BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У атмосфери комете пронађени трагови живота

У атмосфери комете пронађени трагови живота
30.05.2016. год.


Инструменти на сонди „Розета“ детектовали су градивне блокове живота, укључујући и аминокиселину глицин и елемент фосфор, у гасовима који окружују комету 67П/Чурјумов—Герасименко.

Научници су први пут директно детектовали кључну аминокиселину и богату селекцију органских молекула у „прашњавој“ атмосфери комете, што иде у прилог хипотези да су баш ови ледени објекти у једном тренутку историје наше планете на њу донели „живот“.

Иако је глицин раније детектован и у узорцима прашине с комете које је на Земљу донела мисија „Стардаст“, ово је први пут да је та материја примећена у свемиру.


Летелица „Розета“ дизајнирана је да кружи око комете 67П/Чурјумов—Герасименко у новембру 2014.

„Са свим органским једињењима, аминокиселинама и фосфором, можемо рећи да комета заиста садржи све што је потребно за настанак живота — изузев енергије“, изјавила је Кетрин Алтвег са Универзитета у Берну, у Швајцарској, главни истраживач на РОСИНА инструменту мисије „Розета“.

„Комета уопште нема енергију, па на њој не може настати живот“, рекла је Алтвегова. „Међутим, када се комета нађе на топлом месту — рецимо када упадне у океан — ови молекули се ослобађају, крећу се, међусобно реагују и можда тако настаје живот“.

Глицин, најједноставнија аминокиселина, обично се налази везан за друга једињења у чврстом облику, што значи да га је тешко детектовати у гасовима.

​Иако су научници телескопима трагали за глицином у облацима гаса у регијама свемира у којима се рађају нове звезде, тек сада је први пут опажен у свемиру. У овом случају, „Розета“ је била довољно близу комете да детектује глицин који су отпуштале честице прашине у њеној близини.

Аминокиселине су основе за изградњу протеина, чији су комплексни молекули кључни за живот на Земљи. Алтвегова је са тимом у близини комете тражила и друге аминокиселине, али је пронашла само глицин — једину аминокиселину која може да настане и без воде у течном стању.

Фосфор је такође кључан за живот какав познајемо. Између осталог, тај елемент је кључни део ДНК и аденозин-трифосфата (АТП), молекула који чува хемијску енергију коју користе ћелије.

„Запитајте се: колико планета као што је Земља заправо постоји? На колико њих је еволуирао живот“, каже Алтвегова.

Њено истраживање објављено је у часопису „Сајенс адвансес“.

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА