BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Осмеси па бриге на „јастог самиту”

Осмеси па бриге на „јастог самиту”
03.07.2007. год.

Вашингтон, 2. јула – Шефови Беле куће и Кремља, Џорџ Буш и Владимир Путин, приредили су јуче стратешку егзибицију: док цео свет примећује да су „односи између САД и Русије гори него икад после хладног рата”, њих двојица су се јавности приказали као два партнера, непомућене личне блискости. Све је врцало, запазили су репортери, од израза поверења, гестова добре воље и непротоколарности, као да се њихове политике не сударају око низа међународних питања и мерила за одређивање савременог, глобалног и локалног односа снага…

Пријатност неформалности у летњиковцу оца америчког председника, у туристичком месту Кенебанкпорту, на североисточној атлантској обали, потврдио је и шеф руске дипломатије Сергеј Лавров. Синоћну вечеру – уз учешће неколицине њихових сарадника и Бушових родитеља у улози приватних домаћина – он је оценио, прихвативши надимак лансиран у локалној јавности, као „јастог самит”, асоцирајући тако на главни специјалитет послужења.

Разговор за трпезом – на којој су, узгред буди речено, биле и сабљарке и пита од боровнице – министар је новинарима окарактерисао и као „искрено пријатељски” у атмосфери „доброг расположења”. У „информативној и позитивној конверзацији”, додао је према извештајима руских новинара, истакнута је обострана решеност „да се учини све да се осигура континуитет и развој билатералних односа”. Постигнута је, по тим верзијама, и сагласност да ти односи „не треба да буду таоци изборних кампања у две земље”.

Мисли се на председничке изборе – руске у марту а америчке у новембру следеће године – због чега многи посматрачи сугеришу да је двојици лидера ово једна од последњих прилика да односе између њихових држава усмере ка „нормалном колосеку”, како им у историји не би било записано да су покварили везе, бар не до врло ризичних размера. Две силе, подсећа се, солидно сарађују на неким пољима као што су борба против тероризма и залагање за неширење оружја масовног уништавања…

Док су синоћ разговори протекли махом уз осмехе и били – по речима Путиновог саветника Сергеја Прихотка – „усредсређени на филозофију тренутка више него на специфичне проблеме”, данашње је Лавров најавио као разматрање низа брига, како заједничких тако и оних о којима саговорници имају различите приступе. Главни расколи су евидентирани – око Косова и планираног постављања америчког ракетног штита у централној Европи.

Овдашњи аналитичари не предвиђају значајније продоре у решавању нагомиланих спорних питања. Проричу, тако, да неће бити ублажавања разлика ни око Косова, мада се у круговима Уједињених нација очекује сигнал из летњиковца у Кенебанкпорту за излазак из садашње блокаде процеса, на пример у виду договора да се преговори између Београда и Приштине наставе – без садашњег западног инсистирања да се, ако споразума не буде за 120 дана, аутоматски примени „Ахтисаријев план”, који је неприхватљив за Србију. Москва, као што је познато, тражи да решење за статус Косова буде по вољи оба непосредна актера.

Око најављеног ракетног штита, наговештен је допринос војних експерата. Они, како се дознаје, проучавају предлог којим је недавно Путин изненадио Буша, препоручивши јединствену сарадњу у доградњи постројења у Азербејџану. Американци би, према досад познатом, пристали да та варијанта буде допуна централноевропском пројекту, али Руси сматрају да је довољно применити кооперативни захват у Азербејџану, који је сусед Ирана, због чијих претпостављених пројектила Вашингтон и инсистира на штиту…

Основна недоумица овде је, на том пољу, да ли Москва тако наговештава заоштравање према Техерану. Бушу је, кажу, стало да добије Путинову подршку за треће, знатно строже него досад, међународне санкције према Ирану, за шта за сада не постоје наговештаји, осим ако би се направили „шири аранжмани”, међу којима је и лоцирање ракетног штита изван Европе.

На „менију” два председника су данас, како је саопштено, безмало сви глобални изазови. Укључујући и то да се одобровољи Северна Кореја да се одрекне атомског наоружања, где Американци кажу да наступају прилично синхронизовано не само с Русијом него и с Кином, затим Ирак, Блиски исток, Авганистан, фронтови против тероризма, борба против интернационално организованог криминала, кријумчарење дроге…

Поједини овдашњи експерти замерају Бушу што је Путину пружио ванредно гостопримство, после „оштрих речи” руског председника на рачун спољне политике САД, а томе се јуче придружио и коментатор „Вашингтон поста”. У том напису се замера шефу Беле куће да примењује „дипломатију дон Корлеонеа” (мафијашког вође из филма „Кум”) по којој „пријатеља треба држати близу себе а непријатеља још ближе”.

Пецање, спорт и политика

Амерички и руски председник испловили су јутрос, заједно с домаћином Џорџом Бушом старијим, да пре дебате о глобалним изазовима – заједно пецају. Да ли су нешто уловили и да ли је та рекреација допринела рекреирању погоршаних односа две земље – тек ће се причати.

Забележена је друга врста наде. Буш старији је, наиме, свој хоби – пецање, препоручио као активност „подесну да се људи упознају”.

Овде је, истовремено, цитирано Путиново придавање важности – спорту. Пре поласка из Москве је, преноси се, рекао да је „политика као спорт, арена за надметање”. И додао да је при том „важно да надметање буде по правилима и засновано на узајамном уважавању интереса”.

Бан се нада решењу

Женева – Генерални секретар УН Бан Ки Мун изразио је наду да ће Буш и Путин током сусрета у Мејну решити разлике у погледу будућег статуса Косова. Према његовим речима, „већина чланица Савета безбедности УН се слаже” да предлог УН којим се Косову даје независност под међународним надзором нуди „фер и добре изгледе за будућност људи на Косову”, али је од кључног значаја да Русија подржи план. „Даље одлагање или пролонгирање препорука неће бити пожељно не само за мир и безбедност на Балкану, већ и за европске земље”, додао је он.



  • Извор
  • politika.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА