BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Њу Хорајзонс добио прве податке о космосу иза Плутона

Њу Хорајзонс добио прве податке о космосу иза Плутона
19.05.2016. год.


Космичка сонда Њу Хорајзонс послао је на Земљу нове фотографије објекта из Кујперовог појаса 1994 ЈР1 и добио прве научне податке, укључујући његову брзину ротације, јавила је НАСА.

Током октобра и новембра прошле године, након слања најинтересантнијих снимака Плутона, његових сателита и важних научних података, сонда Њу Хорајзонс направила је серију од четири циклуса убрзавања и маневара. Они ће јој омогућити да се сретне са објектом из Кујперовог појаса 2014 МУ69.

Маневри су довели сонду на трајекторију правца који води ка дубини Кујперовог појаса — „депонији грађевинског материјала“ Сунчевог система на његовим крајњим границама, која је насељена мноштвом астероида, зачецима планета и Плутоновим „рођацима“ — планетама патуљцима.

Први објекат који је у новембру 2015. доспео у објектив камере Лори постављене на сонди је крупни астероид 1994 ЈР1. Ово небеско тело је неправилног облика, пречника 127 километара и откривен је 1994. године. Данас астрономи овај објекат сматрају Плутоновим квази-сателитом, који улази у „свиту“ господара подземног света, али га никада не напушта.

У априлу се Њу Хорајзон још једном срео са овим становником Кујперовог појаса. Сонда му се приближила на 111 милиона километара, што је прилично мање од новембарских 280 милиона километара.

Приближавање астероиду помогло је научницима да направе детаљније снимке и добију прве податке о његовим карактеристикама.

Астрономи су утврдили да је астероиду 1994 ЈР1 потребно 5,4 часа да се окрене око своје осе и да утврде његову орбиту. Прецизнији подаци показали су да он не припада квази-сателитима Плутона.

Осим овог астероида научници очекују да сонда посети још двадесетак објеката из Кујперовог појаса на путу до 2014 МУ69. Сваки овакав сусрет представља „тренинг“ за мерење и посматрање које ће сонда извршити 1. јануара 2019. током сусрета са астероидом 2014 МУ69, изјавио је један од учесника мисије Џон Спенсер из Југозападног истраживачког института.

Аутоматска међупланетарна станица НАСА-е Њу Хорајзонс лансирана је у оквиру програма „Нове границе“ 2006. године. Основни задатак сонде је истраживање Плутона и његовог сателита Харона. 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА