BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Увек прва

14.11.2015. год.
Живот је бајка – Ксенија Атанасијевић, филозофкиња

Када је почетком двадесетог века крочила у „мушки” свет науке, млада Београђанка није ни слутила да ће због љубави према филозофији и слободном мишљењу доживети оговарања, сплетке, шпијунирање, хапшења.

Ксенија Атанасијевић упамћена је у историји као прва србска филозофкиња, прва докторка наука Филозофског факултета у Београду, прва наставница универзитета у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца. Реч ПРВА веома скупо је коштала, јер је током живота стекла низ непријатеља. Како је успела да се избори за истину и преко трња стигне до звезда?

Рођена је 5. фебруара 1894. године у Београду, као најмлађе, шесто дете Светозара и Јелене Атанасијевић. После неколико месеци мајка јој је преминула, па је одрастала крај оца лекара и маћехе Софије Кондић, учитељице Више женске школе. Радо је слушала њихове савете у вези с образовањем и од првих разреда истицала се у учењу, превођењу, свирању клавира... Одбацивала је приче околине да је нежнији пол створен само за улогу удаваче и домаћице. Када јој је у дванаестој години умро отац, утеху је потражила у књигама – бунтовне јунакиње Џорџ Елиот и Достојевског храбриле су је да се бори у животу.

Године 1908. учествовала је у демонстрацијама испред Народног музеја, где је (због насилног припајања Босне и Херцеговине) до промуклости викала „Доле Аустрија!”. Највише се дружила са будућим књижевником Растком Петровићем и његовом сестром Надеждом, а од чувене сликарке добила је за успомену свој портрет са шеширом. Пошто је једном приликом у њиховом салону срела филозофа Димитрија Митриновића, слушала га је као очарана. За то време несташни Растко гурао је уз шапат: „Хајдемо напоље, тај не зна шта говори!”
Учење до изнемоглости

 


Чим је почела студије филозофије са класичним језицима на Филозофском факултету, строги професор Бранислав Петронијевић издвојио је као најдаровитију. Упркос најтежим задацима стизала је да иде и у позориште, на изложбе, корзо... Током паузе на факултету, у Првом светском рату, градиво је учила сама. Након тужних вести да јој је брат погинуо на фронту и да је Надежда као добровољна болничарка подлегла тифусу, опет се окренула уметности. У наредним годинама музицирала је, позирала сликару Урошу Предићу, са писцем и преводиоцем Илијом М. Петровићем покренула књижевни часопис „Дан”. Учила је до изнемоглости, због чега је, по сопственом признању, изгледала „као утвара смрти”. Дана 21. јуна 1920. године дипломирала је с оценом десет! Међутим, поред честитки дочекала су је чаршијска оговарања да је у љубавној вези с професором, што је у писму пријатељици описала као „злонамерна лупетања”.

Због наставка студија боравила је у Женеви и Паризу: са знањем француског, немачког, енглеског, руског, старогрчког и латинског језика користила је библиотеке и слушала предавања. Прихватала је позиве за дружење, али не и захтев колеге да се приклони руским бољшевицима. Попут Платона, сматрала је да комунизам није за масе. По повратку кући у својој двадесетосмој години, била је прва жена која је докторирала на Београдском универзитету! Рад о учењу Ђордана Бруна (ренесансног мислиоца спаљеног на ломачи 1600. године) одбранила је пред петорицом професора и препуном салом. Величанствен успех један члан комисије испратио је „похвалом”:

„Верујете ли ви, колега, да је све у реду са хормонима ове младе даме?”

Ксенија се потом запослила у гимназији у Београду, па је премештена у Ниш. Осећала се лоше јер није могла да се бави науком и напредује. На предлог Бранислава Петронијевића, крајем 1923. године, успела је након жестоких расправа да постане прва доценткиња на Филозофском факултету у Београду, као и у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца. Одлука је праћена подсмехом:

„Једна млада девојка говори о Шопенхауеру, један старац о љубави.”

Чак су се и неки професори чудили како је могуће, у земљи где жене понегде још љубе руку млађим мушкарцима, тражити равноправност за катедром!? С друге стране, феминистичко удружење „Женски покрет” (коме је и Ксенија припадала) примило је вест са „неописано пријатним узбуђењем”.

Немоћ пред дволичношћу

Већ првог радног дана младу филозофкињу један колега дочекао је речима „Добродошли у пакао!” Све је приписала шали и радовала се што су је студенати добро примили. Али, када је у штампи дала неповољну критику књиге професора Николе Поповића, покренула је лавину непријатељства. Уследила су ухођења, омаловажавања, смицалице. Кап у чаши прелио је њен захтев за унапређење – тада су је напали како је преписала докторски рад. Варош је добила нову тему за оговарање и злурадо ликовање. Међутим, комисија је на заседању закључила како се оптуженој за једини „грех” може узети што у неким текстовима није наводила изворе о биографским подацима филозофа. Објашњење се појавило у јавности тек седам година касније а за лажне оптужбе нико јој није упутио ни реч извињења!

Пошто нетрпељивост и завист нису успели да је сломе, држала је предавања на Коларчевом народном универзитету, у Атини, Паризу, Софији, по градовима Југославије, на радију. Уједно се борила и за права жена, са жељом да се васпитање деце унапреди: наводила је пример познанице коју је брат из љубоморе ударао песницом у леђа, само зато јер је у школи награђена књигом. Поред бројних текстова у часописима, написала је „Филозофске фрагменте” у два дела. Али, док су је у иностранству дочекивали с признањима и похвалама, у домаћем окружењу тврдили су да „исувише мудрује”.

Кад је 1935. године требало да јој продуже уговор за посао, на ноћној седници ускратили су јој поверење. У замеркама је наведено да не одговара као личност, јер је наводно уображена, охола, недруштвена, уседелица. Гласовима малобројних присутних закључено је: „Госпођица је пропала!” Повређена неправдом Ксенија се обратила листу „Политика”, где је на увид јавности изнела доказе о хајци и злостављању (данас познатијем као „мобинг”). Добила је подршку од Бете Вукановић, Зоре Петровић, Десанке Максимовић, Симе Пандуровића, Момчила Настасијевића и других виђених људи. Уследило је објашњење надлежних да су је склонили с факултета „за њено добро”, како би могла да оде у иностранство!? Згрожена дволичношћу, Ксенија је 24. марта 1936. године поднела оставку, а у међувремену је чувена „Енциклопедија Британика” препоручила њен рад о Ђордану Бруну.

Пошто није имала друге приходе, почела је да зарађује превођењем филозофских и психолошких књига. На основу горког искуства написала је расправу „Ликови интриге”, где је навела четири типа сплеткароша – глупака, инквизитора, уцењивача и торбара. Подстицана радозналошћу проучавала је и индијска учења, тарот, магију... Духом је постајала снажнија, али телесно је копнила. Због малокрвности определила се за модерно лечење високофреквентном струјом, не знајући да ће у доктору Милану Марковићу стећи љубав живота. После неколико сусрета приметила је да су им осећања обострана, па се надала да ће њен тада ожењени изабраник постати слободан човек.

Двоструко „не”

 Од 1938. године радила је у министарству просвете, водила књижевне стране у листу „Правда”, усавршавала се као „приватни научник”. Када је крајем октобра 1940. године, с пријатељицом Зором Станковић, изнајмила петособан стан у Улици господар Јовановој 49, распламсала је чаршијске приче да као „следбеница Сапфо” воли исти пол. Многи су је оговарали и због журева које је сваког четвртка правила у салону, уз окупљање филозофа, глумаца, оперских певача, сликара, вајара. Следеће године булеварски листови „Балкан” и „Вече” прогласили су је „неморалном”: објавили су писма која је упутила доктору Марковићу, који се управо разводио.

 Почетак Другог светског рата дочекала је у Београду, иако су јој пријатељи саветовали да се склони, јер је од 1933. године у новинама и на предавањима осуђивала Хитлерове прогоне Јевреја. Храбро је одбила да потпише Недићев „Апел србском народу” против комуниста, што је касније објаснила речима:

 „Али и они су људска бића и моји суграђани, које је фашистички окупатор прогонио као дивље звери.”

 На основу дојаве, у јесен 1942. године, немачки официр и агент Гестапоа упали су јој у стан и после претреса одвели је у Ратнички дом на саслушање. Уследило је испитивање: да ли се под њеним кровом окупљају масони, да ли је партизанима носила оружје у шуму, да ли је имала предавања у Јеврејском дому? Држала се храбро, али када су је пустили кући дрхтала је као прут.

Мудрац у библиотеци


За време рата радила је у Народној и Универзитетској библиотеци, трпела хладноћу и несташице хране. Морала је да продаје ствари црноберзијанацима, па је остала без сребрнине, књига, клавира... Исцрпљена и малаксала, спала је на свега четрдесет килограма, све док се није одрекла брилијантског прстена и уз бољу исхрану поправила. Међутим, ни у најтежим данима није заборављала на науку: држала је часове једном гимназијалцу (Ђорђе Вид Томашевић, касније професор антропологије на Бафалском колеџу Њујоршког државног универзитета), сређивала своје радове из новина, писала наставак „Филозофских фрагмената”. Молила се богу да рат и бомбардовање престану, а у дневнику је забележила:„Верујемо у заштиту од стране виших сила. Без те вере било би врло тешко постојати.”



Надежда Петровић, Ксенија Атанасијевић, 1912, Спомен збирке Павла Бељанског

По ослобођењу земље за Ксенију су наступиле нове невоље. Због оптужбе да је утицала на пријатеља Милана Грола да 1945. године поднесе оставку у првој послератној влади, изненада је ухапшена. Уверила се да иза свега стоји колега Душан Недељковић, кога је 1921. године у Паризу одбила кад је тражио да се прикључи бољшевицима. После неких захтева да се чак осуди на смрт, многи људи почели су да је бране: доказали су да је међу првима нападала фашизам и да није потписала Апел против комуниста. У затвору је била од 25. априла до 17. маја 1946. године, а изашла је нарушеног здравља.

Са доктором Миланом Марковићем, који је рат провео у заробљеништву у Немачкој, склопила је брак 14. марта 1947. године. Наставила је да ради у библиотеци до пензије и историчар уметности Дејан Медаковић описао је речима:

„Као прави мудрац подносила је понижење за непочињене грехе.”

Таман кад је мислила да су све буре прошле, дочекале су је нове оптужбе. После саслушања због сумњи у шпијунажу, књиге и предавања забрањени су јој на неодређено време. Филозофкиња која је смисао живота видела у стварању, 1948. године записала је у дневник: „Можда би било најбоље умрети.” У доба док су се истицали Маркс, Енгелс и Лењин, њено дело проглашено је „мрачњачким и назадним”, чак и „комичном старудијом”. Забрану је успела да скине тек педесетих година, пошто су њеног непријатеља Недељковића искључили из Комунистичке партије.

Револуцијом добра против зла


У јавни живот вратила се 1954. године, када је у листу „Република” написала текст са потписом „Др К. А.”. И „Нин” је пренео један њен ранији рад, а уредници енциклопедија звали су је да достави личне податке. Од тада је сарађивала са часописима, док је сама објавила књигу „Смисао и вредност егзистенције” 1968. године. Држала је предавања на Коларчевом народном универзитету пред пуном салом, због чега је награђена повељом за сарадњу. Године 1972. часопис „Филозофске студије” посветио јој је први број, који јој је уручен на свечаности. Уследили су и званични позиви из САД да као предавач гостује на универзитетима, што није могла да прихвати због слабог здравља. На „последњој станици” сабирала је искуства, уз закључак да је највећи успех „умрети са свешћу да се под теретом постојања нисмо сломили”.

Ксенија Атанасијевић умрла је 28. септембра 1981. године, а већина њене оставштине похрањена је у Музеју Српске православне цркве. Установљено је да недостаје рукопис трећег тома „Филозофских фрагмената”, за којим се и даље трага. Наредних деценија објављене су јој и књиге „Србски мислиоци”, „Античка филозофија”, „Етика феминизма”, „Портрети жена”, а Љиљана Вулетић написала је дивну биографију „Живот и мисао Ксеније Атанасијевић”.

Као најбољи судија, време је показало да су ставови прве српске филозофкиње претеча савремених захтева о поштовању људских права, равноправности полова, пацифизму, антифашизму, уважавању народне мудрости... Данас се проучава њена „филозофија утехе”, која полази од претпоставке да бог постоји, јер право знање измиче човеку због несавршености чула. Прихваћено је да вера може да олакша живот и смрт, као и да се „револуцијом добра” непрестано мора супротстављати злу. Управо на тај начин Ксенија је успела да се избори за своје дело, али и да помери границе у друштву и прокрчи пут другим умним женама.

Аутор: Весна Живковић

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације поново су извршиле ударе на територију полуострва Крим. Циљ удара АТАЦМС-а био је аеродром Белбек, где је, према отвореним изворима, избио пожар.


Марија Захарова је на данашњем редовном брифингу била у прилици да одговори на чак три питања везана за Србију – једно о новој влади Србије и два о односима...

Неуспех да се „одмах“ оконча офанзива на Рафу би поткопао односе, наводи се у саопштењу


Москва треба да брине и о „оружју и путеру“, изјавио је председник

Украјински посланици тврде да ограничења на циљеве који се могу гађати западним оружјем дају предност Москви


Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА