BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Турска да не ратификује улазак Црне Горе у НАТО

03.09.2016. год.


Предсједник Скупштине Црне Горе Дарко Пајовић обратио се турском парламенту са захтјевом да ратификује споразум о пријему земље у Северноатлантску алијансу. Питање ратификације споразума може постати предмет трговине приликом сусрета Владимира Путина са Реџепом Ердоганом на самиту Г20 у Гуангџоу. Геополитичку ситуацију око могућег ступања Црне Горе у НАТО је ексклузивно за „Парламентску газету“ и портал „Руска реч“ прокоментарисао Гојко Раичевић, лидер Уније за неутралност Црне Горе.

„Питање ратификације протокола о прикључењу Црне Горе НАТО-у у Турској националној скупштини привлачи велику пажњу“, каже лидер Уније за неутралност Црне Горе и уредник ИН4С портала Гојко Раичевић.

„Турска република у Црној Гори, а посебно у федерацији Босне и Херцеговине, па и у цјелини на Балкану, историјски има веома снажан политички утицај на муслиманске странке и велике економске интересе у низу земаља у региону. Сада је актуелан пројекат гасовода ‘Турски ток’ о чему ће приликом сусрета на самиту Г20 у Кини разговарати предсједници Турске и Русије: Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин,“ подсјећа Раичевић.



„На примјеру недавног неуспјелог покушаја пуча у Турској, који је однио неколико стотина живота, међународна заједница се по ко зна који пут убиједила до каквих трагичних догађаја доводи америчка политика мијешања у унутрашње послове суверених држава. У овом случају, колико је то могуће процијенити, пуч је организован преко секте Фетулаха Гулена којом руководе америчке специјалне службе. Треба нажалост рећи, да су током дужег периода на власти у Црној Гори проамеричке, полукриминалне, корумпиране марионетске снаге које предводи НАТО проповједник, премијер Мило Ђукановић.

Резултат њиховог рада је губљење националног суверенитета, а насилно сузбијање мирних протеста опозиције је довело чак до тога да се у јесен 2015. Црна Гора нашла на рубу грађанског рата,“ истиче Раичевић и додаје би подршка Турске овом проамеричком пројекту „насилног увлачења Црне Горе, а даље Србије и других земаља региона, у НАТО значила добровољну предају турског утицаја и геополитичких планова на Балкану Американцима.“



„Што се тиче економског аспекта проблема, како смо се већ убиједили по томе како се Бугарска понашала у вези ‘Јужног тока’, под америчким притиском ни једна балканска држава не може да понуди своју територију као енерго-магистралу за испоруку руског гаса у Европу. Тако ће, на крају крајева, Анкара изгубити све очигледне предности као земља транзитер,“ каже Раичевић.

„Турска је деценијама трпјела неоправдано велике захтјеве, понижавајућу реторику Брисела и директну диверзантску дјелатност САД-а у сопственој земљи. Управо зато чврст став Анкаре о немогућности ступања Црне Горе и других земаља региона у НАТО може постати прије свега логичан одговор на НАТО дјелатност САД и ЕУ.

Друго, кључни фактор раста турског политичког утицаја, и треће, важан услов за успешну реализацију ‘Турског тока’. Као земља која располаже најбројнијом војском у Европи и другом по бројности НАТО војском, Анкара је у стању да реализује сопствене интересе, који се разликују од амбиција геостратега Вашингтона и бриселских бирократа. У тој ситуацији захтјев Подгорице упућен Анкари да подржи ступање Црне Горе у НАТО звучи жалосно, понижавајуће и комично.

Руководство Велике народне скупштине Турске и владајуће Партије праведности и развоја одлично схвата да су власти у Подгорици агенти америчког утицаја, да њихова делатност нема легитимну подршку народа. А њихов мандат истиче кроз мјесец и по дана,“ подсјећа саговорник „Руске речи“ и напомиње како му се чини да започета нормализација и развој турско-руских односа имају велике перспективе.

„Турска и Русија су без сумње вишевековни супарници. Балкан не може заборавити њихове геополитичке сукобе. Али тренутно они имају велике шансе да у оквиру стратешког развоја почну да траже заједничке прилазе за безбједност и стабилност Балканског региона, па и у циљу успјешне реализације заједничких енергетских пројеката.

Желио бих да се надам да ће Москва и Анкара укључити у дневни ред развоја руско-турских односа и питања балканског региона,“ изјавио Гојко Раичевић, лидер Уније за неутралност Црне Горе.

IN4S



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат

Москва сматра да је излив насиља био намерни покушај да се тероришу људи у граду на ком се говори руски како би се покорили влади након пуча и њеној...


Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....

Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА