BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дачић: Кина један од стубова спољне политике Србије

Дачић: Кина један од стубова спољне политике Србије
16.12.2016. год.


Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да је подршка Кине у спречавању признавања Косова и његовог пријема у међународне институције од изузетног значаја.

Дачић, који борави у званичној посети Кини, рекао је да је договорено да две земље координирају наступе у међународним организацијама.

Како је истакао, Кина је један од стубова спољне политике Србије. Са друге стране, како је нагласио, Србија веома снажно подржава политику једне Кине и у том смислу је веома важна да министарства две државе редовно комуницирају. Он је додао да је постигнут договор о редовним годишњим састанцима министара спољних послова и сарадњи министарстава кроз билатералне консултације.

Дачић је раније јуче учествовао на Симпозијуму на Кинеској академији друштвених наука, а састао се са потпредседником Кине Ли Јуенчаом, као и са шефом дипломатије Ванг Јиом. Србски шеф дипломатије је на Кинеској академији друштвених наука поручио да су односи Србије и Кине најбољи у историји, а да концепт „Појаса и пута“ за Србију представља велики развојни потенцијал.

„Имамо прилику да на мапи ’Појаса и пута‘ прерастемо у једно од важнијих регионалних трговинских чворишта у овом делу Европе“, рекао је Дачић, наводи се у саопштењу Министарства спољњих послова Србије.

Дачић је истакао и да Србија има атрактивну политику привлачења инвестиција, обучену радну снагу и повољне трговинске режиме са многим земљама, на чија тржишта може да извози уз царинске и друге погодности. „Србија је ослонац стабилности у региону. Наши грађани су изабрали европски пут и усвојили су реформе као једини начин да учинимо економију конкурентном и достигнемо европски животни стандард“, рекао је Дачић, додајући да је Србија кредибилан партнер и добро место за улагање.

„Србија у пуној мери подржава све иницијативе и процесе који су усмерени на јачање сарадње, мира, развоја и стабилности у региону Централне и Источне Европе, као и у нашем непосредном окружењу“, поручио је министар.

Изражавајући част што се обраћа највишој академској институцији у Кини — Кинеској академији друштвених наука, која је домаћин високог скупа угледних стручњака за међународне односе из Кине и земаља Централне и Источне Европе, Дачић је рекао и да та сарадња представља важан део једног изузетно значајног глобалног процеса — велике интерконтиненталне стратешке иницијативе „Појаса и пута“.

Такође је захвалио Министарству иностраних послова Кине на доприносу напорима да се регион Централне и Источне Европе учини додатно видљивим и да се представи као нови мотор регионалне сарадње у склопу механизма 1+16.  Говорећи о добрим односима Србије и Кине, Дачић је истакао принципијелну подршку НР Кине суверенитету и територијалном интегритету Србије, наводећи и да је Србија доследна у подршци политици „једне Кине“.

Подсетио је и да је председник Кине Си Ђинпинг у јуну ове године боравио у историјској посети Србији, када је ниво међусобних односа подигнут на ниво свеобухватног стратешког партнерства. Он је подсетио на споразум о улагању кинеске компаније „Хестил“ у „Железару Смедерево“, као и на велики број других споразума, што представља замајац за будућу свеобухватну сарадњу.  У циљу даљег унапређења односа, Влада Србије је са Кином склопила Споразум о узајамном укидању виза, а као један од приоритета постављамо и отварање директне авио-линије, навео је Дачић.

Он је истакао да се Механизам сарадње Кина-ЦИЕЗ природно уклапа у концепт „Појаса и пута“, и да је у њега укључено 11 земаља-чланица ЕУ и пет земаља које су у различитим фазама процеса приступања ЕУ. Пројектима изградње енергетске и саобраћајне инфраструктуре, у инвестиционој вредности већој од две милијарде долара, Србија је постала водећа земља у Европи у реализацији инфраструктурних пројеката са Кином, напоменуо је Дачић. 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА