BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Млади таленти донели 50 медаља Србији у 2015.

02.01.2016. год.


Ове године млади таленти донели су Србији више од 50 медаља. Ипак, најбољи и даље често настављају живот и рад у иностранству, 70.000 дипломаца је ван земље. Професори кажу да им треба обезбедити пројекте на факултетима и у институтима – како би остали, док у ресорном министарству очекују помоћ факултета како би најбољи студенти остали у настави, а најбољи ђаци уписивали факултете у земљи.

У протеклих 50 година, само су ученици Математичке гимназије у Београду освојили више од 450 медаља! И свака је прича о великом таленту и још већем труду. Награде и стипендије постоје. Да није највжанија само материјална подршка, тврди Никола Јовановић који се с информатичке олимпијаде из Казахстана вратио с бронзаном медаљом.

„И то може некад да буде важније од финансијске помоћи – та нека морална подршка. Да знате да ће вас неко дочекати на аеродрому када стигнете и да знате да ће ту бити и новинари и људи који вас подржавају и који знају за вас. Ми смо стигли после 26 сати пута у шест ујутру и том приликом није било никога, мало је био тужан тренутак али делује ми да смо навикли временом“, каже Јовановић.

Неретко најбољи одлазе на студије у иностранство. Петар је на Кембриџу после основних директно уписао докторске студије. Своје знање, овог децембра преносио је млађим колегама – такође такмичарима.

Докторанд Рачунарских наука Тринити колеџа Кембриџ Петар Величковић рекао је да су такмичарима дали да решавају шест задатака који су мало веће тежине, на нивоу испита какав се полаже на Кембриџу.

„Врло ми помаже овај курс зато што имамо прилику да научимо доста нових ствари од људи који су не тако давно били наших година и знају на који начин мозак наш функционише и како треба ствари објашњавати да би ствсри биле најјасније“, каже Алекса Милојевић који је освојио сребрну медаљу на Међународној научној Олимпијади.

Ауторка најбољег студентског рада Електротехничког факултета путује у Калифорнију. Награђују је њене колеге, инжењери који живе у Америци.

„Тренутно сам на мастер студијама. Видећемо шта ће бити даље. Волела бих да и ја једног дана постанем део ове организације и да и ја једног дана помогнем факултету ако то будем у могућности“, рекла је Љиљана Рајчић која је написала најбољи дипломски рад.

Велики број професора ради на домаћим и међународним пројкетима.

Министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић рекао је да се нада да ћемо у догледно време иматри решење које ће потећи са овог факултета – како најбоље задржати као предаваче на овом факултету а ипак мотивисати ђаке да долазе ту зато што су ти заиста најбољи.

Током децембра пријемне испите само на Кембриџу полагало је петнаест ученика Математичке гимназије. Да би што мање школованих младих одлазило из земље, професори су сагласни да им, колико год је то могуће, треба обезбедити пројекте на факултетима и у научним институтима због којих би они били спремни да остану.



  • Извор
  • РТС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Заменик државног секретара Курт Кембел изразио је сумњу да су ИОС способне да потпуно искорене Хамас


Председник Владимир Зеленски ће можда морати да донесе „тешке изборе“ суочен са новом руском офанзивом на истоку

Жена председника Украјине Олена Зеленска стигла је 12. маја у Београд. Посета је одржана у друштву супруге председника Србије Тамаре Вучић. Жене су пратили министри спољних послова Србије и...


Свеопшти напад на Рафу у Гази само би изазвао „анархију“, инсистира амерички државни секретар

Нова пољска влада открила је криминалне радње током ревизије иницијативе #StopRussiaNow


„Руси су само ушетали“ на територију коју држе кијевске трупе, изјавио је украјински војник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА