BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бата Живојиновић

24.05.2016. год.
Био је јединствена и оригинална појава у нашој кинематографији и култури. Бата је одиграо највише улога у целом региону, а у свету је познат пре свега по улози у филму "Валтер брани Сарајево", који је мегапопуларност доживео у Кини. Сахрана великог глумца биће одржана у четвртак на Новом гробљу у Београду.


За предратне и ратне генерације у Југославији Велимир Бата Живојиновић симболизовао је херојство у рату, успон из сиромаштва после разарања, братство и јединство, сјај који су доносиле светске звезде са којима је глумио.

 

Сећање на Велимира Бату Живојиновића

Сахрана Бате Живојиновића у четвртак

Комеморација Бати Живојиновићу је у четвртак у 11 часова у Скупштини Града. Сахрана је истог дана у 13 часова у Алеји великана на Новом гробљу.

Генерације рођене после рата упознавале су га најпре кроз партизанске филмове, које су гледали организовано, навијајући, док се обрачунава са Немцима и домаћим издајницима. Бата је преживео и крај митологизације рата и херојских времена, оставши симбол и легенда. Био је већи од филма.

"Ја сам почео да радим овај посао кад телевизија није ни постојала", рекао је једном Бата.

Рођен је у Кораћици 5. јуна 1933. под Космајем. Глумачки таленат препознао је са 15 година када је и статирао у Академском позоришту "Бранко Крсмановић" у Београду. После глумачких школа у Нишу и Новом Саду, уписао је Позоришну академију у Београду.

На сцени Београдског драмског позоришта играо је десетак година и имао до 300 ангажмана годишње. На филму је дебитовао 1955. у "Песми са Кумбаре".

Био је једини глумац који је због покретних слика напустио театар и по томе је јединствен – пресудила је улога у "Влаку без возног реда". Време је показало – Била је то добитна одлука за југословенски и србски филм.

Лако се трансформисао из партизанског хероја у четничког поручника, ђаволовог слуге у пијаног лугара, бескруполозног трговца перјем у пропалог боксера.

Природан и непретенциозан глумац, рекордер по броју улога - око 300 главних и епизодних, био је познат по томе да их никада није одбијао:

"Сматрао сам да немам право да одбијем, јер нисам ја одлучивао да се то снима."

 

Сећање на Бату, инсерт из филма "Валтер брани Сарајево"

Омаж Бати Живојиновићу у Кинотеци

Након вести о смрти Велимира Бате Живојиновића, Југословенска кинотека је отказала планирани програм у Музеју и уместо тога приредиће данас мали омаж легендарном глумцу.

На програму ће бити филмови у којима је Живојиновић играо: "Три" Александра Петровића из 1965. године, "Бреза" (1967) Анте Бабаје и "Трен" (1978) Столета Јанковића. Пројекције су заказане за 17, 19 и 21 час.

Кинотека је најавила и велику ретроспективу остварења Бате Живојиновића у другој половини јуна, након Фестивала нитратног филма.

 

Публика га памти по улогама у партизанским филмовима сниманим шездесетих и седамдесетих година, Валтера у "Валтер брани Сарајево" Хајрудина Крвавца, у филмовима "Битка на Неретви" и "Козара" Вељка Булајића, као пијаног Загорца из "Брезе" Анте Бабаје, као и улози "У раљама живота" Рајка Грлића.

 

Ту су и антологијски филмови српске кинематографије "Маестро и Маргарита", "Скупљачи перја", "Три".

Играо је у 35 ратних филмова – делио кадар са највећим светским звездама Ричардом Бартоном, Јулом Бринером. Између 70-их и 80-их, било је лакше избројати наслове у којима Бата није глумио него оне у којима је сарађивао са најзначајнијим редитељима из целе Југославије. Радио је без каскадера, предњачио по броју дублова.

 

Тако је у сцени у "Узаврелом граду" требало да буде ошамарен шест пута. Да би био убедљивији, кадар је поновљен 66 пута, а Бата био ошамарен чак 396 пута.

 

Као најочитији феномен Бате Живојиновића остаје улога Владимира Перића Валтера у филму "Валтер брани Сарајево", који му је донео статус иконе у Кини и једног од најгледанијих глумаца у историји филма. О том феномену снимљен је документарац "Валтер", који је предочио како изгледа када се споје приче о два хероја, правом и оном филмском.

 

"Онај прави Валтер је био свемогућ – ја нисам", рекао је Бата.

 

Био је Бата и комичар у филмовима "Пас који је волео возове", "Развод на одређено време", антихерој у "Повратку" и "Скупљачима перја", заводник у "Чуду невиђеном" и "У раљама живота".

Играо је и у забрањеним филмовима стављеним у мрак бункера, попут "Човека из храстове шуме", "Црвеног удара", "Мајстора и Маргарите".

 

Три Златне арене, награде Цар Константин, признања за животно дело, Седмојулска, Октобарска награда, Златни печат Кинотеке, међународна признања, Златна медаља председника Републике – тешко је побројати сва признања. Добитник је награде за животно дело "Славица" и бројних других признања.

 

Живојиновић је био међу оснивачима, а једно време и председник Удружења филмских глумаца. Он је и један од оснивача Филмског фестивала у Сопоту.

 

Бата је био вољен од публике, колега, пријатеља из ове и некадашње државе. Са њим су, евоцирајући успомене и подвиге, свечарски прославили 55 година каријере и 77. рођендан.

Играо је у свим популарним ТВ серијама РТС-а од "Повратка отписаних", "Прича из радионице", "Позоришта у кући", "Грађана села Луга", "Сивог дома", "Краја династије Обреновић" до "Бољег живота", "Срећних људи", "Породичног блага", "Мог рођака са села".

Велимир Бата Живојиновић бавио се и политиком - био је посланик Социјалистичке парије Србије у неколико мандата, а 2002. кандидат СПС-а на председничким изборима у Србији.

Последњи пут пред камеру је стао почетком године, снимајући промотивни спот у коме је позвао кинеске туристе да дођу у Београд. На овогодишњем Фесту, додељен му је Београдски победник за изузетан допринос филмској уметности, који је примила његова животна сапутница и главна подршка Лула Живојиновић.

"Мени није тешко да причам, надам се да вама није тешко да слушате, а ви увек можете да одете. Ја нећу", рекао је Бата као Валтер.

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат

Москва сматра да је излив насиља био намерни покушај да се тероришу људи у граду на ком се говори руски како би се покорили влади након пуча и њеној...


Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....

Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА