BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кина гради војну базу у Џибутију

Кина гради војну базу у Џибутију
10.12.2016. год.


Кина убрзано гради војну базу на Сомалијском полуострву, које је иначе познато и као Афрички рог или капија Африке.

Током састанка у Пекингу командант Генералштаба Кинеске народне Армије Фанг Фенгхуеј захвалио се свом џибутијском колеги на помоћи у изградњи, коју ова земља пружа Кини. То је већ други сусрет високих војних функционера у последњих месец дана.

Крајем новембра, Џибути је посетио заменик председника Централног војног комитета НРК Фан Чанглонг. Према писању западних медија, изградња кинеске базе у иностранству била је основна тема ових преговора.

Иначе, председници Кине и Џибутија, Си Ђинпинг и Исмаил Омар Геле, постигли су споразум о бази још у децембру 2015. године, а у јануару 2016. званични представник кинеског Министарства спољних послова изјавио је да ће база „обезбедити логистичку подршку за кинеске војне бродове који учествују у операцијама против пирата“. Будућу базу у Џибутију званични Пекинг не назива „војном“, него „базом за пружање материјално-техничке подршке“.

Научни сарадник Центра за међународне односе на кинеском Институту за комуникације Јанг Мјен за „Спутњик“ каже да је база у Џибутију од стратешке важности за Пекинг, али да то није војна база у обичном смислу речи.

„Тренутно Кина активно гради океанску флоту, стога су логистичка и техничка подршка неопходне како би ратна морнарица остваривала своје задатке у океану“, објашњава он. Али требало би имати у виду да је у овој афричкој земљи распоређено 800 припадника кинеске мировне мисије.

Додуше, ни кинеско Министарство одбране не негира чињеницу да ће база обезбедити подршку и овим војницима. Осим кинеских војника, у Џибутију се налазе француска, као и америчка војна база. Такође, у тој земљи су распоређени јапански, немачки и шпански војници. Американци су стигли у Џибути 1999. године, и сада веома често користе ову територију за обезбеђивање војних операција у Јемену и Сомалији, пре свега за наношење удара по терористима помоћу беспилотних летелица.

Градећи базу у Џибутију, Кина добија још један атрибут светске велесиле, каже за „Спутњик“ Станислав Тарасов, историчар, стручњак за Африку и Блиски исток.

„Кина је прво ојачала економију, онда повећала политички утицај, а тренутно повећава присуство широм света — купује компаније и активе, а сада и гради базе. Било би чудно да Кина не изгради базу у Џибутију. Ова земља игра важну геополитичку улогу јер се практично налази на раскрсници светских трговинских путева“, објашњава Тарасов.

Дуж Афричког рога пролази једна од најважнијих рута која спаја Црвено море и Индијски океан, а значај овог пута се повећава из године у годину. Осим тога, Џибути има велики значај за обезбеђење логистичког приступа страног бизниса тржиштима Етиопије и земаља такозваног „Заједничког тржишта за источну и југоисточну Африку“, на којем је удружено 20 афричких земаља. Управо због тога овај регион често називају капијом Африке.  Кина је већ реализовала неколико великих пројеката у Џибутију, на пример завршила је изградњу железнице Адис Абеба — Џибути, вредне четири милијарде долара. У том смислу, изградња базе није никакав „милитаризам“, већ тежња Пекинга да заштити сопствене економске интересе у Источној Африци.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА