BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Чврсти докази у вези са Ганићем

Чврсти докази у вези са Ганићем
09.05.2010. год.

Задња измјена текста у недеља, 9 мај 2010 02:38 Текст написао Младен Текст објављен у недеља, 9 мај 2010 09:00

Замјеник српског тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић рекао је да правосуђе БиХ у предмету “Добровољачка улица” процесуира углавном погинуле или умрле особе, а нема лица која су одговорна за тај ратни злочин, те да је захтјев Србије за екстрадицијом Ејупа Ганића из Велике Британије базиран на изузетно чврстим доказима.

Бруно-Векариц-1“БиХ има предмет `Добровољачка`, али, према нашим информацијама, процесуирају се лица која су углавном већ погинула или умрла. Нема лица која су, по нама, одговорна за ратни злочин“, рекао је Векарић у интервјуу Новинској агенцији Републике Српске – Срна, додајући да је “питање жеље да се заиста истражи тај злочин”.

Векарић је додао да за сада нема директних разговора правосудних органа Србије и БиХ о потписиваљу споразума о уступању доказа и заједничким истражним тимовима и тренутно се они врше преко међународних посредника, односно ОЕБС-а, САД, Европске комисије.

“Да желе да потпишу, они би нас директно звали и могли би то да завршимо за један дан. Али, мислим да је сензибилно то што се може десити да, на основу тог споразума, БиХ добије веома тешке предмете за своје веома познате ликове. Добили би од нас доказе који су потпуно процесно валидни. Имате генерале који су палили куће, али не желим да помињем имена”, рекао је Векарић.

Векарић је рекао да је српска страна, као предлагач споразума, спремна да га потпише одмах сутра и да прихвати и сугестије.

“Тај споразум о уступању доказа је важан више за БиХ, него за Србију, јер БиХ има већи интерес, нарочито у вези са поштовањем принципа спречавања некажњивости. Најчешће су они који су окрвавили руке у БиХ побегли у Србију и Хрватску, па БиХ може само да води неке бесмислене поступке где ће трошити паре безвезе, а да нема починиоца пред судским већем”, додао је он.

У случају потписивања споразума о уступању доказа, каже Векарић, српско правосуђе би те починиоце ухапсило и извело пред суд, а захваљујући том споразуму могло би се ићи и на издржавање казне у Србији или БиХ или ићи на нека изручења.

Он је рекао да ће “случај Ганића” пред лондонским судом свакако бити ријешен у овом екстрадиционом поступку, али да Тужилаштво Србије не жели да се са “пријатељима и колегама из БиХ” политички обрачунава преко правосудних предмета”.

Он је навео да је лондонски суд био задовољан формом српског захтјева за екстрадицијом Ганића и да се улази у један дуготрајан процес размјене аргумената.

Векарић је истакао да српско тужилаштво за ратне злочине никога не “јури” по националној припадности или зато што се ради о Ганићу, него зато што мисли да се у Добровољачкој улици у Сарајеву десио ратни злочин.

“Они војници који су тамо погинули имају своје породице и оне траже одговоре”, поручио је Векарић.

Што се тиче осталих потјерница у “случају Добровољачка”, Векарић је рекао СРНИ да постоји већи број лица на тим потјерницама, али није желио да говори о броју и конкретним именима.

Он је напоменуо да је тужилац Србије за ратне злочине Владимир Вукчевић прошле године на скупу у Дубровнику упозорио колегу из БиХ Милорада Барашина на проблем “случаја Добровољачке” и предложио му да се потпишу споразуми о уступању доказа и заједничким истражним тимовима.

“То је фактички била понуда да уступи предмет `Добровољачке` Тужилаштву БиХ, под условом да га они процесуирају. Важно је да нађемо модел, ако не желимо да се понављају ствари као што је хапшење по аеродромима. Нама је свеједно, али мислим да бх страна треба да има више интереса за то”, додао је он.

Векарић је рекао да сви међународни фактори, Еврпска комисија, САД и ОЕБС кажу да би потписивање та два споразума између Србије и БиХ била добра ствар, али правосуђе у БиХ то питање диже на политички ниво.

“`Случај Ганића` узнемирио је духове, али би могли да нађемо и правна и техничка решења да се на неки начин тај предмет уступи БиХ, заједно са формирањем заједничког истражног тима и уз изношење аргументације“, навео је Векарић.

Он је рекао да по неким врло озбиљним предметима постоји веома добра сарадња два правосуђа, али је проблем са политичким притиском у БиХ, који евидентно постоји.

“Погледајте, чим кренемо у неки поступак, ко реагује и какве су реакције. Нисте чули Барашина да реагује, него реагују неки други људи који су политичка елита”, рекао је Векарић.

Он је додао да српско тужилаштво тренутно ради на неким великим предметима, гдје су жртве злочина муслимани, али није могао да изнесе више детаља.

Векарић је напоменуо да српско тужилаштво има и предмете које су им доставила борачка удружења из Републике Српске, али да се већ 70 одсто тих предмета одраније ради у тужилаштву у Београду.

“Тужилаштво БиХ врло коректно ради свој посао, једино што из ентитета долазе оптужбе да неке предмете држе у фиокама, прије свега оне у којима су Срби жртве”, закључио је Векарић у интервјуу Срни.



  • Извор
  • РТВБН
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА