BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Наши волонтери бољи од европских

Наши волонтери бољи од европских
20.09.2015. год.
Нашој јавности није познато да Србија поседује највише трофеја са такмичења у пружању прве помоћи. Средњошколци и студенти су побеђивали своје вршњаке у свету


Екипа девојака и момака које Београђани често могу да виде у Студентском парку како предано реанимирају повређене у симулираним несрећама, заустављају им крварења и фиксирају преломе донела је Србији поново звање вицешампиона Европе у пружању прве помоћи. Екипа Црвеног крста из београдске општине Стари град је на такмичењу у Букурешту освојила сребрно одличје у конкуренцији 28 најбољих екипа из 24 европске државе.

Србска јавност и не зна да је наша земља прва у Европи по броју освојених трофеја на такмичењима интервентних медицинских екипа. Овогодишње сребро освојили су капитен Орион Зуровац и техничари Мина Живковић, Маја Колев, Милена Костић, Марија Костић и Александра Јарић. Наша одличја чини сјајнијим то што су српске екипе чине волонтери организације Црвеног крста, средњошколци и студенти, који на изузетно напорним и захтевним такмичењима побеђују екипе професионалаца из великих држава ЕУ. То изазива и завист и дивљење, што се видело и на такмичењу у Букурешту. Злато је додељено једној екипи из ЕУ, али су овације гледалаца и других такмичара србском тиму показале ко је морални победник.

- Овогодишње европско такмичење било је изузетно захтевно и тешко - каже Зуровац, који је координатор за добровољно давалаштво крви и рад са подмлатком и омладином у Црвеном крсту Старог града. - Такмичари су имали задатак да пруже прву помоћ повређенима у 14 различитих сценарија: земљотресу, паду авиона, несрећи у парку, саобраћајним несрећама, пикнику, несрећи у кафићу, пожару, несрећи на раду, несрећи у аква-парку. На једном сценарију свих шест чланова екипе оцењивани су у извођењу кардио-пулмоналне реанимације на одраслој особи, детету и беби.

Такмичење се одвијало на великом полигиону где су сцене симулираних несрећа биле кружно распоређена, а као и у стварности рањени су имали најразличитије повреде. Такмичари су имали само десет минута да збрину унесрећене и затим се упуте ка следећем сценарију који је постављао сасвим другачије задатке. Зато је за успех на оваквим такмичењима неопходно и знање и психофизичка спремност.



- У једној симулацији морате да решавате најразличитије повреде, од посекотина до повреда кичме - објашњава Зуровац. - Сваки члан тима има свог судију који је пратио његов рад, али се прати и цела екипа. У делићу секунде морате да уочите коме је помоћ најпотребнија и како да му је пружите, као и у реалности. Ако је неко заробљен у аутомобилу који гори морате да знате како да га извадите и транспортујете, да га реанимирате или зауставите крварење да човек не умре од губитка крви. Био сам активни такмичар у различитим спортовима и тврдим да је пружање прве помоћи физички захтевно као било који од њих, а о психолошком аспекту, неопходности да примените знање под стресом да не говоримо.

Врхунска спремност србских хуманитараца се потврдила и на овогодишњем такмичењу, иако су чланови тима најразличитијих професија, од студента дизајна и туризмолога до студената медицине и медицинских сестара. За такмичаре-професионалце из много богатијих европских држава, које обраћају много више пажње на ову област, права је загонетка како их побећују србски "клинци".

- Ми смо изузетно талентована и хумана нација, која је изгледа историјски припремљена да се сналази у невољи - каже Зуровац. - Наши чланови су најразличитијих струка, а постали су чланови тимова тако што су дошли у општинску организацију Црвеног крста и пријавили се на курс. То може да учини било ко, а све обуке су бесплатне. Они који покажу најбоље резултате позивају се у такмичарске тимове.




Знање и спремност екипа Црвеног крста потврђују и позиви тимовима за пружање прве помоћи приликом сваке веће манифестације, несреће или ванредне ситуације.

- Ми смо ангажовани свуда, од збрињавања претерано веселих посетилаца "Бир феста" до спасавања у прошлогодишњим катастрофалним поплавама - наводи Зуровац. - Нажалост, значај прве помоћи нема заслужену пажњу у Србији, иако је реч о животно важном знању. У пракси се показало да наш обучени подмладак, основци од 12 година навише, реагује одлично и у стању је да пружи помоћ брже и боље од већине одраслих особа које окрећу главу.




НАПОРАН ТРЕНИНГ

Екипе прве помоћи србског Црвеног крста прво се надмећу на општинским и државном такмичењу Србије, после чега најбољи стичу статус националног представника. Та екипа иде на припреме у камп где од јутра до мрака ради на кондиционој припреми такмичара, решавању најразличитијих варијације симулираних несрећа, а слушају се и теоријска предавања. Екипе прве помоћи Црвеног крста често одлазе у иностранство где размењују искуства са колегама и учествују у заједничким вежбама.

Борис Субашић,



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат

Москва сматра да је излив насиља био намерни покушај да се тероришу људи у граду на ком се говори руски како би се покорили влади након пуча и њеној...


Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....

Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА