BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Ирина Бокова: Неписменост почиње да јењава

Ирина Бокова: Неписменост почиње да јењава
10.09.2015. год.
Поводом 8. септембра, који је УНЕСКО прогласио за Међународни дан писмености, ИРИНА БОКОВА, генерална директорка ове организације за образовање и културу

НЕПИСМЕНОСТ ПОЧИЊЕ ДА ЈЕЊАВА

„ Неписменост је почела да јењава: 84 процента одраслог становнишва на свету данас уме да чита и пише у поређењу са 76 пртоцрнта 1990. г. број непсимених  је смањен зха 100 милиона људи.

То је,  међтим, недовољно. Иза цифара су скривене дубоке  неравноправности.

Две трећине неписмених сду жене.

Већина деце и адолесцената која не похађају школу су девојчице.

Они којима се посрећило да иду у школу, не завршаавју је увек са зањем читања и писања. Чак и у еконмски развјеним земљама огроман део сановиштва није у потпуности овладао базичним навикама читања и писања.“ 

Јуриј Штиров, неуробиолог, руководилац лабораторије магнетоенцефалографије Орхуког уноверзитета (Данска)

„Већ са узрастом од 6-7 година пластичнпст нервног  система се сужава и то утиче  на способност  развоја  когнитивних навика,  у првом реду језичких.  Као и усмени говор, читање је веома сложена навика: ми повезујемо   у знатној мери сасвим случајно произвољну комбинацију  цртица и кружића са звуцима, речима и смисло и обједињујући све те елементе у реченице настојимо да разумемо опте значење текста.

Упркос  једноставности  како изгледа,  читање  захтева  од мозга велике напоре.

Ако ми пропустимо моменат кад је мозак максимално пластичан, сшпсобан и оран да ствара нове репрезентације  за инфомације,  свако одлагање за касније,  биће му теже и сложеније. (Извор: „Теорија и пракса“ )

Максим Крохауз,  руководилац Лабораторије социолингвистике РАНХиГС

„Очигчедно  је мода  антиписмености   прошла.  Свесно извртање ортографије је минуло.  Зато што  језичка норма  има не само културну него и практичну мисију.

Писмен човек брже чита писмено написани текст. Ако је човек непсмен,  њему је онда свеједно  како се пише. 

Отуда се  текстови  написани са изврутом пртогфаијом читају дуже и теже.  Испада да су све игре и унаказивање језика  прихватљиве све дотле док не почну сметати комуникацији. И опетр следи повратак к норми зато што  она нуди вишејезичке удобности и комфора за комуникацију“ 

 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА