BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 26.10.

27.10.2016. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији - Кликнути овде или на мапу испод



Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији


Примирје у Сирији - детаљније  Клинути овде или на мапу испод




Ситуација на фронту - Кликнути овде или на мапу испод






  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 26.10.


Картер: САД припремају терен за копнени напад на Раку - Русија није учесник  -  Коалиција коју предводе САД се креће ка практичној фази напада на "главни град" терориста ДАЕШ-а Раку у Сирији, која би могао да почне пре него што се добије битка за Мосул, речи су америчког секретара за одбрану Ештона Картера.

"Већ смо почели припреме за почетак изолације Раке", рекао је шеф Пентагона на конференцији за новинаре у Паризу са француским колегом Жан-Ив Ле Дрианом.

Према Картеру, двојица званичника су се сложили да ће војска коалиције од 13 држава, чији су се представници окупили у француској престоници, наставити са осећајем "хитности и фокуса" и потврдили раније изјаве да ће бити вероватно "преклапање" са нападом на Мосул, који је почео раније овог месеца.

Раније у уторак, француски председник Франсоа Оланд је упозорио да се многи терористи из Мосула једноставно могу искрасти међу избеглицама, осим ако их коалиција одсече.

У Раки је пре почетка борби било око 6.000 терориста, а Раку, коју је Картер описао као "седиште оперативног планирања" ће бранити око 3-4,000 терориста по његовим речима.

Картер је навео да ће највећи део јуришних снага бити састављен од "способних и мотивисаних локалних снага које одредимо".

"Трајни пораз Исламске државе не може се постићи са стране, то се може постићи само ако нам омогуће Сиријци", рекао је Картер.

Борбе за Мосул, град од 1,5 милиона људи, пре него што је га је заузела  "Исламска држава у 2014. години, очекује се да ће трајати неколико недеља или месеци.

"Мислим да све има позитивну тенденцију, и да би се тај напор требао реализовати у блиској будућности. И опет, не можемо говорити ни о блиској будућности, али је реализација неминовна ", рекао је један од високих званичника Пентагона.

Русија није позвана да се прикључи напорима коалиције коју предводе САД, а која је осудила учешће Москве у Сирији, иако је Москва званично позвана од стране сиријских власти и председника Башара Асада.

"Русија није учесник у нашем плану за Раку", рекао је Картер, који је инсистирао на томе да упркос распаду предложеног посредовања САД и Русије у прекиду ватре и оптужби за Алепо, две стране имају заједнички интерес у победи над терористима.

"Ми радимо на контактима са Русијом кроз веома професионалан војни канал. Канал је активан сваки дан,и сви се понашају врло професионално на обе стране", додао је Картер.

Курди, још једна велика фракција која је одиграла кључну улогу у борби против исламистичке претње у Сирији, како се очекује, остаће далеко од Раке, јер је она изван подручја коју они сматрају својом домовином.

"Искрено, Курди нису заинтересовани да иду на Раку. Они знају да могу да играју улогу у изоловању Раке али то није њихова намера, да се укључе у заузимање града", саопштио је Пентагон.

Сиријска администрација до сада није реаговала на план, иако је претходно осудила међународне снаге - које су подржале устанак против председника Асада од 2011 - за кршење суверенитета земље.

Коалиција коју предводе САД врши ваздушне ударе на Раку од 2014. године, упркос томе што нема мандат УН за дејства у Сирији. Такође није у позицији да спроведе свеобухватни копнени напад.

Упркос, како су саопштили да су "охрабрени" напретком кампање против терориста, Картер и Оланд су упозорили да коалиција може развити своју тактику и преусмерити своје напоре због самоубилачких напада у Европи.Подземни тунели терориста код Мосула



Руска авијација дежура дуж сиријско-ирачке границе  -  Ваздушно-космичке снаге Русије дежурају у ваздуху дуж сиријско-ирачке границе, спремне да муњевито изведу напад на терористе, изјавио је Рудској.



Он је нагласио да Русија пажљиво прати ситуацију у Мосулу. По његовим речима, за сада нема значајних успеха коалиције за ослобађање овог града од терориста ДАЕШ-а.    

„Ваздушно-космичке снаге Русије прате 24 часа ситуацију у подручју сиријско-ирачке границе уз помоћ беспилотних летелица и других извиђачких средства. Руски авиони дежурају у ваздуху и спремни су муњевито да изведу нападе на терориста“, изјавио је руски генерал Рудској.

Русија продужује обуставу удара на терористе у Алепу  -  Обустава ваздушних удара руске и сиријске авијације на положаје терориста у Алепу и око њега ће бити продужена, изјавили су у руском Генералштабу. Руска војска је саопштила да није бомбардовала од 18. октобра.


Начелник Главне управе Генералштаба Русије Сергеј Рудској је изјавио на брифингу да руска авијација неће наставити ударе по Алепу и његовој околини, без обзира на неуспех операције за евакуацију из града током „хуманитарног прекида ватре“ прошле недеље.

„Још једном скрећем вашу пажњу на то да су од 18. октобра у десетокилометарској зони око Алепа у потпуности прекинути летови авијације Ваздушно-космичких снага Русије. Мораторијум на ударе руске и сиријске авијације око овог града ће бити продужен“, изјавио је новинарима Рудској. Руски генерал је саопштио да су милитанти 52 пута гранатирали западни део Алепа за три дана трајања хуманитарног прекида ватре, погинуло је 14 особа, док је више од 50 цивила рањено, изјавио је руски генерал.

„За три дана хуманитарног прекида ватре стамбене четврти у западном делу Алепа 52 пута су милитанти гранатирали из минобацача и реактивних система. Од руку терориста је погинуло 14, а рањено 50 цивила. На хуманитарни коридор је 50 пута отворена ватра. Током једног гранатирања три официра руског Центра за мирење су рањена“, изјавио је Рудској. 

По његовим речима, терористи све раде како се не би дозволило грађанима и милитантима да изађу из источног Алепа. Хуманитарни коридор за цивиле је блокиран, као и пре, а по свима онима који покушавају да напусте Алеп отвара се снајперска ватра.

Русија је убедила сиријску војску да се не иду на провокације и не одговарају на гранатирања милитаната, саопштио је он.


 

 

 

 
Преглед политичких и других вести за 26.10.



САД настављају са убијањем цивила у Сирији - Око 300 цивила је убијено у једанаест бомбардовања које је спровела коалиција САД у Сирији, наводи се у најновијем извештају Амнести интернешенела. 

Амнести наглашава да САД морају бити чисе када је реч о цивилима у борби против "Исламске државе".

Амнести такође сумња да америчка Централна команда, која усмерава коалиционе ваздушне нападе у Сирији, "могуће, врши незаконите нападе" у Сирији, нити да предузима неопходне мере да спречи убиства цивила.

"Бојимо се да коалиција под вођством САД значајно потцењује штету проузроковану цивилима у својим операцијама у Сирији", рекао је Лин Малоуф, заменик директора за истраживање у регионалној канцеларији Амнести интернешенела у Бејруту.

"Крајње је време да америчке власти у пуној мери буду чисте што се тиче цивилних жртава проузрокованих коалиционим нападима у Сирији. Независна и непристрасна истрагу мора се извршити за било које потенцијалне повреде међународног хуманитарног права и извештаји треба да буду јавни. "

Амнести интернешенел истражује доказе, укључујући очевице, извештаје организација за људска права и медија, фотографије и видео снимке, као и сателитске снимке, који се односе на 11 коалиционих напада у Сирији. Према организацији, процењује се да је у 11 бомбардовања чак 300 цивила изгубило живот. До сада ниједан од ових смртних случајева није потврђен од стране америчке Централне команде.

У извештају који је објављен у среду додано је да укупан број погинулих цивила од стране коалиционих снага "може бити око 600 или више од 1.000" од када су почели напади.

Амнести је нагласио да неуспех америчке Централне команде да призна цивилне жртве у Сирији, као и такве инциденте у Авганистану и Ираку, представља озбиљну забринутост због ситуације са којом се цивилно становништво Мосула суочава током војних операција.

"С обзиром на повећање ваздушних напада од стране коалиције САД у склопу ирачке офанзиве на освајање Мосула, то је још хитније да Централна команда буде потпуно транспарентна о утицају њихових војних акција на цивиле. Веома је важно да се они придржавају међународног хуманитарног права, укључујући и предузимање свих могућих мера предострожности како би се поштедели цивили и да се минимизира штета на цивилној инфраструктури ", рекао је Малоуф.


Помоћ за децу Алепа

Лавров позвао земље да искористе утицај који имају на терористе - Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је у телефонском разговору указао свом немачком колеги Франку Валтеру Штајнмајеру на акције терориста Нусра фронта и чланова сиријске опозиције у источном Алепу, која сарађују са њима.

„Посебна пажња је била посвећена хуманитарној ситуацији у Алепу у контексту иницијатива сиријске владе, коју је подржала Русија, усмерене на њено побољшање. Са руске стране била је наглашена недопустивост акција терориста из Нусре и екстремиста које сарађују са њом на блокирању хуманитарних испорука у источном Алепу и спречавању медицинске евакуације отуда“, наводи се у саопштењу на сајту МСП-а.

Наглашено је да представници хуманитарних организација УН треба одлучније да траже уклањање ових препрека. Лавров је, између осталог, позвао да земље које имају утицај на терористе то и искористе.

„Лавров је нагласио да је безусловно потребно да САД испуњавају своје обавезе одвајања ’умерене‘ опозиције од терористичких група које су активне у источном делу града. То је кључни услов реализације одлуке СБ УН и Међународне групе за подршку Сирији, као и приступ решавању кризе о којој је било речи у Лозани 15. октобра“, наводи се у саопштењу.


Оланд позвао САД и савезнике да остану опрезни у борби против терориста - Француски председник Франсоа Оланд позвао је Сједињене Америчке Државе и друге савезнике у борби против џихадиста ДАЕШ-а да остану опрезни и размене обавештајне податке како би предупредили њихове евентуалне покушаје одмазде

Оланд је рекао да ће се „терористи сакрити“ међу избеглице које ће у колонама напустити Мосул током битке коју воде ирачке снаге уз подршку коалиције против ДАЕШ-а.

„Морамо да будемо у стању да их јасно идентификујемо“, рекао је он у Паризу на састанку министара одбране, који су разговарали о ситуацији у Мосулу.

Оланд је такође упозорио да би страни борци који се боре у редовима ДАЕШ-а могли да пожеле да се врате у своје земље, рекавши да морају да се предузму мере ради њиховог хапшења и спречавања да изведу нападе. Састанак у Паризу има за циљ припрему будућности Мосула, рекао је Оланд и додао да чланице коалиције морају да помогну да се оснаже будуће власти овог ирачког града у којима ће бити све етничке и верске заједнице како би се успоставио „дуго очекивани мир“.

Поред америчког министра одбране Ештона Картера, састанку су присуствовали министри одбране из још 12 западних земаља.

Запад није одустао од војног решења ситуације у Сирији - Један број западних партнера оставља отворену могућност војног решавања ситуације у Сирији, изјавио је заменик шефа дипломатије Русије Михаил Богданов, говорећи на форуму „Валдај“.

„Ми смо се од самог почетка залагали за то да се максимално брзо пронађе политичко решење ове кризе. Осим тога, на свим састанцима и са америчким колегама и са колегама из других регионалних земаља, ми смо чак предлагали да се у документима забележи да не постоји војно решење. Нажалост, један број наших партнера одбија чак и да напише позив Сиријцима да прекину крвопролиће и забележе наш принципијалан став да нема другог решења осим политичког“, рекао је Михаил Богданов.

„Један број (земаља) наставља да говори да Асад треба да оде на овај или онај начин тј. остављају могућност војног решења проблема руководства Сирије”, додао је Богданов.

САД: О Сирији треба да расправља коалиција, а не НАТО - САД сматрају да НАТО не треба да разматра са Русијом ситуацију у Сирији, јер је боље да се ова расправа разматра са коалицијом под командом Сједињених Америчких Држава, изјавио је стални представник САД у НАТО Даглас Лут.

„То у целости не представља ствар НАТО-а. Боље је да се та расправа води са коалицијом“, рекао је Лут новинарима одговарајући на питање да ли на састанку Савета Русија—НАТО треба да се разговара о Сирији.

Коментаришући изгледе за сазивање састанка Лут је рекао: „Русија је добила отворену понуду, датум није одређен“.

„Да би се Савет састао потребно је да 29 земаља ускладе датум и дневни ред. Упућен је предлог Русији, па ћемо видети. Надамо се да ће се они сложити“, изјавио је Лут.

Раније је извор у Министарству спољних послова Русије саопштио да Москва очекује да ће следећи састанак Савета Русија-НАТО на нивоу министара бити у новембру.

Лавров: Русија ће обавезно на евентуалне нове америчке санкцијe - Русија ће обавезно одговорити на евентуалне нове америчке санкције Русији, ако их буде, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров за телевизију РБК.

У понедељак је заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков рекао да је Москва припремила „низ мера“ као асиметрични одговор на америчке санкције.

„Он (заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков) није тачно рекао. Он је рекао да ћемо обавезно одговорити ако се уведу нове санкције. Прво ћемо размотрити шта ће се десити са намером наших америчких колега који прете, али истовремено настављају да разговарају са нама“, рекао је Лавров одговарајући на захтев да коментарише изјаву Рјабкова о одговору на евентуалне нове америчке санкције против Русије.

„Јуче је позвао амерички државни секретар Џон Кери. Он је био веома заинтересован за сарадњу са нама у Сирији. Видећемо“, додао је руски министар.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА