BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 13.11.

14.11.2015. год.

  

Мапа ситуације у Сирији - Кликнути за увећање
Ситуација на фронту у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 


Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији - 
 Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији




Преглед бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији за 13.
11.


Армија Сирије уништила утврђења терориста на југу Алепа - Сиријска армија је ослободила засеок Ис на југу провинције Алеп, у којем су биле утврђени положаји терористичких групација, саопштио је војни извор.

„Ка југу Алепа, после ослобођења града Хадер (главно упориште терористичке организације Нусра фронт), армија је за неколико сати ослободила засеок Ис“, навео је извор.

Према његовим речима, „муњевита офанзива“ армије наставља се ка југу провинције Алеп. Армија јуриша на упоришта терориста у засеоку Зербе и његовој околини. Извор је навео да је следећи заселак Икардо, у којем је највећа концентрација бораца разних терористичких групација. 

Ослобођење Икарда омогућиће армији да контролише велики део трасе Хомс − Дамаск. 

Према речима сиријских официра у Алепу, дејство руске авијације на југу Алепа пружило је суштинску подршку сиријској пешадији на југу провинције. Руски бомбардери бомбардовали су командне пунктове, колоне аутомобила и склоништа терориста.

Курдска војска заузела важан пут у Ираку - 
Устаници ирачких Курда, познати као пешмерга, уз подршку коалиције САД из ваздуха, успели су да избију на стратешки важан пут између самопроглашене „престонице“ терористичке организације Исламска држава, града Рака у Сирији, и ирачког Мосула који је такође под контролом ИД, саопштила је Централна команда Оружаних снага САД.

„Операције коалиције воде велику офанзивну операцију пешмергe на северозападу Ирака, о којој је известио Савет за безбедност региона Курдистан 12. новембра“, пише у саопштењу. 

„Током операције ’Слободни Синџар‘ одреди пешмергe намеравају да очисте град Синџар од терориста ИД и да освоје деоницу пута број 47 – важну маршруту ИД за превоз оружја, бораца, кријумчарене нафте и друге робе“, саопштила је америчка војска. 

Коалиција је на северу Ирака извела око 250 ваздушних напада током протеклих месец дана, прецизирала је америчка војска. 

Власти ирачког Курдистана рачунају да ће операција ослобођења од бораца Исламске државе, која је почела у четвртак, бити завршена у року од десет дана, изјавио је представник Министарства за религију у курдистанској влади Хајри Елијас Али.

Копнена операција почела је рано ујутру 12. новембра, када су одреди пешмерге успели да заузму положаје дуж ауто-пута 47 и почели да ослобађају Синџар. Пешмерга наставља операцију успостављања државне контроле над кључним територијама.

У операцији учествује око 7.500 хиљада бораца пешмерге. Њихов циљ јесте да ослободе Синџар и да успоставе велику зону безбедности ради заштите града и његових житеља од артиљеријске паљбе.

 

Преглед политичких и других вести за 13.11.




ЕУ: Tешко je одредити терористичке групе у Сирији - Тешко је одредити терористичке групе у Сирији. За то је основни списак онај који су саставиле Уједињене нације, међутим, групације често мењају имена, изјавио је новинарима високопостављени представник ЕУ.

Раније је шеф дипломатије Русије Сергеј Лавров изјавио да главни задатак предстојеће бечке конференције о Сирији, заказане за 14. новембар, треба да буде усаглашавање списка опозиционих група са којима треба водити преговоре и састављање другог списка — терористичких организација.

„Постоје два списка — списак опозиционих група, које треба да учествују у прелазном периоду, и у који су укључени људи који нису повезани са Исламском државом. Постоји и списак терористичких група. То је списак који одређује УН. Ми покушавамо да полазимо од тога. Међутим, то није једноставно, јер тамо постоји на стотине разних група. Група која је на списку УН уписана као терористичка, може променити име следећи дан“, рекао је представник ЕУ, одговарајући на питање како ЕУ разликује групе повезане са Исламском државом од оних које нису повезане са терористима.

Он је додао да „није једноставно установити ко је у Сирији терористичка група“.

Русија спремна на сарадњу са Либаном у борби против тероризма - 
Русија је спремна да тесно сарађује са либанским властима у борби против тероризма, укључујући Исламску државу која је забрањена у Русији, саопштила је прес-служба Кремља.

Председник Русије Владимир Путин послао је телеграм саучешћа председнику парламента Либана Набиху Берију због терористичког напада у предграђу Бејрута.

„Путин је изразио наду да ће реализатори и наручиоци овог злочина бити кажњени по заслузи, нагласивши да је Русија спремна на најтешњу сарадњу са либанским властима у борби против тероризма, укључујући ИД“, пише у саопштењу прес-службе.

Савезници САД траже да се исламистичка организација прогласи умереном - 
Земље у коалицији предвођеној Сједињеним Америчким Државама у борби против Исламске државе, захтевају од Вашингтона да прошири списак снага умерене сиријске опозиције, пише Вашингтон пост.

Лист наводи да су учесници коалиције постигли сагласност у вези са списком терористичких организација у Сирији, у који су ушли Исламска држава и Нусра фронт. Ипак, списак умерених опозиционих снага још није усаглашен. Претпоставља се да ће о овом питању бити речи на преговорима у Бечу током предстојећег викенда. 

Према информацији листа, Турска, Саудијска Арабија и други савезници инсистирају на томе да на списак умерене опозиције буду укључене исламистичке организације, међу којима и Ахрар ел Шам, једна од највећих и најмоћнијих групација у Сирији, која је сарађивала с терористима Нусра фронта. Бела кућа ову организацију не сматра „умереном опозицијом“. 

„Не знам да ли ће се Бела кућа сложити да прошири списак умерене опозиције“, рекао је извор у администрацији америчког председника. Према његовим речима, државни секретар САД Џон Кери могао би да предузме такав корак. 

Како је навео министар иностраних послова Велике Британије Филип Хамонд, усаглашавање списка опозиције захтева напоре свих страна. „Саудијска Арабија никада се неће сложити с тим да Ахрар ел Шам буде на списку терористичких организација“, рекао је Хамонд.

Кери: Преурањено говорити о споразуму о Сирији - 
Државни секретар САД Џон Кери оценио је да је преурањено говорити о споразуму о решавању кризе у Сирији.

„Не, данас не могу да кажем да смо на прагу свеобухватног споразума. Остало је још много тога да се уради“, рекао је Кери. 

Према његовим речима, САД пре свега настављају да раде с Русијом и Ираном, инсистирајући на томе да будућност Сирије не виде уз актуелни режим председника Башара eл Асада. Он је, међутим, додао да САД признају да будућа улога Асада у Сирији још није утврђена.

„У овом моменту морам да признам да за сада с Русијом и Ираном разматрамо питање будућности Асада и његове улоге – она није утврђена, ми то признајемо. Али сматрамо да ћемо кроз природни процес, када Сиријци буду решавали будућност Сирије, с нашим партнерима пронаћи пут напретка“, рекао је Кери. 

Он је нагласио да САД настављају да инсистирају на одласку Асада с власти. „Сматрамо да ни мир, ни пораз ИД нису могући без одласка Асада“, навео је државни секретар. 

Кери је, међутим, оценио да је самит у Бечу одржан крајем октобра показао да је основа за деловање која је том приликом усаглашена „много шира него што су многи могли да претпоставе“.

Пентагон тражи од Беле куће чвршћи став према Кини и Русији - 
Пентагон врши притисак на Белу кућу и Стејт департмент покушавајући да их убеди да је неопходно водити чвршћу политику према Русији и Кини, наводи агенција Блумберг.

Високи чиновници Пентагона заборавили су бригу због јачања Русије и Кине и почели да говоре о неопходности припреме за могући сукоб с тим земљама, пише Блумберг вју.

„Постоје две велике државе. Ситуација је потпуно другачија. У последњих 25 година ми се ни са чим сличним нисмо суочили“, признао је на Форуму о националној одбрани заменик министра одбране Роберт Ворк, карактеришући „претњу“ коју ће у дугорочној перспективи представљати Кина и Русија. 

Ворк је представио нову стратегију националне одбране, такозвану Трећу противтежу, припремљену са циљем да се не дозволи конфронтација с Русијом и Кином. У њеној основи је разрада нових приступа у вођењу рата који омогућавају Сједињеним Државама да ограниче јачање тих двеју земаља. 

Пентагон захтева активније мере у супротстављању претпостављеној претњи националној безбедности САД од Русије и Кине, али нема права да ради оно што сматра неопходним, а Бела кућа у питању примене војних средстава делује с опрезом и најчешће са закашњењем, наводи Блумберг.

Амерички министар одбране Ештон Картер поборник је радикалних акција које не подржавају другим високим чиновницима. Картер отворено одобрава идеју достављања Украјини смртоносног одбрамбеног оружја, а са скептицизмом се изјашњава о сарадњи с Русијом у решавању сиријске кризе. Поред тога, Пентагон врши притисак на Белу кућу и Стејт департмент изнутра, покушавајући да сломи њихово противљење и да их убеди у неопходност да одлучније реагују на акције Кине у вези с изградњом војних објеката на вештачким острвима у Јужном кинеском мору, пише аутор текста. 

Прошле недеље Картер је изјавио да Пентагон предузима низ корака са циљем да обузда руску и кинеску „агресију“. Ипак, амерички министар одбране често се изјашњава о двема земљама много оштрије него представници Беле куће и Стејт департмента. То значи да ће уз актуелну администрацију планови за појачавање спољнополитичког курса тешко бити реализовани, закључује аутор чланка. 

Бела кућа: Нови разговор Обаме и Путина биће краћи, ако га буде - 
Нови разговор председника Русије и САД, Владимира Путина и Барака Обаме, који би могао да буде одржан у оквиру самита „велике двадесеторице“ 15. и 16. новембра у Анталији, биће краћи од претходног, ако уопште буде одржан, рекао је портпарол Беле куће Џош Ернест.

„Уверен сам да ће тај разговор бити краћи, ако уопште буде одржан“, изјавио је Ернест.

Он је оставио могућност да једна од тема разговора буде Сирија. Скренуо је пажњу на „лидерску улогу САД у мобилизацији светске заједнице у борби против Исламске државе“. Према његовим речима, Русија је „остала усамљена и покушава да привуче пажњу својим акцијама“. 

Ернест је такође изразио „страховање због дејстава Русије“ у Сирији, тврдећи да наводно „у руској стратегији има фундаменталних противречности“. „Председник Путин говори о узнемирености ИД, али његове акције воде јачању режима (председника Сирије Башара) Асада, што само удаљава процес политичког решавања ситуације у Сирији“, рекао је Ернест.

Раније је помоћница америчког председника за националну безбедност Сузан Рајс изјавила да Бела кућа не искључује могућност сусрета Владимира Путина и Барака Обаме у оквиру самита Г20.

„Званичног сусрета председника и господина Путина неће бити. Али како то често бива током мултилатералних сусрета, таквих као што је Г20, очекујемо могућност директне дискусије“, рекла је она новинарима.


Песков: Специјалне службе ће се позабавити снимком ИД - 
Аутентичност видео-снимка у ком Исламска држава прети Русији није јасна, али ће се специјалне службе позабавити њиме, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков.

„Читао сам саопштења о овом видео-снимку, али га нисам видео. Не знам да ли је тај снимак аутентичан, не знам да ли су његови извори веродостојни. У сваком случају, не сумњам да ће то бити материјал за анализу нашим специјалним службама“, рекао је Песков новинарима. 

Медији су раније објавили информацију да је Исламска држава у четвртак објавила видео-снимак у којем прети Русији нападима који ће се догодити веома брзо.

Амерички сенатор: Обарао бих руске авионе у Сирији - 
Кандидат за америчког председника из Републиканске партије, сенатор из Јужне Каролине Линдзи Грејам, изјавио је да би обарао руске авионе у Сирији да би заштитио снаге које подржавају САД.

„Прво бих Путину рекао: Ако бомбардујете оне које ми обучавамо у Сирији, ја ћу обарати ваше авионе“, изјавио је сенатор у емисији на радију АМ 970 Енсвер.

„Обарао бих авионе, не преувеличавам, обарао бих их ако би они нападали људе које ми подучавамо“, изјавио је Грејам. 

Он сматра да актуелни амерички председник Барак Обама греши што подстиче људе да се боре, обучава их и наоружава, а онда гледа „како их убија противник“.

Сличне изјаве претходно су давали и други кандидати за председника САД. Тако је гувернер Њу Џерсија Крис Кристи пошао идеју стварања зоне забране летова у Сирији и изјавио да би рушио руске авионе који улете у тај ваздушни простор. Према речима другог кандидата републиканаца Марка Рубија, ако би Русија нарушила границе ове зоне, „имала би проблеме“.

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА