BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Стална руска база у Сирији даје до знања да је Сирија њена сфера утицаја

Стална руска база у Сирији даје до знања да је Сирија њена сфера утицаја
12.08.2016. год.


Претварањем аеродрома Хмејмим у сталну авио-базу Русија ставља до знања свим актерима међународне политике да је Сирија њена сфера утицаја, што је логичан корак, јер се претпоставља да ће тај конфликт потрајати још дуго, сматрају аналитичари.

Из Савета федерације Русије стигла је вест да је постигнут договор са Сиријом да ће без надокнаде и на неограничено време аеродром у Хмејмиму постати нова стална руска авио-база и прва таква у иностранству након распада Совјетског Савеза.

Одмах затим су се огласили руски државни званичници рекавши да ће у тој бази бити изграђена сва пратећа инфраструктура која ће омогућити квалитетнији живот пилота и војника, укључујући касарне, мензе, болнице и нове писте, затим ће бити уграђени најсавременији радарски и навигациони системи, а о њеној безбедности бринуће противваздушни системи „Панцир“.

Сад је на реду Државна дума која мора тај документ да ратификује, а према речима члана руског Савета за спољну и одбрамбену политику Александра Михајлова у питању је само формалност.

„Руске снаге могу да изводе нападе на положаје терориста и са територије Каспијског језера, што значи да није проблем у недовољним капацитетима на територији Сирије. Тај документ ће представљати још једну формалну потврду да су руски авиони у Сирији легитимно распоређени. Међутим, иако тај договор предвиђа боравак авиона на неограничено време, то не значи да ће авијација заувек остати у Сирији“, сматра он.

Према његовим речима, авиони ће у Хмејмиму остати толико колико је потребно да се заврши војна операција, а тај документ омогућиће јој већу слободу деловања у Сирији. 

Међутим, стручњак са Института за међународну политику и привреду Владимир Трапара сматра да је у питању логичан корак Москве, јер чим је Русија кренула у обнову тог аеродрома, јасно је било да ће тамо и остати.

„Русија је самим тим што је обновила базу у Хмејмиму ставила до знања осталим актерима међународних односа да је Сирија њена сфера утицаја, а како видимо по успешности војне интервенције и утицају на стање на терену и тражењу политичког решења, можемо да кажемо да је она то у пракси и показала“, истакао је он.

Финансијски гледано, објашњава Трапара, формирање сталне авио-базе у Сирији би се исплатило Русији, јер она нема пуно таквих база ван своје територије.

„То није претерано велики трошак, уосталом трошак за извођење интервенција је много већи, тако да у мирнодопским условима одржавање једне такве базе за Русију не би представљало већи проблем“, констатује Трапара.

Када је реч о реакцијама међународне заједнице, Михајлов каже да се са Запада сада могу очекивати бројне критике, па чак и теорије завере на рачун тог договора, али додаје да ипак све више личи као да су се сви мање-више помирили са чињеницом да Русија ипак изводи успешну операцију у Сирији.

Подсетимо, једина друга руска база у иностранству, не рачунајући државе бившег СССР-а, јесте она у Тартусу, која служи за ремонт и одржавање морнарице и налази се на удаљености од 220 километара од сиријске престонице Дамаска.

Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА