BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Перспектива руског језика у Републици Србској на незавидном нивоу

22.06.2016. год.


Друштво србско-руског пријатељства „Братство“ организовало је округли сто на тему „Перспектива руског језика у Републици Србској“.  Догађај ће се одржао у Народној и универзитетској библиотеци Републике Српске у просторијама Руског клутурног центра "Русский мир".

На округлом столу се дискутовало о статусу руског језика у Републици Србској, о његовој перспективи, али и о положају и перспективи високо образованог стручног кадра.

Учешће су узели помоћница министра за предшколско, основно и средње образовање Радмила Коцић-Ђурђић, директор Републичког педагошког завода Републике Српске Предраг Дамјановић, проректор за међународну сарадњу Универзитета у Бањалуци Валерија Шаула, помоћник руског амбасадора за односе с јавношћу Антон Соколов, директор Руског културног центра „Русский мир“ у Бањалуци Наталија Милаковић и председник Друштва "Србско-руско пријатељство „Братство" Рајко Ћулибрк.

Помоћница министра за предшколско, основно и средње образовање Радмила Коцић-Ђурђић је саопштила да се у Републици Србској тренутно у 52 основне школе изучава руски језик, као и у 40 средњих, те да се тај број смањује и да би се требало нешто подузети поводом опадајућег тренда. Она је напоменула да такође недостаје професора руског језика, те да често предају неверификовани наставници. Она је нагласила да деца тиме нису оштећена јер ти људи одлично познају руски језик.

"Руски језик једна веома перспективна културна грана, како у промовисању руске културе, тако и у циљу запошљавања домаћег становништва, јер је све већи број руских компанија присутан у Републици Србској.", додала је она.

Директор Републичког педагошког завода Републике Српске Предраг Дамјановић је истакао да је заступељност руског језика до почетка деведесетих година била одлична, док је сада заступљен на минималном нивоу. Он је истакао да се и поред воље запослених у институцијама и Амбасад Руске Федерације мора више ангажовати у промоцији руског језика, а да постоји могућност и спремност  Републичког педагошког завода Републике Српске да руски језик доведе на ниво ако не на онај пре деведесетих година, али бар да се покаже добра воља. Предраг Дамјановић је критиковао и неажурност Амбасаде јер на његове позиве нису одговарали. Он је указао и да је по закону први страни језик енглески, те да је потребно да се сваке школске године, на крају петог разреда анкетирају ученици, који други страни језик би изучавали, а не само онај који је уведен 2003. године, односно немачки.


Антон Соколов је истакао да Руска амбасада пружа подршку онима који желе да студирају у Русији и тако изучавају руски језик и друге науке те је рекао да број заинтересованих расте из године у годину. Тренутни број стипендија је четрдесет. Нагласио је и да ће амбасадору Иванцову пренети све проблеме који су указани на округлом столу. Он је поменуо и традицију фестивала руских филмова широм Републике Српске у организацији Амбасаде РФ, као и да му је драго да види све више руских филмова и серија на ТВ каналима у Републици Србској. Он је напоменуо и да Амбасада нема толико средстава и људства као друге амбасаде, а како би сви културни и други догађаји били покривени од стране Амбасаде.

Наталија Милаковић је саопштила да Руски културни центар у Бањалуци „Русский мир“ константно осмишља начине и да ради на на побољшају статуса руског језика и приближе Русију грађанима Републике Српске. Она је истакла да не треба померити енглески језик са првог места као обавзног језика, али да постоји други језик који би свакако могао бити руски. Такође, је истакла зашто се деци не да могућност у школама да се изјасне који језик да изучавају. Она је саопштила да је заинтересованост за руски језик веома велика, за разлику од пре четири године када је „Русский мир“ почео са радом, те да не могу изаћи свим заинтересованим у сусрет, а поводом учења руског језика у Руском културном центру. Она је нагласила да се у новом закону уврсти и руски језик као други језик у школама.

Рајко Ћулибрк је указао присутним студентима руског језика да су они перпсектива руског језика, те да ако не могу да се запосле у образовним установама Републике Српске, њихова перспектива заиста лоша, упркос тврдњи да у Републици Србској постоји дефицит професора и наставника руског језика. Ћулибрк је указао и да се минстар просвете и културе Републике Српске до сада четири пута оглушио на позиве Друштва "Србско-руског пријатељства", те да се и овај округли сто одржао у термину који је одговарао министру, те да му је министар, по његовим речима, лично обећао да ће доћи на овај округли, али се он и овај пут није појавио. Он је истакао да је велики број људи прошао кроз курса руски језик у организацији Друштва, те да је преко друштва у Санкт Петербург више од 300 особа посетило Санкт Петербург. По речима Ћулибрка, руски језик је изузетно повлаштен у односу на друге стране језике у Републике Српске, а што је обрађено и у Зборнику о перспективи руског језика. Указао је и да је руски језик имао добар статус и после деведестих година, али да је руски језик до 2004. године био у много бољем статусу него данас, те да је руски језик од стране Министарства просвете и културе на челу са тадашњим министром Антоном Касиповићем избачен из основниох и средњих школа значајно. "Оно што нас занима је то зашто се десило и зашто имамо да се дванаест године после руски језик није ни близу "опоравио", односно да се повећа заступљеност руског језика."

Он је навео да се у ужој Бањалуци само у две школе изучава руски језик, 


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА