BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пољска би да направи музеј совјетских споменика „на отвореном“

11.05.2016. год.


Пољски Институт народног сећања жели да оснује музеј совјетских споменика.

Према речима представника Института Анџеја Завистовског, након што је започео процес декомунизације пољског друштва, појавило се и питање шта би требало урадити са демонтираним споменицима.

На тај начин научници су дошли на идеју да се сведочанства из доба комунизма скупе на једном месту и да се направи музеј на отвореном, у ком би посетиоци сазнали узроке подизања ових споменика и узроке каснијег демонтирања.

Заменик директора института народног сећања Павел Укељски истиче да музеј неће бити „Дизниленд за носталгичаре“, него му је сврха едукација младих како би они схватили да то нису „споменици захвалности Црвеној армији“.

Тренутно институт завршава попис совјетских споменика, подигнутих у част палих бораца Црвене армије. Према незваничним сазнањима, таквих споменика има око 200 од укупно 500 подигнутих после Другог светског рата.

До краја јуна институт би требало да представи акциони план за уклањање и пренос осталих споменика на једно место. Званична Москва више пута је изјављивала да ће реаговати на демонтирање споменика.

Иначе, музеј би могао да се појави у граду Борне-Сулиново, у којем је раније била смештена совјетска војна база.

Члан бироа за промоцију овог града Дариуш Тедерко каже за Спутњик да улаже велике наде у „војни туризам“.

„Ову идеју су предложили мештани и туристи који долазе код нас. Локална самоуправа се обратила Институту народног сећања. Између осталог, скренули смо пажњу на чињеницу да је један од највећих совјетских  гарнизонау Пољској био ту 47 година. Руси и сада често долазе у наш град. Такав музеј би могао да постане права туристичка атракција. Руска, односно совјетска историја би могла да подстакне интересовање према нашем граду као туристичкој дестинацији“, сматра Тедерко.

Тедерко каже да се не ради о великим споменицима, тим пре што не желе да се сви пољски градови „отарасе“ совјетских монумената. Као пример Тедерко наводи Жешов, чији су власти одбиле да подрже иницијативу за уклањање споменика из совјетског доба.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА