могла да значи за личну приватност.

„Трамп је претио многима, а сада ће бити задужен за шпијунску инфраструктуру која спада међу најсвеобухватније на свету. Многи су оправдано забринути”, додаје човек који је некада радио у „Твитеру”.

„Сигнал” нуди потпуну енкрипцију, што значи да је порука нечитљива свакоме осим ономе коме је намењена. Када почнете преписку с неким, прво размените криптографске кључеве. Само особа која прими поруку има кључ да прочита ваше поруке.

То значи да ако нека владина служба има налог да надзире поруке, „Опен виспер системс” нема кључ да дешифрује поруке и не би могао да удовољи државним органима.

Ова технологија поставила је стандард и за друге сервисе за размену порука, а њен протокол је отворен тако да и друге компаније могу да га користе. „Воцап”, „фејсбук месинџер” и „Гугл” ове године су унели „сигналов” систем енкрипције порука у сопствене апликације, подсећа „Њујорк тајмс”.

И поред тога, стручњаци за безбедност дају предност „сигналу” јер је посвећенији заштити приватности корисника. Једини подаци које чува јесу време последњег повезивања на сервер и датум регистровања. Друге апликације чувају неке личне податке на својим серверима.

„Воцап” на пример задржава неке податке, укључујући бројеве телефона који су размењивали поруке и време када су оне послате. Такође редовно приступа именику да би обавестио кориснике када се неко прикључио сервису.

„Гуглов” нови чет сервис „ало” користи вештачку интелигенцију, али нуди пуну енкрипцију само у тзв. инкогнито моду, који мора ручно да се подеси. У супротном, чува све поруке на свом серверу.

И „фејсбук месинџер” мора посебно да се подести на „тајне разговоре”, иначе ниједна порука неће имати енкрипцију.

Мана му је што не може да се користи на више мобилних уређаја истовремено, што понекад не синхронизује добро поруке између телефона и десктоп рачунара и нема забавне додатке као што су стикери.

То свакако не мора да буде једина апликација за чет, али је „Тајмс” препоручује за осетљиве садржаје.

Оно што би корисницима могло највише да недостаје јесу пријатељи јер апликације није толико популарна као неке друге.

„Зато ако бринете за приватност, инсталирајте ’сигнал’ још данас и навалите на све своје пријатеље да и они учине исто”, пише амерички лист.

Јелена Каваја,
Политика



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА