BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дачић: Србија не сме да извуче дебљи крај

Дачић: Србија не сме да извуче дебљи крај
19.09.2015. год.


Потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је време да ЕУ доносе јединствену политичку одлуку о томе како да се избори са мигрантском кризом и да Србија не сме да извуче дебљи крај зато што се налази између два крака ЕУ.

Дачић је рекао да је до сада око 150.000 миграната прошло кроз Србију и да је свега 600 њих затражило азил.

Он је поручио да затварање граница и постављање жице не доприносе побољшању односа у региону, а да је Србија показала да је спремна да пружи помоћ и да је поступила много више европски од неких земаља које су чланице ЕУ.

„Мигрантска криза која потреса Европу само је доказ да ЕУ већ дуже време не успева да изнедри заједничку политику и пронађе решење везано за ирегуларне миграције. Гледамо како да Србија не постане једна од највећих жртава таквог приступа“, рекао је Дачић за Радио-телевизију Србије.

Он је казао да свака земља има различит приступ унутар ЕУ, да зато долази до конфликата и великих оптужби, блокаде саобраћаја, затварање граничних прелаза и да Србија због тога не треба да испашта.

„Веома су ретке ситуације да се затворе гранични прелази за путнички саобраћај, а да не говорим о штети коју трпи економија, обични грађани који путују“, рекао је Дачић подсећајући да је идуће недеље заказан хитан ванредни састанак шефова држава и влада ЕУ.

Након тога ће у Србију доћи комесар за проширење Јоханес Хан и видеће се „да ли ће се отворити неки заједнички став“, додао је шеф српске дипломатије.

„Ми се нажалост налазимо између два крака ЕУ. Са једне стране су Грчка и Бугарска одакле нам долазе мигранти без икакве регистрације која је потребна. Са друге стране имамо Мађарску и Хрватску које подижу ограде и затварају путеве“, напомиње Дачић.

На питање ко ће платити највећу цену због избеглица, министар спољних послова је одговорио да „Србија не сме да постане једна од највећих жртава и извуче дебљи крај“.

„Сигурно да ћемо и даље поступати људски коректно и наравно штити свој национални и државни интерес у том погледу и тражити решење прихватљиво за све“, рекао је Дачић.

Упитан каква врста помоћи је потребна Србији, он је одговорио да ЕУ сада одваја одређена средства за Србију и Македонију, као и друге земље које су погођене кризом, али да то нису само финансијска средства, већ и техничка помоћ.

Најважнија помоћ, казао је, била би доношење заједничке политичке одлуке о решавању проблема миграната.

Он је казао и да Србија са званичницима ЕУ никада није разговарала о томе да се праве прихватни центри за дуготрајни смештај и да ће министри унутрашњих послова Србије и Мађарске разговарати о решавању проблема.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА