BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 13.10.

14.10.2016. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији - Кликнути овде или на мапу испод



Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији


Примирје у Сирији - детаљније  Клинути овде или на мапу испод




Ситуација на фронту - Кликнути овде или на мапу испод






  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 13.10.


Дејство сиријске војске

Борбе у Алепу

Турске снаге на граници са Сиријом

Гранатирана област Амбасаде Русије у Дамаску  -  Област Дамаска у којој се налази руска амбасада подвргнут је минобацачкој ватри, а особље Амбасаде није повређено, наводи се у саопштењу руског Министарства спољних послова.

„Дванаестог октобра са почетком у 11.30 у периоду од око два сата, област амбасаде Русије у Дамаску подвргнута је минобацачком нападу са подручја под контролом екстремиста у рејону Џобар. Једна од мина експлодирала је у непосредној близини пункта спољне заштите дипломатске мисије, а друга у близини улаза у конзулат, две гранате активиране су неколико стотина метара од ограде амбасаде“, пише у коментару објављеном на сајту Министарства.

У Министарству су додали да је на кров локалне школе у близини руске амбасаде такође пала мина, али да није експлодирала. „Због гранатирања територије амбасаде, комплекс је засут гелерима. Нико од особља није повређен. Материјална штета се утврђује“, наводи се у саопштењу.

„Оштро осуђујемо још један терористички напад на руску дипломатску мисију. Овај напад треба јавно да осуде сви они који одбацују тероризам и заиста деле принцип неповредивости дипломатских мисија. Потврђујемо да ће доследан правац Русије у бескомпромисној борби против терориста у Сирији бити настављен“, закључује се у Министарству спољних послова Русије.

 

 

 

 

 
Преглед политичких и других вести за 13.10.




Песков: Која је сврха могуће британске војне интервенције у Сирији, због чега?   - Неопходно је да се разјасне мотиви и разлози за могућу војну интервенцију Лондона за решавање ситуације у Сирији, пре тога је рано да давање коментара. Акције било које државе у борби против тероризма су за сваку похвалу, међутим, тешко да могу да се одобре уколико су усмерене против званичне власти, изјавио је Песков.

„Која је сврха могуће британске војне интервенције у Сирији, због чега? Вероватно ћемо морати да сачекати да се сви ови моменти разјасне. Напори свих држава у борби против тероризма су за сваку похвалу, али ако су то напори у борби против легитимне власти у земљи, тешко да је то вредно хвале“, рекао је Песков новинарима коментаришући речи министра спољних послова Британије Бориса Џонсона који је изјавио да је неопходно размотрити могућност војне операције у Сирији. „Због тога, уколико немате прецизну информације о мотивима, плановима и намерама, веома је тешко дати неку процену“, додао је Песков.

Џонсон: Велика Британија треба да размотри војну опцију у Сирији   - 
Министар спољних послова Велике Британије Борис Џонсон изјавио је да Велика Британија треба поново да размотри војну опцију у Сирији, уочи састанка министара спољних послова у Лондону ове недеље.

"Сада би требало да поново сагледамо војну опцију", рекао је Џонсон пред Комитетом за спољне послове у парламенту.

"Али морамо бити реални о томе како то функционише, и шта је изводљиво."

Он је рекао да ће будућа улога Запада у Сирији бити разматрана на састанцима на високом нивоу овог викенда.



Џонсон је додао да су преговори са Русијом о сиријској кризи "скренули с пута", те да Запад сада треба да размотри ангажовање "кинетичке акције."

Он такође предвиђа будућност Сирије без председника Башара Асада.

Током расправе, Џонсон је био најјачи заговарач да Британија и њени савезници треба да размотре војну интервенцију.

"У недељу сазивам састанак колега шефова спољних послова, да разговарамо о томе како ћемо наставити, не само у Сирији, него и у Ираку такође. Очигледно је да је добро да се ове ствари поново дешавају, а већина осећа да је процес преговора са Русима у основи скренуо с пута ", рекао је он.

"У недељу ћемо да говоримо о свим опцијама које имамо на располагању", додао је он.

"Већина људи, сада мења своје мишљење о интервенцији. Они мисле да не можемо допустити да се ово настави заувек. Да ли то значи да можемо добити више партнера за акцију сада, не могу да проричем. Свакако људи желе да виде нови сет опција. "

Он је додао да су такве војне опције и даље далеко и да ће оне зависити од САД.

Џонсон је подсетио о подацима објављеним у четвртак који по његовим речима показују да 46 одсто британске јавности подржава војну интервенцију у Сирији, а да 53 одсто сматра да Велика Британија има одговорност да "заштити" Сиријце.

Око 37 одсто испитаника није подржало војну акцију.

Џонсон је изразио жаљење што је британски парламент гласао против војне интервенције у Сирији 2013. године, описујући га као "велики корак уназад."

"Оставили смо простор који је сада окупиран од стране Руса. Наши опције сада су на хуманитарном фронту. "

Док је посланицима говорио да и даље морају бити "веома, веома опрезни" са Русијом, он је рекао да је погрешно поредити садашњу ситуацију са новим "хладним ратом" и објаснио да Лондон не жели "бескрајни сукоб" са Москвом.

Џонсон је чак признао да је био русофил и описао како је посетио земљу када је имао 16 година.

Русија и Велика Британија морају да раде више заједно, посебно у борби против тероризма, рекао је Џонсон.

Лавров и Еро разговарали о ситуацији у Сирији и Украјини   - Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров разговарао је телефоном са својим француским колегом Жан-Марком Ероом о ситуацији у Сирији и Украјини, наводи се у саопштењу руског Министарства.

„Данас је на иницијативу француске стране одржан телефонски разговор министра спољних послова Русије Сергеја Лаврова и министра спољних послова и међународног развоја Француске Жан-Марка Ероа. Француски министар је уверио да је Париз посвећен сарадњи са Москвом, развоју билатералних односа и кључним питањима на међународном плану“, наводи се у саопштењу објављеном на сајту Министарства спољних послова Русије.

Осим тога, два министра су разматрала ситуацију у Сирији и задатке реализације минског „пакета мера“ за решавање украјинске кризе, саопштило је Министарство.

Шулц:  ЕУ треба да буде спремна за увођење нових санкција Русији   -  Председник Европског парламента Мартин Шулц изјавио је да ЕУ треба да буде спремна за увођење нових санкција Русији, али позива и да „врата дијалога“ са Москвом буду отворена.

„Разумем да политичка стратегија треба да се заснива на припреми оштрих мера, међутим, Русија постоји и игра кључну улогу. Стога, с једне стране морамо да полажемо оштрину, али и да, са друге стране, дамо сигнал да врата дијалога држимо широм отворена са конкретним предлозима како да се избегну нове санкције“, преносе РИА Новости његове речи. Раније данас је шведска министарка иностраних послова позвала ЕУ да размотри увођење нових санкција Русији због њене политике у Сирији.

Путин: САД желе да искористе терористе за постизање политичких циљева   -  За актуелну ситуацију у Сирији и региону у целини одговорност сносе пре свега Сједињене Америчке Државе и њихови савезници, а њихове оптужбе на рачун Русије су политичка реторика која не узима у обзир стварно стање ствари, изјавио је руски председник Владимир Путин.

Циљ Москве јесте да се не дозволи да се у Сирији понови сценарио Либије и Ирака, одакле пре „арапског пролећа“ није било опасности од тероризма, рекао је Путин у интервјуу француском телевизијском каналу ТФ1.  „Рекао бих да је то политичка реторика, која нема много смисла и не узима у обзир реално стање ствари“, одговорио је Путин на молбу да прокоментарише жестоку реторику на рачун Русије поводом бомбардовања Алепа, која укључује и изјаве америчког државног секретара и председника и шефа дипломатије Француске.



„Сетимо се шта су представљали Либија и Ирак док ове државе или државне структуре нису уништиле снаге наших западних партнера. То, наравно, нису били примери демократије у складу с нашим данашњим схватањем. Вероватно, могуће је и потребно било утицати на промену структуре друштва, структуре државе, структуре власти, саме природе власти. У сваком случају, међутим, тамо уопште није било знакова тероризма“, истакао је Путин.

„С ових територија није стизала претња ни за Париз, ни за Азурну обалу Француске, ни за Белгију, ни за Русију, ни за Сједињене Америчке Државе. Сада је то извор терористичке претње. Наш циљ је да не дозволимо исто то на територији Сирије“, објаснио је Путин.

Москву страшно растужују покушаји Вашингтона да забрањену организацију Нусра фронт изведу из оквира терористичких организација: САД упадају у једну те исту замку, покушавајући да искористе потенцијал радикала у политичке сврхе, али не схватајући да касније неће моћи да их зауставе, рекао је Путин.  Према његовим речима, договор о прекиду ватре у Сирији прекинули су Американци који су свој ваздушни напад назвали грешком, док је један амерички војник рекао да су то припремали неколико дана.  Руски лидер је навео да је Нусра фронт, који контролише ситуацију у Алепу, увек сматран крилом Ал Каиде и укључен је у списак терористичких организација Уједињених нација.Читајте више

Лавров: Дејства САД у вези с Нусра фронтом изазивају сумње   -  Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је истакао да не жели да сумњичи Сједињене Америчке Државе да подржавају тероризам, али да њихова дејства према терористичкој организацији Нусра фронт изазивају сумње.

Руски министар је такође подсетио на инцидент, када је 17. септембра коалиција предвођена САД извела ваздушни напад на положаје сиријске армије у граду Дејр ел Зор. Према наводима сиријске владе, тада су погинула 83 човека, а више од 100 је рањено.

„Они (САД и њихови савезници у коалицији) говоре да је то била грешка. Ја сам, међутим, читао саопштење званичника Пентагона, пуковника Томсона, који је рекао да је ова грешка, односно погрешни напади, припремана читава два дана и да се заснивала на веома веродостојним обавештајним подацима… Одмах после ових погрешних напада ДАЕШ је прешао у офанзиву на Дејр ел Зор“, навео је Лавров у интервјуу америчком телевизијском каналу Си-Ен-ЕН.  Министар је нагласио да је кључни проблем у Сирији и даље неспособност САД и учесника у њиховој коалицији да раздвоје умерене опозиционаре од терориста Нусра фронта.

Према речима Лаврова, америчка страна је још у фебруару обећала да ће то учинити у року од две седмице. „Али они то ипак нису учинили. И сада имамо утисак да Американци и други желе да сачувају Нусру, да је сачувају за случај да одлуче да остваре ’план Б‘ (о насилном решавању сукоба у Сирији)“, рекао је Лавров. Русија је, према његовим речима, убеђена да је потребно дати шансу плану специјалног изасланика Уједињених нација за Сирију Стафана де Мистуре о извођењу бораца Нусра фронта из сиријског града Алепа.

​„Сада радимо на томе с људима на копну и надам се да ћемо убрзо чути нове вести“, рекао је руски министар. Русија је у суботу у Савету безбедности УН блокирала резолуцију о увођењу примирја у Алепу и стварању зоне забране летова, коју је предложила Француска. Савет безбедности није прихватио ни руски нацрт резолуције који је био усмерен на подршку предлогу Де Мистуре о извођењу бораца Нусра фронта из Алепа и руско-америчком договору о Сирији од 9. септембра. Читајте више

Путин разговарао с Меркеловом и Оландом   -  Руски председник Владимир Путин рекао је током телефонског разговора с немачком канцеларком Ангелом Меркел и француским председником Франсоа Оландом да се нада да ће састанак о Сирији, заказан за суботу у Лозани, донети резултате у постизању истинског решења кризе у тој земљи, саопштио је Кремљ.

У саопштењу се наводи да се троје лидера сложило да је важно усагласити напоре у борби против терористичке претње. У телефонском разговору било је речи и о решавању украјинске кризе, навео је Кремљ и додао да су се Путин, Меркелова и Оланд договорили да се покрену консултације о решавању ситуације у Украјини у разним форматима.

Руски лидер је нагласио да Мински споразум, постигнут 12. фебруара прошле године, нема алтернативу, јер је он основа за решавање украјинске кризе.  Меркелова и Оланд нагласили су у разговору с руским лидером да је неопходно под хитно успоставити примирје у Сирији, саопштио је представник немачког кабинета министара Штефен Зејберт.  Према његовим речима, за сада нема одлуке о самиту у „нормандијском формату“.

Путин: Напад конвој Алепу извела једна од терористичких организација   -  Напад на хуманитарни конвој у Алепу је извела једна од терористичких организација и Русија то зна, рекао је Путин. „Ми знамо да и САД то знају, али бирају да заузимају другачији став, да оптужују Русију за тај злочин. То никако неће помоћи тренутној ситуацији“, истакао је он.

Путин је навео да уцене према Русији неће никада проћи.

Куртумлуш: САД и Русија дошле до отвореног супротстављања  -  Вицепремијер Турске Нуман Куртулмуш изјавио је да су САД и Русија дошле до отвореног супротстављања што говори о томе да је на прагу регионални или чак светски рат.

Говорећи о Сирији, он је оценио да било којем рату који се води рукама трећих лица у једном тренутку дође крај, а тренутно се у Сирији управо то и дешава, сви лимити су исцрпљени, док су САД и Русија дошле до отвореног супротстављања.

„То уједно значи да се налазимо на прагу регионалног или светског рата“, истакао је Куртулмуш. Вицепремијер Турске је додао да Сирија припада Сиријцима, а Турска не намерава да учи тамошњу власт како се води држава. Међутим, то не би требало да раде ни сиријски председник Башар ел Асад, ни Русија, ни Иран, као ни САД. Говорећи о политици САД на Блиском истоку, Куртулмуш је оценио да све што ради Вашингтон не делује као део дугорочног плана, већ као понашање очајника.

Шта стоји у споразуму о размештању руске авијације у Сирији  -  Савет Федерације Русије ратификовао је Споразум о размештању руске авијације на територији Сирије, који је потписан у Дамаску 26. августа прошле године.


Тај споразум омогућио је да руска авијација буде допремљена на аеродром у Хмејмиму на молбу сиријских власти. Како се наводи у документу, о целокупном саставу авијације и пратеће опреме одлучује Русија, док сви који бораве на авио-бази могу да улазе и излазе из Сирије неометано и без контроле тамошње царине. 

Такође, сви запослени на авио-бази уживају имунитет и привилегије дипломата у складу са Бечком конвенцијом о дипломатским односима из 1961. године. Руска авијација у Сирији ослобођена је од свих пореза, док ниједно руско транспортно средство не сме бити заустављено од стране сиријских безбедносних органа ради инспекције или претраге. Између осталог, наводи се да Сирија не сме да предочава никакве претензије руском персоналу, као и да уводи било какве административне забране када је реч о активностима руске авијације. Споразум је потписан на неограничени рок, а у случају да једна страна одлучи да изађе из њега, важење документа престаје након годину дана.

Конашенков Џонсону: Објавите снимке да их и јавност види  -  Министарство одбране Русије одбацило је оптужбе шефа британске дипломатије Бориса Џонсона о учешћу Москве у бомбардовању хуманитарног конвоја у сиријском Алепу и затражило од њега да представи доказе о својим тврдњама, изјавио је портпарол Министарства Игор Конашенков.

Обраћајући се у Парламенту Велике Британије, Џонсон је рекао да сателитске фотографије које су доступне јавности указују на то да је напад изведен из ваздуха и по мраку, а у складу са саопштењима саме Русије, како је рекао, армија председника Сирије Башара ел Асада нема могућност да напада по мраку, те да сви докази указују на Русију. Према речима Конашенкова, хистерија русофобије појединих чланова британског естаблишмента већ дуже време не представља никакво изненађење, а изјаве Џонсона нису ништа другачије.

„Почевши од 20. септембра, сведоци смо трећег таласа оптужби о наводном учешћу Русије у гађању хуманитарног конвоја у Алепу. И сваки пут слушамо о наводним сведочењима којекаквих сведока-волонтера, за које се потом испоставља да су борци Нусра фронта. Сада је на сцену ступио Борис Џонсон, који је са закашњењем препознао кривицу Русије након што је прегледао неке тамо сателитске снимке, који су доступни јавности. Господине министре, зашто јавности не бисте представили те јавне снимке да их погледамо сви?“, запитао се Конашенков. Руски генерал је подсетио да је за сада једино Русија представила снимке на којима се види да се у саставу самог конвоја налазио и један камион са минобацачем. „Никакви руски авиони у близини Алепа се у том тренутку нису налазили и то је чињеница. Сви ти докази неће вредети ни динара уколико их још неко не буде видео“, закључио је Конашенков.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА