BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Амерички приватни затвори - модерно ропство

Амерички приватни затвори - модерно ропство
15.08.2016. год.


Од почетка деведесетих година број кривичних дела у Америци се преполовио, али се број осуђеника на издржавању казне — удвостучио. Тренутно је више од два милиона и двеста хиљада Американаца у затворима, што значи да је у тој земљи око 760 становника на сваких 100.000 „у ћузи“. Глобални просек је 150, европски — 133,5.

Америчко Министарство правде недавно је објавило забрињавајући извештај о раду такозваних „приватних затвора“ на територији Сједињених Држава.

У питању су затвори које су, због огромног броја затвореника у државним установама, отвориле велике приватне америчке корпорације, а потом склопиле уговоре с федералним властима да у њима, за рачун државе, спроводе казнене мере против такозваних „лакших“ осуђеника — најчешће учесника у саобраћајним несрећама, починилаца блажих кривичних дела, или оних који су прекршили имиграционе законе.

Међутим, упркос томе што се у њима налазе углавном мање ризични затвореници, аналитичари су у извештају уочили бројне безбедносне и друге пропусте у приватним затворима који их, како се наводи у закључку, чине знатно мање безбедним од државних.

Мере које се спроводе према затвореницима су често оштрије него што је потребно, а боравак у затворима је самим тим мање безбедан — како за осуђенике, који трпе насиље, тако и за чуваре, који се суочавају с отпором. Са изузетком чињенице да у приватним затворима има мање дроге и сексуалних преступа, они редовно бележе и већи број инцидената него у државним установама.

Занимљив и податак да се од почетка деведесетих година број кривичних дела у Америци преполовио, али да се број осуђеника на издржавану казне — удвостручио. Тренутно је више од два милиона и двеста хиљада Американаца у затворима, што, каже статистика, значи да је у тој земљи око 760 становника на сваких 100.000 „у ћузи“. Глобални просек је 150, европски — 133,5.

Или, да поједноставимо: у САД, држави са око 320 милиона становника, живи мање од 5 одсто светске популације, али и 25 одсто светске затворске популације.

Маргарет Винтер из Америчке уније за грађанска права, која се залаже за реформу затворског система у САД, каже у разговору за Спутњик да је највећи проблем с такозваним „затворима под уговором“ то што су у питању институције које треба да обављају важан посао за државу, али истовремено и да својим власницима зарађују новац.

„Главни разлог због ког ови приватни затвори постоје је профит. А једини начин да таква институција уопште направи неки профит јесте да снизи квалитет услуга које пружа затвореницима. Основни посао затвора је да осуђенике држи на сигурном у односу на спољни свет, али је у обавези да им осигура основне услове за живот. Међутим, погоршање тих услова је оно што доноси зараду — на тај начин се смањују трошкови власника затвора. Највеће проблеме смо уочили у домену медицинских услуга за осуђенике, али и личне безбедности затвореника и чувара“, каже она.

На питање Спутњика да ли уговори које америчке федералне власти склапају с фирмама — власницима приватних затвора садрже неке посебне одредбе којима се штите права затвореника, Маргарет Винтер разочарано одговара:

„Не, наравно да не — и поуздано знам да баш ту чињеницу три огромне корпорације, које руководе приватним затворима, користе као изговор кад их питамо зашто не побољшају услове за живот. Они су веома лукави — уговорима им је буквално дозвољено да бирају ко ће доћи на издржавање казне — рецимо, увек бирају најмање ризичне осуђенике, оне који захтевају најниже мере безбедности, али и оне који су углавном здрави и не захтевају посебну медицинку негу. Самим тим, такви осуђеници су ’лакши за одржавање‘, да се тако изразим, око њих има мање посла — али чак ни они не добијају адекватан третман! Мислим да је то био и разлог да америчко Министарство правде објави овај, за мене веома узнемирујући извештај. А поред свега тога, треба обавезно поменути и чињеницу да најопаснији осуђеници, као и болесни међу њима, остају у државним затворима — што значи да држава сноси највеће трошкове, док приватне корпорације зарађују огроман новац. У питању је, на неки начин, трговина људском несрећом ради профита“.

На наше питање какав је став америчких пореских обвезника — да ли су сагласни с тим да посао државе, односно „правосудне корективне институције“, обављају приватне компаније, Маргарет Винтер каже да има утисак да се тек сада, у текућој предизборној кампањи, Американци полако „буде“.

„Мислим да људима та тема досад није била нарочито блиска. У питању је буквално засебна индустрија у оквиру правосудног система, а многи нису били ни свесни чињенице да то што су затвори приватни и што морају да праве профит заправо у крајњем исходу утиче на повећање броја затвореника у земљи. Савезне државе су у обавези да обезбеде овим компанијама такозвани минимум процеса рада да би опстале, па судије изричу много више казнених мера, јер уједно знају да ће затворенике имати где да сместе — а затвори су и даље претрпани, јер та индустрија жели да увећава свој профит. Мислим да се читав тај уврнути концепт — да једну од основних функција државе препустите приватној фирми — коси са фундаменталним принципима америчког система вредности. Срећом, чини ми се да људи полако почињу да схватају до које мере је ова идеја неетичка, и мислим да ће то бити једна од главних тема на предстојећим изборима“, каже Маргарет Винтер.

Зарађивати на судбини оних који живе у америчким затворима супротно је основним моралним начелима, додаје она, и наглашава да би федералне власти требало да озбиљно размотре могућност да у најскоријем року престану да се ослањају на приватне затворе и почну да праве планове за окончање овог, како каже, „неуспелог правосудног експеримента“.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА