BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Последњи јавни наступ Александра Карађорђевића

Последњи јавни наступ Александра Карађорђевића
11.10.2015. год.
Краљ је, тачно месец дана пре атентата у Марсељу, открио споменик палим Топличанима у претходним ратовима. Том чину присуствовао је и патријарх Варнава, а обележена је и хиљадугодишњица храма Светог Прокопија


Деветог октобра 1934. године у Марсељу је убијен Александар Први Карађорђевић, краљ Југославије. Као што је познато, атентат су припремиле усташке и бугарске терористичке организације, а извршио га је Бугарин Владо Черноземски, чије је право име Величко Димитров Керин. Многе улице у Бугарској и данас носе његово име, а у Велинграду му је постављена и спомен-плоча.

Мало се, међутим, зна да је последњи краљев јавни наступ био у Прокупљу, тачно месец дана пре атентата, 9. септембра 1934. године. У пратњи патријарха Варнаве, Николе Узуновића, председника владе и више министара и амбасадора, најпре је одржана велика литургија у храму Светог Прокопија, посвећена хиљадугодишњици постојања ове цркве. Потом се свечана поворка упутила у центар града где је краљ Александар открио споменик Топличанима, палим у балканским ратовима и Великом рату. Том приликом краљ је одржао свечану беседу и то је био последњи његов јавни говор.

Како је навела „Политика” у опширном извештају из Прокупља, краљ Александар је тада, између осталог, рекао:

„Шумадијска Србија, никнувши из Карађорђевог устанка, створила је својом крвљу и слободну Топлицу. А нова Топлица, достојна постојбина Топлице Милана и Косанчић Ивана, старог Југ-Богдана и његових девет Југовића, осветлила је образ и себи и својој земљи када је куцнуо судњи час да се и друга неослобођена браћа ослобађају. Њен Други пук, легендарни Гвоздени пук, пронео је њено име далеко и блиставо, то и овом приликом истичем као ваш врховни командант. Све ће то поколењима причати овај споменик. А странцима рећи ће још и то да против сваког завојевања које иде преко националних и етнографских граница, душа народа даје отпор вазда и у свим приликама...”

Откривању споменика присуствовао је и његов вајар Франо Менегело Динчић из Котора. На високом постаменту он је извајао србског војника и устаника из Топличког устанка 1917. године, у заједничком јуришу ка слободи. На барељефима у подножју приказан је лик краља Петра и његовог сина Александра, као и друге вође ослободиоци, али и зверства окупатора. Занимљиво је да су током Другог светског рата бугарски окупатори једну од тих плоча на којој су приказана њихова зверства ишчупали и однели. Пошто никада није враћена, на њено место је постављен натпис који подсећа на тај вандалски чин.

Новине су забележиле да је свечаност у Прокупљу тог 9. септембра 1934. године, био најважнији догађај у тадашњој Југославији, којим је, уствари, обележена двадесета годишњица од почетка Великог рата. Неки истраживачи тврде да су атентатори планирали да краља убију овде, али их је спречила велика маса народа и добро обезбеђење. А неколико пута над Прокупљем прелетале су и ескадриле авиона.

Три године после у холу Соколског дома постављена је биста краља Александра, којој се потом у бурним временима изгубио сваки траг. А 1944. године, баш 9. октобра, Прокупље је ослобођено од бугарске окупаторске војске. Тај дан је донедавно био и Дан града. Сада је то Прокоповдан.

Д. Борисављевић



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....


Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја

Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА