BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 20.10.

21.10.2016. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Ситуација на фронту за 20.10. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 20.10
.



Кијевске снаге 595 пута напале територију ДНР  -  Према саопштењу Министарства одбране ДНР Кијевске снаге су за протекла 24 сата 595 пута напале територију ДНР. Нападали су Саханку, Коминтерново, Лењинское, Јасиновату са Васиљевком, Горловку са Зајецевом и Широком Балком као и доњецки аеродром, Петровски и Александровку. Током напада погинула су четири војника ДНР док су још тројица рањена.



Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана два пута напале насеља Логвиново и Калиново. Губитака није било.



Преглед политичко-економских и других вести за 20.10.



Кијев: За почетак Другог светског рата одговорни нацистичка Немачка и Совјетски Савез - Врховна Рада Украјине усвојила је декларацију о солидарности парламената Украјине, Пољске и Литваније што се тиче Другог светског рата, јавио је у четвртак телевизијски канал „112 Украјина“.

У документу се одговорност за почетак Другог светског рата ставља на нацистичку Немачку и Совјетски Савез.

„Скрећемо пажњу на чињеницу да је пакт Рибентроп-Молотов од 23. августа 1939. године, закључен између два тоталитарна режима, комунистичког у СССР-у и нацистичког у Немачкој, довео до експлозије 1. септембра и почетка Другог светског рата, изазваног немачком агресијом, којој се 17. септембра придружио и Совјетски Савез“, истиче се у документу. 

Такође се наводи да су „ти догађаји довели до договора на Јалти 1945. године, чиме је почела нова фаза поробљавања целе Источне и Централне Европе, која је трајала пола века“. Председник Парламента Украјине Андреј Парубиј изјавио је да декларацију треба да усвоји Сејм Пољске. Како је навела телевизија, позивајући се на Ану Гопко, шефицу Комитета Врховне раде за иностране послове, у Литванији ће декларација бити разматрана у новом сазиву Парламента који је изабран на изборима у октобру. 

Меркелова: Потребно да се реализује закон о специјалном статусу Донбаса - Након самита у „нормандијском формату“ немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је да је било важно да се поново отвори овај канал за преговоре. Она је додала да рад на тему безбедности и политичког напретка у Украјини треба наставити у оквиру „мапе пута“ коју „Нормандијска четворка“ треба да припреми у наредних месец дана. У оквиру „мапе пута“ о Донбасу потребно је да се реализује закон о специјалном статусу региона, изјавила је немачка канцеларка.


„Данашњи дан, као што сам и предвидела јуче, није донео чудо, али смо разговарали о процесу рада који има много нијанси и на тој основи сада мора да се ради на темама безбедности, темама политичке реализације и на тему стварања мапе пута, што је и представљало данашњи напредак“, истакла је Меркелова.  Говорећи на заједничкој конференцији лидера Немачке и Француске, Меркелова је истакла да би састанци у „нормандијском формату“ требало да се редовно и континуирано одржавају.

Министрима спољних послова „Нормандијске четворке“ наложено је да одмах почну са припремама за изборе у Донбасу, изјавио је француски председник Франсоа Оланд на конференцији за медије након састанка у „четворке“ у Берлину. „Између осталог, говорили смо о изборима у Донбасу. И то ће бити основни задатак наших министара у наредним данима“, рекао је Оланд. Он је додао да ће мапу пута за реализацију Минског споразума усаглашавати министри. „Било је важно да се крене напред на неколико тачака, а посебно по питању безбедности, хуманитарне и политичке“, истакао је Оланд. 

Путин: Сви лидери „нормандијске четворке“ потврдили своју приврженост Минском споразуму - Сви лидери „нормандијске четворке“ потврдили своју приврженост Минском споразуму, изјавио је председник Русије Владимир Путин након састанка у Берлину.

„Нормандијска четворка“ је потврдила да је спремна да прошири мисију ОЕБС-а у Украјини, додао је руски лидер.  Самит „Нормандијске четворке“ није омогућио да се много тога постигне у питањима хуманитарног карактера у Украјини. Овде постоји минималан помак, рекао је руски председник након састанка „четворке“ у Берлину. „Разјаснили смо, нажалост, само нека од питања хуманитарне природе. Нажалост, нисмо могли много да постигнемо, али смо изразили спремност за решавање хуманитарних питања“,  рекао је Путин на брифингу након састанка.

„Нормандијска четворка“ је договорила шта треба да се уради у блиској будућности, укључујући и раздвајање сукобљених страна у југоисточној Украјини, изјавио је руски Путин. 

„Као прво, то се односи на испуњење Минског споразума. Сви учесници састанка потврдили су да у основи решења на југоистоку Украјине треба буде Мински споразум, сви су потврдили своју посвећеност овом споразуму, истакао је Путин. „Много пажње смо обратили на безбедносна питања. Договорили смо се шта мора да се уради у блиској будућности у погледу даљег решења питања која се односе на раздвајање сукобљених страна“, рекао је руски председник. „Четворка“ је потврдила спремност да прошири мисију ОЕБС-а у области повлачења и пунктовима складиштења тешке технике у Донбас, додао је руски председник.

„Договорили смо се да ћемо наставити избор оних пунктова и места на територији на којој ће бити могуће да се настави раздвајање сукобљених страна. На два места већ је дошло до повлачења. Потврдили смо да смо спремни да проширимо мисију ОЕБС-а у области повлачења и складиштења тешке технике“, рекао је Путин након разговора у Берлину.

Састанак лидера „Нормандијске четворке“ трајао пет сати - Састанак лидера „Нормандијске четворке“ завршен је у Берлину, преговори лидера Украјине, Русије, Немачке и Француске за решавање ситуације у Донбасу трајали су скоро пет сати.

Очекује се да ће руски председник Владимир Путин, његов француски колега, Франсоа Оланд и немачка канцеларка Ангела Меркел почети да разговарају о сиријској кризи. Како је нагласио на конференцији за новинаре у среду портпарол владе Немачке Штефен Зајберт, упркос чињеници да је немачка влада увек посматрала тему украјинског и сиријског решења појединачно, „на оба питања Русија остаје неопходан партнер за преговоре“.

Након преговора очекује се конференција за штампу лидера Француске и Немачке и брифинг председника Русије. 

Након састанка украјински председник Петро Порошенко изјавио је да не постоји алтернатива „нормандијском формату“, о чему је речено на састанку.

„Мапа пута“ о спровођењу Минског споразума треба да буде развијена до краја новембра, рекао је украјински председник. Он је додао да се мапа пута за реализацију Споразума односи, између осталог, на питање границе. Осим тога, Порошенко је изјавио о сагласности руске стране да се укључи у оружану мисију ОЕБС-а у Донбасу.

Лидери земаља „Нормандијске четворке“ договорили су се да ће се у наредних месец дана састати министри спољних послова који ће припремини нови сусрет „четворке“, рекао је Порошенко. Такође је договорено да се настави рад на нивоу експертских група за припрему концепта закона о изборима у Донбасу.

Десетине хиљада људи испратило Ареснија Павлова Моторолу - Десетине хиљада људи дошло је да се опрости са командантом јединице „Спарта“ Народне војске ДНР, Арсенијем Павловим, познатим као Моторола. Погребна церемонија одржана је у здању опере и балета у центру Доњецка.



Људи су долазили са цвећем. Такође је церемонији присуствовала почасна стража и представници команде снага ДНР. Ковчег са телом Павлова стављен је на лафет, након чега је уз аплауз прошао кроз главне улице града. Свечаности су присуствовали и лидер републике Александар Захарченко, који је на ковчег положио венац. Према подацима Министарства унутрашњих послова ДНР са Моторолом је дошло да се опрости више од 50 хиљада људи.



Церемонију је обезбеђивало око 400 полицајаца. Павлов је погинуо у Доњецку 16. октобра када је експлозивна направа експлодирала у лифту његове зграде.

У ДНР погибију Павлова повезују са покушајем Кијева да скрене пажњу са неизвршавањем Минског споразума и оптужују за терористички напад украјинске специјалне службе. Павлов је постао познат након директних преноса преко интернета са линије фронта у близини Славјанска 2014. године. Учествовао је у борбама за Иловајск и доњецки аеродром Дебаљцево. За успех у одбрани награђен је Георгијевским крстом ДНР. У јуну је на њега извршен неуспешан покушај убиства.

Рјабков: Москва може болно да одговори на санкције и друге антируске мере - Москва може болно да одговори на санкције и друге антируске мере САД. У арсеналу Русије постоје симетричне и асиметричне мере, саопштио је заменик шефа дипломатије Сергеј Рјабков у Доњем дому Парламента Русије.

„Ако САД, упркос здравом разуму и искуству прилично болном по њих, ипак крену путем даљег ширења санкционих мера, уверавам вас, у нашем арсеналу ће се наћи кораци који ће се одразити прилично болно, пре свега, на америчку позицију у свету и америчку политику према Русији и Европи у целини“, рекао је Рјабков у Државној думи.

Према његовим речима, „елемент нашег одговора на америчку непријатељску политику је увек била могућност примене несиметричних мера“.

Рјабков је нагласио да су одговори Русије строго сразмерни и дозирани и „управо су то одговори“.

Сирија ће признати Крим као саставни део Русије -Председница сиријског парламента Хадија Абас је у интервјуу за Спутњик најавила да ће Сиријска Арапска Република признати резултате референдума 16. марта 2014. године о уједињењу Аутономне Републике Крим са Руском Федерацијом.

Одувек смо веровали и знали да ће Русија бити са нама, да ће нас подржавати и заузети став који ће бити у складу са њеним националним интересима и националним интересима Сирије. Наши односи су се развијали деценијама и наставиће да се развијају. Русија је увек стајала на страну потлачених, оних којима је претила агресија, и то показује да ауторитет који Русија има на међународној сцени не може бити доведен у питање, а интереси Русије не смеју се игнорисати. Верујемо Русији у апсолутно свим питањима, видимо да министар спољних послова Русије, господин Лавров, штити интересе Сирије као што штити интересе своје земље.  Прочитајте цели интервју

Украјинa - из минута у минут -


 

 

 

 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести


Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник

Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...

Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА