BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Повратак ћирилице у два места у Хрватској

22.08.2015. год.


На зграде државних институција у хрватским општинама Војнић и Врбовско у петак су постављене четири табле са латиничким и ћириличким натписима.

Како је објаснило Министарство управе законски услови за постављање ових плоча испуњени су пре више од 10 година.

Министарство је најавило да ће и у другим градовима и општинама спровести надзор и тамо где је то потребно непосредно применити законе који националним мањинама гарантују право на равноправну службену употребу њиховог језика и писма, односно у оним срединама у којима чине више од једне трећине укупног становништва.

То се, међутим, за сада не може очекивати и у Вуковару, јер то место, наводе у Министарству, тренутно није приоритет и по одлуци Уставног суда ужива посебан статус.

Законски услови за двојезичност у Војнићу и Врбовском испуњени су након ступања на снагу Уставног закона о правима националних мањина и Закона о употреби језика и писма националних мањина, јер Срби још по попису из 2001. године у тим местима чине више од једне трећине становништва.

У Министарству управе рекли су да су плоче постављене после спроведеног надзора, који најављују и у другим срединама у којима по резултатима пописа из 2011. године мањине остварују право на двојезичност, објавила је „Хина“.

Министарство поручује и да ће држава кренути од себе, тј. од државних институција и предузећа, на првом месту од предузећа „Хрватске цесте“, која су дужна да поставе натписе на мањинским језицима на путевима у срединама у којима мањине на то имају право.    

Инспекције ће проверавати да ли су двојезичне табле постављене на државним, али и на градским институцијама, улицама и трговима, а тамо где утврде да се закон не поштује, издаће локалним властима налог да примене двојезичност. Уколико градска тела не поступе по налогу, уследиће прекршајне пријаве и плаћање казни.

Међутим, како наводи хрватска агенција, спровођење ове контроле за сада се не може очекивати и у Вуковару, јер то место, како наводе у Министарству, тренутно није приоритет и, по одлуци Уставног суда, ужива посебан статус.

Уставни је суд је у августу прошле године, у одлуци којом је прогласио неуставним расписивање референдума „о ћирилици“, Влади забранио спровођење Закона о употреби језика и писма националних мањина присилним мерама, док се изменама тог закона не осигура прикладан правни механизам који ће се примењивати у случајевима када јединица локалне самоуправе опструише спровођење закона.

За израду таквог закона Влада је добила рок од годину дана. Влада је јулу ове године упутила у хитну парламентарну процедуру два законска предлога која би јој омогућила распуштање локалних органа власти који опструишу право на равноправну службену употребу језика и писма националних мањина.    

Истом одлуком, Уставни суд је обавезао вуковарско Градско веће да Статутом Града одреди индивидуална права припадника националних мањина на службену употребу свог језика и писма.

Градско веће Вуковара изгласало је у понедељак измене градског Статута који више не предвиђа постојање двојезичних табли са ћириличким писмом на градским установама, институцијама, трговима и улицама у том граду.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА