BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Одбрана генерала Младића тражи изузеће Мерона јер је унапред донео пресуду

Одбрана генерала Младића тражи изузеће Мерона јер је унапред донео пресуду
10.10.2016. год.


"Бивши командант Војске Републике Српске Ратко Младић коме се суди пред Хашким трибуналом за злочине над Хрватима и Бошњацима на територији БиХ тражио је да судија Теодор Мерон буде изузет из Жалбеног већа због пристрасности", саоштио је суд у Хагу.

Судија Мерон је бивши председник Хашког трибунала, а данас председавајући Резидуалног механизма ХТ и члан Жалбеног већа Хашког трибунала.

Младићеви заступници сматрају да Мерон треба да буде изузет из Жалбеног већа у његовом случају како би се остварило право оптуженог на слободно суђење и презумпцију невиности а што је непомирљиво с чињеницом да је Мерон у прошлости јавно говорио да је тужени одговоран за злочине.

Они су овај захтев поднели председнику Жалбеног већа Кармелу Агијусу у складу са Правилом 15 (Б) које се односи на пристрасност.

Будући да је Председник жалбеног већа и сам предмет одвојеног захтева за изузеће, Младићева одбрана тражи да ту дужност преузме потпреседник или најстарији судија.

У захтеву за изузедће се наводи да је Мерон давао изјаве о Младићу које указују да га он унапред сматра криви.

Мерон је, како је између осталог објављено у спису од 6. августа 2003.године рекао да "трибунал неће сматрати свој посао обављеним док Караџић и Младић не буду приведени правди, а то је, како Младићев тим упозорава, израз кој имплицира кривицу.

Младић отуда тражи да се судија Мерон добровољно повуче или буде изузет и да се уместо њега именује непристрасан и независан судија.

Иначе одбрана сматра да су чак три од пет судија који су изабрани у жалбено веће неприхватљиви због пристрасности против отпуженог о чему, како се наводи, сведоче њихове сосптвене речи.

Одлуком од 6. октобра, Жалбено веће чине Судија Кармел Агијус, који председава, судија Лиу Дагун, Судија Фаусто Покар, судија Теодор Мерон и судија Бартон Хол.

Иначе, Суско веће Хашког трибунала дозволило је крајем септембра браниоцима Ратка Малдића да уложе жалбу на одлуку којом је у мају одбијена као неоснована тврдња одбране да је Младићу прекршено право на правично суђење.

Наиме Младићеви браниоци у мају су од судског већа затражили информације о томе који су судијски помоћници из предмета против Радована Караџића сада ангажовани у поступку против Младића.

Као алтернативу, браниоци су затражили да читав процес генералу Младићу буде проглашен неисправним, због кршења права оптуженог на правично суђење.

Младићеви адвокати су на становишту да се њиховом брањенику крши право на правично суђење и тврде да су исти помоћници судија који су учествовали у писању пресуде Караџићу, којом је осуђен на 40 година затвора, помоћ сада пружају судијама у процесу против генерала Младића.

Судско веће је међутим почетком јула одбацило тврдње одбране да је суђење Младићу неправично, истичући да одлуке и пресуду доносе само судије а не њихову помоћници, а данас је дозвољавајући жалбу, поново одбило да преспита своју раније одлуку.

О жалби одбране одлучиваће Жалбено веће Трибунала.

Излагање завршних речи Хашког тужилаштва заказано је од 5. до 7. децембра, а Младићеве одбране за 9, 12. и 13. децембра.

ТАНЈУГ



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА