BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 01.10.

02.10.2016. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији - Кликнути овде или на мапу испод


Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији


Примирје у Сирији - детаљније  Клинути овде или на мапу испод




Ситуација на фронту - Кликнути овде или на мапу испод






  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 01.10.


Турска наставља са операцијом у Сирији -  Оружане снаге Турске су током операције „Штит Еуфрата“ на северу Сирије испалиле 93 гранате на десет претходно утврђених позиција терористичке групације ДАЕШ-а, саопштио је данас Генералштаб турске војске.

У саопштењу се напомиње да су 33 гранате испаљене из хаубица „фиртина“, 40 из лансирних ракетних система и 20 из тенкова. Генералштаб је, такође, саопштио и да се воде жестоке борбе између умерене сиријске опозиције и милитаната ДАЕШ-а на линији између градова Азаз и Ел Раи на северу Сирије, као и у насељима Увајшиах, Џуба, Тал Атијах и Тал Ашах. Опозиционе снаге су успеле да успоставе контролу над већим делом тих територија. Тренутно се проверава да ли у реонима ослобођеним од ДАЕШ-а има мина.

Током борби су погинула три припадника опозиционих снага, а седам их је рањено. Жртава међу припадницима турских оружаних снага није било.  Од почетка операција, турска армија је испалила 6.062 хица из хаубица „фиртина“ и 1.270 хитаца из ракетних система и тенкова на 578 упоришта терориста, док су снаге сиријске опозиције успеле да од терориста очисте 107 насеља на подручју од 925 квадратних километара.

Русија шаље нову групу авиона у Сирију -  Министарство одбране Русије је објавило да ће послати нову групу авиона у Сирију, а у припреми је још једно слање. Нова група авиона се шаље јер су САД одбиле да се придржавају даље реализације споразума о Сирији, саопштио је лист „Известија“.

Раније је Вашингтон запретио Москви прекидом сарадње у тој земљи, ако не прекине бомбардовање Алепа. Ради јачања ваздушне групе, на базу „Хмејмим“ стигли су бомбардери Су-24 и Су-25, чији број није наведен. Извори у руској војсци су назвали овај корак „планском ротацијом“, јер се неколико авиона вратило из Сирије у Русију. Притом, за слање у Сирију су припремљени и авиони Су-25.

Авиони са носача авиона „Шарл де Гол“ извршили прве борбене летове у Сирији -  Палубни авиони „рафал“ француског носача авиона „Шарл де Гол“ извршили су прве борбене летове у оквиру још једне операције против екстремиста ДАЕШ-а.

Пре десет дана брод је напустио луку Тулон да би заузео положај у источном Средоземном мору. На броду се налазе 24 ловца „рафал“, што ће три пута повећати ваздушну групу Француске у региону.

Пре тога је на аеродрому у Јордану и Уједињеним Арапским Емиратима било распоређено 12 француских борбених авиона који су наносили ударе по позицијама ДАЕШ-а. Француска је чланица коалиције коју предводе САД, а која се бори против терористичке групе ДАЕШ у Сирији.

 

 

 

 
Преглед политичких и других вести за 01.10.


Житељи Палмире о ослобођењу града

Ердоган: Планирамо да односе с Русијом вратимо на претходни, и виши ниво -  Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да намерава да подигне односе са Русијом на нови ниво.

„Планирамо да наше односе с Русијом вратимо на претходни, па чак и на виши ниво“, рекао је Ердоган на церемонији отварања јесењег заседања парламента у Анкари. Раније је објављено да је око 60.000 Руса посетило Турску после обнављања чартер летова између две земље. 

Турски председник је, такође, изјавио да је неопходно да буде усвојен нови Устав Турске.  „Треба у најкраћем року да донесемо нови Устав. Неопходно је, пре свега, усвојити велике измене у основном закону“, рекао је Ердоган. Он је раније изјавио да постоји спремност да се уведе смртна казна у Турској, уз сагласност Парламента.

Циљ војне операције Оружаних снага Турске „Штит Еуфрата“ на северу Сирије јесте стварање зоне безбедности, изјавио је Ердоган. „Операција ’Штит Еуфрата‘ је легална операција. За нас је последња кап у препуној чаши било када је ДАЕШ упутио у Газијантеп 14-годишњег младића да се разнесе, након чега је погинуло 56 наших грађана. Операција је почела од Џараблуса. Ми очекујемо да ћемо, како будемо даље напредовали, ослободити територију од 5.000 квадратних километара, која ће постати зона безбедности. На тај начин биће решен проблем избеглица на нашим јужним границама“, рекао је Ердоган.

Према његовим речима, одсуство подршке за пројекат стварања зоне безбедности унутар међународне коалиције и светске заједнице принудило је Турску да се самостално лати његове реализације. „Ми смо годинама предлагали стварање зоне безбедности на северу Сирије. Нисмо чули да се ико томе противи, али нисмо видели ни реалну подршку. Терористички коридор, као и акције Радничке партије Курдистана и ДАЕШ-а приморали су нас да сами остваримо ту операцију. Показали смо да можемо да радимо то сопственим снагама“, додао је турски председник.  Турска армија је 24. августа почела операцију „Штит Еуфрата“ против ДАЕШ-а и уз учешће сиријске опозиције преузела контролу над пограничним градом Џараблусом на северу Сирије. Представници сиријских Курда оценили су да дејства турске армије представљају агресију и да су усмерена превасходно против Курда.

Ердоган је критиковао америчку политику у Сирији, назвавши је дволичном.

„Видимо како САД спроводе дволичну политику у Сирији. Део америчког руководства делује са терористима, а други води политику која узима у обзир нашу забринутост (у вези са сарадњом са снагама самоодбране сиријских Курда). Верујем да ће САД убрзо довести наше односе на одговарајући ниво“, рекао је Ердоган.  Он је, такође, критиковао Конгрес САД због усвајања закона који омогућава породицама жртава терористичких напада 11. септембра 2001. године да покрећу судске процесе против Саудијске Арабије.  „То је лоша одлука, она није у складу са принципом личне одговорности за злочине. Очекујемо да ће та погрешна одлука бити што пре повучена“, рекао је турски председник.

Џонсон: Русија може да постане „отпадник“ -  Односи према Русији у свету се „заоштравају због њених акција у Сирији“, а на крају она може да постане „отпадник“, изјавио је шеф дипломатије Велике Британије Борис Џонсон.

„Ако буду наставили у том духу, потпуно ће изгубити све симпатије и дивљење у свету“, изјавио је Борис Џонсон. Министар је додао да Велика Британија и САД разматрају „низ могућности“ како би извршиле притисак на Русију да промени свој став о Сирији.

Раније је шеф британске дипломатије Борис Џонсон изјавио да Велика Британија планира да разматра питање додатних санкција против Русије због ситуације у Сирији. Слична изјава се чула и из САД.

Директна агресијa САД на Дамаск довела би до „тектонског поремећаја“ -  Ако САД покрену војну кампању да би се збацла сиријска влада, то би додатно сломило земљу и имало би огромне негативне дугорочне последице за цео регион, упозорио је портпарол Министарства спољних послова РФ Марија Захарова.

"Ако САД покрену директну агресију против Дамаска и сиријске војске, то би изазвало ужасан тектонски поремећај, не само у земљи, већ у читавом региону", рекла је Марија Захарова.

"Без владе у Дамаску, створиће се вакуум снага у Сирији, а такозвана умерена опозиција, која у стварности то није, него терористи свих боја, ће испунити тај вакуум, а тада неће бити договора са њима ", истакла је Захарова.

"И касније ће се десити оно што се десило у Ираку. Знамо да је Ирачка војска за време Садама Хусеина постала основа "Исламске државе".

Све против чега се бори коалиција на челу са САД и Русија потиче од тога ", рекла је Захарова.

Америчке испоруке оружја опозицији у Сирији контрапродуктивне -  Испоруке квалитетног новог наоружања, укључујући противваздушна средстава, које су САД и њихови савезници доставиле сиријској опозицији јесте контрапродуктивно, рекао је заменик шефа дипломатије Русије Михаил Богданов у интервјуу за РТ.

„Мислим да ће то бити апсолутно контрапродуктивно. То је веома опасно. Данас ће обарати сиријске или наше авионе, а сутра ће америчке“, изјавио је Михаил Богданов. Он сматра да један број одреда умерене сиријске опозиције не жели преговоре.

„Ако се говори о демократији, о људским правима, правима жена, ако се говори о светском режиму — изгледа, њима то не одговара, они желе други режим. У томе се и закључује и њихово одбијање преговора“, изјавио је заменик шефа руског спољнополитичког ресора. По његовим речима, војно решавање конфликта ће довести до уништења Сирије.

Тонер: САД као се налазе на ивици прекида дипломатских односа са Русијом о Сирији -  САД као и пре се налази на ивици прекида дипломатски односа са Русијом о Сирији, изјавио је званични представник америчког Стејт департмента Марк Тонер.

Марк Тонер је нагласио да САД и Русија сада нису прекидале дипломатске контакте око Сирије. Москва, по мишљењу представника Стејт департмента, не предузима оне акције које Вашингтон од ње очекује. „Ми за сада нисмо затворили та врата у потпуности. Нисмо прекинули у потпуности наше дипломатске везе са Русијом о Сирији. Ми смо на ивици, јер за сада нисмо видели да они предузимају акције које ми желимо да предузму. До тога још нисмо дошли. Преговори се настављају“, рекао је Тонер.

Раније је саопштено да су министри иностраних послова Русије и САД Сергеј Лавров и Џон Кери разговарали телефоном  о Сирији. Разговор је иницирао Вашингтон.

„Они су данас разговарали… Налазимо се исто где и пре“, прокоментарисао је Тонер резултат разговора Лаврова и Керија. Са друге стране, Министарство иностраних послова Русије је саопштило да је током разговора министара двеју земаља Лавров позвао Керија да раздвоји умерену сиријску опозицију од терориста. По мишљењу руске стране неактивност америчке стране по овом питању омогућава Нусра фронту да се скрива иза оружаних формација које сарађују са САД, иако у ствари многи од њих нису подржали руско-амерички споразум о прекиду ватре. Лавров је нагласио да је Русија као и пре отворена за дијалог.

Бан Ки Мун формирао комисију о истрази гранатирања хуманитарног конвоја у Сирији -  Генерални секретар УН Бан Ки Мун је формирао комисију о истрази гранатирања хуманитарног конвоја у сиријској провинцији Алеп, саопштила је служба за односе са јавношћу светске организације.

Хуманитарни конвој УН је гранатиран 20. септембра на северозападу Алепа. Конвој је имао 31 камион и возио је помоћ за 78.000 људи. Према подацима Међународног комитета Црвеног крста, 18 камиона је било уништено, погинуло је најмање 20 цивила.

Лавров: Бесрамни покушај Запада да се за наставак сукоба који је покренуо Запад окриви Русија -  Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров је током телефонског разговора са државним секретаром САД Џоном Керијем изјавио да саопштења о терористичким нападима изазивају сумње у америчко подстрекивање и излазе из дипломатске етике, саопштио је заменик министра Сергеј Рјабков.

„Лавров је изразио крајње огорчење због изјава које су долазиле из уста званичног представника Стејт департмента у вези са телефонским разговором шефова спољнополитичких ресора Русије и САД, који је одржан јуче“, рекао је Рјабков.

По његовим речима, Лавров је нагласио да „бесрамни покушаји да се за наставак сиријског конфликта, који је покренуо Запад, окриви Русија, изјаве о „терористичким нападима на руске градове“ у случају наставка операције против екстремиста у Сирији, не само да излазе ван дипломатске етике, већ изазивају сумњу у подстрекачку улогу Вашингтона.

Лавров: Не искључујемо могућност да су САД намеравале да искористе терористе за свргавање Асад -  Москва не искључује могућност да су Сједињене Америчке Државе намеравале да искористе терористе као део такозваног „плана Б“ у борби против председника Башара ел Асада, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

Русија схвата да САД од почетка нису желеле да поделе терористе Нусра фронта од умерене опозиције, рекао је Лавров у интервјуу за Би-Би-Си. Руски министар је, међутим, истакао да ће одржати још једну рунду преговора са својим америчким колегом Џоном Керијем у петак. Они ће, између осталог, расправљати о раздвајању умерене сиријске опозиције од терориста Нусра фронта. Руски шеф дипломатије сматра да је споразум Москве и Вашингтона о Сирији и даље на снази.

„Не“, рекао је Лавров одговарајући на питања новинара да ли је примена споразума Русија—САД о Сирији обустављена.

„Он није прекинут, и када смо се састали у Њујорку, изјавили смо да смо спремни да спроводимо одредбе документа који смо договорили, под условом да не буде кашњења у раздвајању умерене опозиције од терориста“, констатовао је руски министар. Он је додао да Русија у Сирији не користи оружје забрањено међународним правом. „Ми не користимо никакву муницију коју забрањује УН. Можете бити сигурни у то“, рекао је Лавров. Пре него што се Москва оптужи за ваздушне нападе на цивилна насеља у Сирији, требало би да се дају „убедљиви докази“, сматра Лавров.

Одлазак председника Сирије Башара Асада никада није био услов споразума о Сирији, рекао је Лавров. „Почевши од првог документа о Сирији, Женевског комуникеа из јуна 2012, ми смо учинили све да се уверимо да влада сарађује. Они су потписали тај документ неколико дана након његовог доношења… Тек након више од годину дана сиријска опозиција невољно је изјавила да је спремна да подржи тај документ ако Асад оде, што није био један од услова“, истакао је Лавров. Што се тиче борби против терориста у Сирији, споразум Русије и САД о примирју у Сирији не подразумева прекид борбе са Нусра фронтом, рекао је руски министар. „Прекид непријатељстава никада није предвиђао прекид борбе против ДАЕШ-а и Нусра фронта“, истакао је Лавров.

УН: Недостатак споразума САД и Русије о Сирији негативно ће утицати хуманитарну ситуацију -  Недостатак споразума Сједињених Америчких Држава и Русије о Сирији негативно ће утицати на испоруку хуманитарне помоћи. Две стране морају да се договоре у Савету безбедности УН, рекао је у интервјуу за „Ројтерс“ заменик генералног секретара УН за хуманитарна питања Стивен О′Брајан.

„Сваки неуспех у том погледу створиће нам препреке“, рекао је О′Брајан коментаришући изјаву америчког државног секретара да се САД припремају да прекину комуникацију са Русијом о Сирији. Он је изразио наду да ће две стране успети да дођу до споразума и обнове примирје. О′Брајан је истакао да је за испоруку хуманитарне помоћи сиријском Алепу потребна хуманитарна пауза од најмање 48 сати. Он је такође нагласио да УН разматрају могућност за независну истрагу о нападу на хуманитарни конвој у Алепу, а за то је потребан приступ месту напада. Он је додао да УН чекају одговор од сиријских власти у вези са дозволом за увоз хуманитарне помоћи у октобру за 960 хиљада људи.

Песков: Путин никада није давао процене о трајању операције у Сирији -  Председник Русије Владимир Путин никада није говорио о проценама о дужини трајања операције у Сирији, изјавио је Песков. Он је истакао да, започињући операције руске авијације у Сирији, руски председник није давао одређене рокове. „Врховни командат Русије председник Путин никада није говорио о неким проценама о роковима трајања“, истакао је Песков.

Он је додао да је основни циљ операције био да помогне сиријској војсци у борби против терориста, који су у време почетка операције контролисали највећи део Сиријске Арапске Републике. Истовремено су у Кремљу оценили учинак ове операције. „Наравно, то треба да процене војни стручњаци и војни аналитичари. Али једно може да се констатује: с обзиром на то да ДАЕШ, Ал Каида и Нусра фронт нису у Дамаску, ово је вероватно главни и позитиван резултат подршке коју наша авијација пружа легитимним оружаним снагама Сирије“, рекао је Песков.

Решетњиков: САД и њихови арапски савезници желе да поделе Сирију на четири дела -  Сједињене Америчке Државе и њихови арапски савезници желе да поделе Сирију на четири дела, изјавио је директор Руског института за стратешка истраживања генерал-пуковник Унутрашње обавештајне службе у пензији Леонид Решетников.

„САД и Саудијска Арабија кажу — хајде да је поделимо на четири дела: курдски, шиитски, сунитски и, уколико је могуће, аутономни део за остале. То јест, ако се раније говорило да је остало још само мало и да ће Дамаск пасти, сада они желе да Сирију поделе“.

„Али желим да нагласим да то не желе ни Дамаск ни Москва ни други важни играчи који су много учинили да би очистили територију Сирије од терориста ДАЕШ-а“, истакао је Решетников. Грађански рат у Сирији почео је у марту 2011. Према подацима УН, у њему је погинуло више од 220.000 људи. Русија од 30. септембра прошле године на захтев председника Сирије Башара ел Асада врши ваздушне нападе на положаје терориста у Сирији. Дамаск је уз помоћ Русије успео да преокрене ситуацију и крене у офанзиву у кључним правцима. Читајте више

Захарова: Русији и Сирији је циљ борба против међународног тероризма -  Русија и Сирија имају само један циљ — борбу против међународног тероризма, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.

„У Сирији Русија ради са једним одређеним циљем, који је дефинисан и јасан. То је међународни тероризам и све његове манифестације“, рекла је Захарова. Она је истакла да је коалиција предвођена САД оптужила Русију да се Москва само покрива тим циљем.

„Они кажу, ви се покривате тим циљем, можда заиста сарађујете са ДАЕШ-ом и Нусра фронтом, али међу Нусром има и умерене опозиције и ви, Русија, својим нападима убијате људе који нису терористи“, рекла је Захарова и додала да земље коалиције треба Русији да дају мапе са обележеним положајима умерене опозиције. Грађански рат у Сирији почео је у марту 2011. Према подацима УН у њему је погинуло више од 220.000 људи.

Фијон: Западне државе саме себи створиле непријатеља у виду Русије -  Бивши премијер Француске Франсоа Фијон сматра да су западне државе саме себи створиле непријатеља у виду Русије, међутим прави непријатељ је ДАЕШ.

„Лоше и неефикасно водимо рат, јер одбијамо потребне савезе. У потпуности смо стали на страну сунита, одбијајући савез са Русијом и Ираном против муџахедина, а то су земље са којима треба да сарађујемо у борби против нашег непријатеља број један ДАЕШ-а“, рекао је Фијон. „Ми од Русије правимо противника, гурајући га у грешке, уместо да јој помогнемо да се покрене према нашим циљевима и вредностима; преферирамо конфронтацију партнерству и више се бавимо моралисањем него геополитиком“, додао је он.

Фијон је још једном подсетио да у сиријском сукобу непријатељ није ни Асад ни Русија. „Годинама говорим: непријатељ је исламски тоталитаризам. ДАЕШ жели да нам наметне одређени модел друштва, да уништи личност“, истакао је бивши премијер. Управо терористичка организација ДАЕШ представља главну претњу за цивилизовани свет у овој историјској фази и неопходно је да се против ње боримо заједно, нагласио је Фијон.

Година дана руске против-терористичке операције у Сирији -  Управо пре годину дана Москва је покренула операцију у Сирији на захтев Дамаска. Убијајући хиљаде терориста, Русија је претрпела војне губитке, али је постала један од покретача покушаја за национално помирење.


30. септембра, 2015. године руски авиони покренули су своје прве ударе на мете терориста у Сирији, на позиције код градова Хомс и Хама.



До тада је коалиција под вођством САД већ била активна у Сирији више од годину дана. Ипак, Русија је постала једина држава која је добила званичан захтев од сиријског председника Башара Асада да спроведе ваздушне ударе у земљи. Руски авиони делују из ваздухопловне базе Хмеимим која се налази у области Латакија у Сирији.

Ослобођење Палмире


Током своје мисије, Руске ваздушне снаге помогле су сиријску војску у ослобађању једног од кључних градова у земљи и градом светске баштине под заштитом УНЕСК-а - Палмире. Древни град је био под контролом терориста од маја 2015. године, пре него што је поново ослобођен од стране сиријске војске уз подршку руских ваздушних снага у марту ове године.


Терористи су уништили бројне историјске знаменитости током окупације, остављајући путеве, куће и споменике за собом миниране. Руски и сиријски деминери уклонили су хиљаде мина заосталих од стране терориста након њиховог повлачења. Након ослобођења уништеног града, светски познати руски диригент Валериј Георгиев одржао је концерт у Палмири како би подржао обнову и одао почаст жртвама рата.

Обарање руског авиона СУ-24


Руска војна операција у Сирији била је поремећена трагичним догађајем прошле године након што су турски борбени авиони оборили руски бомбардер Су-24 у близини сиријско-турске границе. Један пилот је погинуо, док је други спашен. Анкара је саопштила да је руски авион ушао у ваздушни простор Турске, а Москва је саопштила да је авион нападнут преко сиријске границе. Током операције спасавања руске снаге су изгубиле хеликоптер, који је нападнут са земље од стране милитаната.



Реагујући на обарање авиона председник Путин назвао је инцидент "ножем у леђа", са увођењем санкција Турској. Русија је суспендовала и директне авио везе са Турском. У јуну се турски председник Реџеп Тајип Ердоган извинио за напад у писаној изјави, што је довело до нормализације билатералних односа.



Руске снаге су у Сирији изгубиле још три хеликоптера. Један од хеликоптера је оборен у провинцији Идлиб у јулу након достављања хуманитарне помоћи цивилима у Алепу.

Смањење војног присуства

15. марта председник Путин је наредио повлачење већине руских авиона и особља из Сирије, најављујући да је највећи део операције у Сирији готов.

"Верујем да су циљеви које је Министарство одбране одредило углавном постигнути. Стога, почевши од сутра наређујем повлачење главног дела наше војске из Сиријске Арапске Републике, "рекао је Путин.



Тада су званичници изјавили да су руски авиони извели више од 7.000 летова уништавајући бројне базе и склоништа, остављајући за собом скоро 13.000 мртвих терориста. Преостале јединице руског ваздухопловства су наставиле да помажу сиријске трупе у борби против терориста широм земље.

Хуманитарна помоћ

Током сиријске мисије Русија је успоставила Центар за помирење у земљи. Задатак центра је да помаже и да прати престанак непријатељстава, као и да имплементира међународне мировне предлоге на терену.

Дана 28. јула ове године Центар за помирење и сиријска влада увели су три "сигурносна коридора" за цивиле који желе да напусте Алепо. План је укључивао и четврти пролаз за милитанте који су желели да се предају. Коридори су углавном коришћени за испоруку хуманитарне помоћи, укључујући медицинска средства, храну и воду становништву.



Према речима представника, Москва је испоручила десетине тона помоћи Алепу из Хмеимим базе. Након увођења коридора, руски министар одбране Сергеј Шојгу изразио је незадовољство према милитанатима који гранатирају села и нападају положаје сиријских трупа у близини коридора, као и унутар Алепа. УН су процениле да су за око 250.000 становника града преко потребна основна животна средства.

Mировни процес

Док се бори против терориста из ваздуха, Русија је заједно са САД кључни играч у преговорима за политичко решење сиријског сукоба. После маратонских преговора у Женеви у фебруару, руски министар спољних послова Сергеј Лавров и његов амерички колега Џон Кери склопили су споразум о престанку непријатељстава у Сирији.

Споразум, који је ступио на снагу 27. фебруара, укључује обуставу борбених дејстава побуњеника и сиријске војске. Терористичке групе, као што је "Џабат ал Нусра" и остале, искључене су из споразума. По успостављању Центра за помирење у ваздухопловној бази Хмеимим, Москва је предала контакт податке Вашингтону.

Међутим, у наредним недељама, руско министарство одбране је саопштило да је примећено систематско кршење споразума од стране "опозиције". Министарство је такође позвало Вашингтон да се држи обећања и да разграничи побуњенике и терористе као и територије на којима се налазе. САД су са своје саопштиле да Дамаск покушава да угрози престанак непријатељстава, додајући да Москва није искористила свој утицај на председника Асада.


Погоршање насиља широм Сирије приморало је САД и Русију да поново преговарају о обустави непријатељстава. Нова рунда преговора резултирала је новим споразумом о прекиду непријатељстава 9. септембра у Женеви. Споразум су потписали Лавров и Кери. Споразум је део већег мировног плана, који такође укључује испоруку хуманитарне помоћи, посебно у Алепо. Договор, којим су опет искључене терористичке групе ступио је на снагу 12. септембра, али је у међувремену поремећен бројним кршењима. Само три дана касније портпарол руског министарства одбране Игор Конашенков, је саопштио да побуњеници које подржавају САД интензивно гранатирају стамбена подручја у Алепу.

Москва такође захтева од Вашингтона да икористи свој утицај да убеди побуњенике да се јасно одвоје од терориста у Сирији како би се избегло да се ваздушни удари врше по њима. Џон Кери је заузврат рекао да председник Асад није био вољан да се придржава мировног споразума.

Говорећи за РТ саветник председника Асада Боутаина Шабан је рекао да се Русија заиста бори против тероризма, а да унутрашња неслагања у САД ометају напоре у прекиду непријатељстава.


Нови спор између Москве и Вашингтона је дошао у среду када је портпарол 
Стејт департмента Џон Кирби упозорио Русију да ће "све више руских живота бити изгубљено и да ће војници долазити кући у врећама" и "да би руски интереси могли бити нападнути и у градовима Русије".

Као одговор, портпарол руског министарства Игор Конашенков је рекао да је Москва "у потпуности спремна да настави дијалог са САД, као и да настави са заједничким акцијама у борби против терориста у Сирији", али "да су америчке претње њеној војци и грађанима неприхватљиве".

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

    ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА