BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 30.08.

01.09.2015. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Ситуација на фронту за 29.08. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање
Ситуација у Украјини и Новорусији према карти кијевских снага


Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 

 

ВИДЕО ВЕСТИ


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 31.08.





Стање на фронту .


Преговори



 

Преглед политичко-економских и других вести за 31.08.


Експлозија испред Врховне раде, преко 50 рањених „Према неким информацијама, извесно нам је да је рањено више од 50 војника Националне гарде. Четворо од њих је тешко рањено. Међу њима има учесника у антитерористичкој операцији (у Донбасу). Нешто око 10 особа. Сви се шаљу у болнице", навела је она, саопштила је телевизија „112 Украјина".

Како је раније саопштено демонстранти су се сукобили са припадницима специјалних снага. Дошло је до туче и био је бачен сузавац. Демонстранти ударају полицију палицама.

Протестанти издвајају поједине борце Националне гарде из строја, отимају им кациге и штитове, након чега их враћају назад. Забележено је десетак таквих случајева.

Врховна рада Украјине, без обзира на митинг испред Парламента и блокаду председништва те институције, донела је у првом читању измене и допуне Устава у делу о децентрализацији.    

Измене и допуне које је предложио председник Петро Порошенко подржало је 265 посланика, док је 87 посланика гласало против.

Усвајање нацрта је одржано без обзира на велике протесте активиста и једног броја посланика.

Више од хиљаду противника доношења измена у Уставу Украјине данас је из различитих региона дошло у Кијев, блокирало је саобраћај испред Раде и почело је окупљање испред зграде Парламента. Присталице радикалних партија —  „Самопомоћ“, „Слобода“, „Укроп“ и „Радикална платформа“ — окупиле су се на митингу, тражећи одлагање за данас планиране седнице Раде о изменама Устава.   

Осим тога, посланици „Радикалне партије“ дуго пре почетка ванредне седнице блокирали су председништво Раде како не би дозволили да се донесу измене и допуне Основног закона у првом читању. 

Демонстранти нападају украјински парламент Демонстранти испред зграде Врховне раде Украјине покушавају да уђу у зграду Парламента након доношења, у првом читању, нацрта закона о децентрализацији.

Демонстранти су се сударили са сарадницима специјалних снага. Дошло је до туче и био је бачен сузавац.

Демонстранти ударају полицију палицама. Улаз је покривен црним димом.

Врховна рада Украјине, без обзира на митинг испред парламента и блокаду председништва, донела је у првом читању измене и допуне Устава у делу о децентрализацији.    

Измене и допуне које је предложио председник Петро Порошенко подржало је 265 посланика, док је 87 посланика гласало против.

Усвајање нацрта је одржано без обзира на велике протесте активиста и једног броја посланика.

Више од хиљаду противника доношења узмена у Уставу Украјине данас је из различитих региона блокирало саобраћај испред Раде и почели окупљање испред зграде парламента. Присталице радикалне партије „Самопомоћ“, „Слободе“, „Укропа“ и „Радикалне платформе“ окупили су се на митингу, тражећи одлагање за данас планиране седнице Раде о изменама Устава.   

Осим тога, посланици „Радикалне партије“ дуго пре почетка ванредне седнице блокирали су председништво Раде како не би дозволили да се донесу измене и допуне Основног закона у првом читању. 

Према Минском споразуму, који је усвојен у фебруару 2015. године, председник Порошенко је пристао да гарантује специјални статус за Доњецку и Луганску народну републику. 

Заједничке војне вежбе САД и Украјине у Црном мору 
САД и Украјина почињу поморске војне вежбе „Морски поветарац“ у Одеској и Николајевској области. Према плану оне ће трајати до 12. септембра.

Војне вежбе ће бити вишенационалне. Како се очекује, у војним вежбама ће учествовати 2,5 хиљаде војника, не само из САД и Украјине, већ и из Бугарске, Немачке, Грчке, Италије, Велике Британије, Румуније, Шведске, Турске и Молдавије. При томе, скоро сваки трећи војник ће бити представник америчких војних снага. 

Укупно ће у вежбама бити искоришћено више од 150 јединица војне технике — бродова, подморница, хеликоптера, авиона, као и јединица гусеничне технике.

Командант 6. флоте Ратне морнарице САД вице-адмирал Џејмс Фого назвао је војне вежбе „важном могућношћу за сарадњу са нашим партнерима и за спровођење озбиљних припрема на земљи, у ваздуху и на мору“.

„Уверен сам да ће они омогућити нашим морнарима, војницима, пилотима и морској пешадији да размене вредне информације које ће довести до јачања веза и јединства у региону“, наводи његове речи портал „Нејвал технолоџи“.

Према подацима листа, током поморске фазе војних вежби биће изведене операције симулацијe међусобне сарадње на мору, акцијe против подморница, као и мерe заштите приликом напада од стране малих бродова.

Осим тога, вежбе ће се бавити и сарадњом у ваздуху, елиминацијом оштећења, насталих током борбених акција, извођењем спасилачких операција, као и тактичким маневрима.

Захарченко позвао Турчинова да дође да га лично ухапси и „упакује” 
Кијевски медији шире видео-снимак разговора секретара Савета за националну безбедност и одбрану Александра Турчинова са командосима које он у једном тренутку пита: „Можете ли ми Александра Захарченка довести везаног, упакованог?”.

Команддир кијевских командоса рекао је као из топа: „Без проблема, само издајте наредбу”.

На ово је Захарченко, како се и могло очекивати, одмах одреаговао:

„Позивам Турчинова да дође и да сам то изведе. Ево, да би му било лакше: обећавам да ћу бити на штакама. Али, сумњам да би ишта успео. Украјинске командосе сам више пута видео у Дебаљцеву. Осам смо их заробили. Ето, догодило се да смо ми „упакивали”њих”.

Захарченко је, иначе, оценио да Кијев од самог почетка није намеравао да Доњецкој и Луганској републици да „специјални статус”:

„То је нама одувек било јасно. Зато је Кијев све одлагао и развлачио. А Порошенко је коначно и признао да никакавог специјалног статуса неће бити”.

Захарченко је за време борби за Дебаљцево командовао јединицама армије ДНР и том приликом био рањен у ногу.

За Дебаљцево је добио чин генерал-мајора.

Порошенко тврди да је Кијев у Дебаљцеву имала само 66 погинулих, а Доњецк и Луганск – да су Украјинци имали нешто мање од 3.000 мртвих.

Немачка и Француска притискају Порошенка - Француска и Немачка врше притисак на украјинског председника Петра Порошенка да обезбеди делимичну самоуправу на истоку земље пре најављених локалних избора.

Порошенко, међутим, одбија да се повинује, наводећи правне, политичке и организационе препреке које спречавају спровођење закона који би омогућио ширу аутономију за самопроглашене Доњецку и Луганску народну републику, пише кијевско „Недељно огледало“, позивајући се на неименоване изворе у Влади Украјине.

Порошенко се 24. августа састао у Берлину са немачком канцеларком Ангелом Меркел и француским председником Франсоом Оландом.

Меркелова је изјавила да су се они окупили у Берлину како би подржали Минск 2, за који је истакла да је од кључног значаја за мирно решавање украјинског сукоба.

Порошенко је пре пута у Берлин одбацио било какву могућност федерализације или додељивања посебног статуса за било који део Украјине.

Амерички званичник: Русија није претња чланицама НАТО-а - Западни званичници, ранији и садашњи, који криве Русију за грађански рат у Украјини, често представљају Москву као директну претњу НАТО чланицама, нарочито балтичким државама. Али ова бојазан нема основа, сматра бивши шеф кабинета Колина Пауела.

Русија нема планове да нападне Летонију, Литванију, Естонију или било коју чланицу Северноатлантског савеза, рекао је Лоренс Б. Вилкерсон радију „Балтком“.

Овај републиканац је упозорио лидере у Вашингтону, Паризу, Берлину, Лондону и Москви на опасност од рата и позвао их да разлике решавају дипломатским путем. Нови глобални сукоб био би катастрофалан за читав свет, укључујући и оне који би га изазвали, рекао је у интервјуу литванској радио-станици.

Вилкерсон је био шеф кабинета америчког државног секретара Колина Пауела од 2002. до 2005. године. Залагао се за напад на Ирак 2003. године, ослањајући се на извештај америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА). Касније је признао да су ови подаци који су служили да се оправда америчка инвазија били нетачни.

Бивши високи представник америчке администрације годинама критикује политику Вашингтона на Блиском истоку. Заступа гледиште да је америчка инвазија пореметила однос снага у Персијском заливу, што је довело до повећања нестабилности у региону.


Видео вести за 31.08.



Сукоби у Кијеву

Басурин о ситуацији на фронту


Председник ЛНР Игор Плотницки на провери бојеве готовости Народне војске ЛНР


На положају са Народном војском

Сукоби у Кијеву


 Украјинa - из минута у минут -

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА