BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ловачки авион пете генерације спрема се за испоруку армији РФ

Ловачки авион пете генерације спрема се за испоруку армији РФ
03.07.2016. год.
У Комсомолску на Амуру је почело тестирање осмог по реду примерка ловачког авиона пете генерације Т-50. По речима представника компаније која производи ове летелице, крајем јесени ће бити окончано тестирање првих 12 примерака, после чега ће са Министарством одбране бити потписан уговор о испоруци још једног контингента најмодернијих ловаца.


Уједињена корпорација за производњу авиона је у Комсомолску на Амуру (8.700 км источно од Москве, руски Далеки исток – прим. ред.) подигла у ваздух осми по реду серијски примерак ловачког авиона пете генерације Т-50 (који се још зове и Перспективни авијацијски комплекс фронтовске авијације, или скраћено ПАК ФА – прим. ред.). Концерн је ушао у завршну фазу конструкторских радова и пробних летова пре испоруке прве ескадриле (12 авиона – прим. ред.) руским оружаним снагама.

Први примерци Т-50

По речима војног коментатора листа „Известия” Дмитрија Литовкина, првих неколико година после увођења у експлоатацију Т-50 ће се „дотеривати” док не испуни општеприхваћене принципе и показатеље ловаца пете генерације.

„Тренутно још увек не постоје мотори пете генерације "Тип 30". Т-50 силази са траке са моторима које данас користи Су-35С генерације „4++”. Ти мотори засада не омогућавају однос тежина/вуча/потрошња горива који је карактеристичан за ловце пете генерације, мада могу да развију надзвучну крстарећу брзину”, истакао је експерт.

Он је истакао да је за убрзање огледно-конструкторских и научноистраживачких радова у овој области неопходно укључити у рад стратешке партнере Русије у сфери војнотехничке сарадње, тј. Индију, Алжир и Вијетнам. „Те земље спроводе независну војнотехничку политику и имају новац којим могу да купе напредне типове наоружања. Заједнички научноистраживачки и огледно-конструкторски рад ће убрзати стварање "типског" ловца пете генерације”, додао је Литовкин.

По речима руског експерта, нови уговор о испоруци авиона пете генерације биће размотрен са Министарством одбране РФ крајем 2016. године, када ће војни врх одлучити која количина ових летелица је неопходна војно-космичким снагама РФ.

Карактеристике ловца пете генерације

Најновији руски ловац је конструисан као конкуренција америчком моделу F-22 Raptor. Американци, међутим, већ пет година користе свој модел и применили су га у ратним дејствима у Ираку.

Руски произвођачи не саопштавају колико је уложено у истраживања и производњу Т-50, али се зна да је сума вишеструко мања од новца који су САД утрошиле на стварање свог модела. Вашингтон је у стварање F-22 Raptor уложио преко 74 милијарде долара и на крају добио производ који кошта 146 милиона долара. По уговору са војноиндустријским сектором САД Пентагон је добио 187 ловаца, после чега је програм F-22 Raptor затворен.

„Т-50 улази у серијску производњу знатно касније од "Американца". То пружа могућност да се испитају све предности и мане постојећег америчког модела и да се оне узму у обзир приликом стварања руског авиона. Слична ситуација је била и када је конструисан вишенаменски ловац четврте генерације Су-27. Прототип руског авиона се појавио знатно касније у односу на амерички F-16, тако да су узете у обзир све мане америчког модела исте класе. Захваљујући тој околности популарна руска "сушка" испала је боља од "Американца" по борбеним карактеристикама”, рекао је за „Руску реч” професор Академије војних наука Вадим Козјуљин.

Како је он истакао, Т-50 може да користи цео спектар постојећих високопрецизних ракета класе „ваздух-ваздух”, као и све вођене бомбе.

„За Т-50 се у оквиру концепције "стелт" праве специјалне ракете са квадратним пресеком, што омогућава да се у авион "спакује" више пројектила који могу бити искоришћени приликом извршавања борбених задатака”, додао је експерт.

Николај Литовкин,
Руска реч



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА