BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Испоруке оружја на Блиски исток достигле рекордан ниво

08.06.2016. год.


Блискоисточне земље су нагло повећале увоз лаког наоружања након ескалације сукоба у региону. Вредност испорука је достигла рекордан ниво — 630 милиона долара, наводи се у истраживању швајцарског института за праћење лаког оружја „Смол армс сурвеј“.

Реферат се заснива на подацима из 2013. године. У њему су ушли извештаји држава-извозница оружја и међународна трговинска статистика УН. Ради се како о продаји оружја, тако и о муницији, спортском и ловачком оружју, као и о пиштољима.

Према документу, у 2013. години главни увозници на Блиском истоку су повећали обиме куповине за више од 80 одсто, у поређењу са подацима из 2012. године. Регионални лидери су Уједињени Арапски Емирати и Саудијска Арабија (заузимају четврто, односно пето место у свету). Уједињени Арапски Емирати су удвостручили куповину, потрошивши 170 милиона долара, док је Саудијска Арабија скоро утростручила набавку — 161 милиона долара.

Минимум десет милиона долара за куповину лаког наоружања потрошили су Египат, Израел, Јордан, Ирак, Катар, Кувајт, Либан и Оман.


Зенитно-ракетный комплекс С-400 во время заступления на боевое дежурство на российской авиабазе Хмеймим в Сирии
© SPUTNIK/ DMITRY VINOGRADOV
Русија ће извести оружје у вредности од 48 милијарди долара
„Скоро удвостручене испоруке лаког наоружања на Блиски исток у 2013. години, у поређењу са 2012. годином, постављају озбиљно питање: да ли државе заиста строго процењују могућа одступања, дестабилизацију или кршења људских права пре него што извезу оружје“, изјавио је руководилац пројекта Ерик Берман.

Лидери у продаји лаког оружја у свету су САД — 1,1 милијарди долара у 2013. години. Следе Италија (644 милиона долара) и Немачка (557 милиона долара). Удео тих држава представља скоро 40 одсто светског извоза.

Главни светски извозници су 16 земаља, чија продаја је већа од 100 милиона долара годишње. Међу њима су, између осталог, Бразил, Аустрија, Јужна Кореја, Турска и Русија.

Стални представник Русије при НАТО-у Александар Грушко
© REUTERS/ FRANCOIS LENOIR
Грушко: Русија не планира да напада Пољску
Осам земаља које купују оружје за минимум 100 милиона долара годишње су главни увозници. Овде је лидер САД — 2,5 милијарда долара. Након њих иду Канада, Немачка, Уједињени Арапски Емирати и Саудијска Арабија (троше на куповину оружја од 100 до 499 милиона долара).

Русија се налази на осмом месту по извозу лаког оружја (са продајом од 100 до 499 милиона долара) и на 11 месту по увозу (од 50 до 99 милиона долара).


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА