BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Научници „искључили“ гене гојазности

Научници „искључили“ гене гојазности
21.08.2015. год.


Науцници са Масачусетског технолошког универзитета (МИТ) успели су да „искључе“ механизам за дебљање који поједине људе чини склонијим гојазности од остатка популације. Експерименти су спровођени на лабораторијским мишевима, а испитивања су показала да су поједине јединке мршавиле и током сна.

Резултати истраживања, које је објављено на сајту „New England Journal of Medicine“. показала су да геном, познатији као ФТО, даје одговор на то како долази до таложења масноће у ћелијама, што ће помоћи у лечењу прекомерне гојазности, болести од које пати око 500 милиона људи.

Један од аутора истраживања Манолис Келис рекао је да је његов тим установиo везу између гена IRX3 и IRX5 и да је уз помоћ технологије ДНК CRISPR/Cas9 успео да успостави „прекидач“ између њих који паљењем и гашењем или таложи или сагорева масноћу.

Геном ФТО, додаје Келис, може се тумачити и као најодговорнији за сакупљање и трошење енергије у организму.

„Традиционално се на гојанзост гледало као на резултат дисбаланса између количине унете хране и адекватне потрошње калорија, међутим таква тачка гледишта у потпуности занемарује генетику и метаболизам појединца“, објашњава он.

Тренутно, научници траже партнере како би комерцијализовали своје истраживање, које би допринело борби против гојазности и евентуалном проналаску лека за ту болест.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА