BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 09.08.

10.08.2015. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Ситуација на фронту за 08.08. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање
Ситуација у Украјини и Новорусији према карти кијевских снага


Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 

 

ВИДЕО ВЕСТИ


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 09.08.





Басурин: Кијевске снаге гомилају технику - 
Извиђачи армије Доњецке Републике и даље саопштавају да кијевске снаге настављају са гомилањем ратне технике поред „линија раздвајања“.

Заменик команданта штаба армије ДНР Едуард Басурин прецизирао је да су кијевске снаге довукле артиљерију и ракетне бацаче код насеља Желаноје и Белокузминовка.

„Украјинске власти, очито, не желе мир у Донбасу“, додао је Басурин.

На држање украјинског војног и политичког врха одреаговао је и председник Луганске Републике Игор Плотњицки, речима:

„Морамо бити спремни. Ако се на миран начин - применом споразума из Минска - све може решити мирно и без проливања крви наших војника - биће одлично. А ако не може - онда ће опет говорити тенкови и остало“.






Преглед политичко-економских и других вести за 09.08.




Нове америчке санкције против Русије на снази од 10. августа - Проширење санкција које су САД објавиле 30. јула према грађанима и компанијама Русије и Украјине ступиће на снагу 10. августа, наводи се у билтену управе за контролу стране имовине Министарства финансија САД.

„Управа за контролу стране имовине Министарства финансија објављује имена страних грађана чији је имовина и активи повезани са њима блокирани у складу са једним или више наредних докумената“, пише у документу. Ресор додаје да се ради о указима Владе под бројевима 13660, 13661, 13685 и 13662. Наредба ће бити објављена 10. августа 2015. године у службеном гласнику.

Власти САД су обавестиле јавност 30. јула о проширивању санкција за 11 физичких и 15 правних лица, међу којима су: „кћерка“ банке „ВЕБ“, као и „Росњефт“. Санкциони списак је већ има 61 лице, а као разлог због којег се ту налазе наводе се „догађаји у Украјини“ и „активности у кримском региону“.

Више од 60 одсто Украјинаца жели да напусти земљу - Око 61 одсто Украјинаца који живе у граду желе да напусте Украјину, навео је бивши украјински министар Сергеј Арбузов у ауторском тексту објављеном у руском дневнику „Известија“.

Број оних који желе да живе у иностранству значајно је повећан у јуну у односу на фебруар ове године. 

„Украјина личи на брод који тоне, под командом екипе лопова, а не капетана. Напуштање овог брода по сваку цену није више само жеља, већ сан за велики део становништва“, наводи Арбузов. 

Он је додао да у томе предњаче ти исти млади људи који су недавно протестовали на Мајдану. 

„Они су ти који се, захваљујући знању страних језика, активно интегришу у Европу и одлазе да раде у Пољску, Немачку, па чак и Русију“, наглашава Арбузов. 

Он додаје да су људи спремни да оду, није важно где, и да тамо раде било шта.

Међународна организација за миграције наводи да је 40 одсто украјинских држављана отишло је у иностранство да ради „на црно“.

Јушченко Украјини предвиђа најопаснију економску кризу за 24 године независности - Бивши председник Украјине Виктор Јушченко, изјавио је да се његова земља креће ка надубљој и најопаснијој економској кризи за 24 године своје независности.

Оценио је да садашња кијевска власт допустила финансијску дестабилизацију, изгубила контролу над ценама и курсом националне влауте (гривне).

Притом је нагласио да конфликт у Донбасу није узрок пада украјинске економије и да тај конфликт не може бити решен ни у Минску ни у „нормандијском оквиру”:

„Велики сам песимиста. Шта је нормандијски формат? У том формату је Немачка – посматрач, Француска – посматрач, Русија – посматрач, а Украјина – страна у конфликту. Шта ту може бити решено? Ништа! Зато што у сваком конфликту морају постојати бар две стране, а сада друге стране нема. И столица агресора је празна, и столица гаранта и столица посредника - такође. Све сами посматрачи”.

Јушћенко је додао да мински преговарачки оквир нема ништа мање недостатака:

„И ту је Русија посматрач, и ОЕБС је посматрач, а Украјина у лику Леонида Кучме – преговарачка страна. Друга је – Захарченко. Организатори минских преговора тиме моказују да је то украјински конфликт и да Украјина зато треба да седне за сто са неким Захарченком као извором агресије. А стварни извор агресије је Русија, а не Захарченко”.

Просечна плата у Украјини у јануару је била 160 долара.

ММФ прогнозира да ће Украјина 2015-ту завршити са падом БДП за нових 9 одсто и инфлацијом од 45 одсто.

САД увеле нове санкције „Гаспрому“ - Власти САД увеле су нове санкције компанији „Гаспром“, а реч је о испоруци америчке опреме за извлачење гаса из јужнокиринског налазишта, које се налази на 35 километара од острва Сахалин.

На тај начин САД је забранила испоруку већ купљене технике која је веома комплексна и уникатна јер се ради о налазишту гаса које је дубоко под водом.

Аналитичар руске „Сбербанке“ Валериј Нестеров каже да су Американци овим потезом нанели низак ударац „Гаспрому“, с обзиром да је овај пројекат изузетно важан за руског гасног гиганта. Поред тога, каже он, „Гаспром“ је баш у овој области највећи конкурент америчком течном гасу и то у Азијско-тихоокеанском региону.

Американци су ово налазиште укључили у списак већ постојећих санкција, како се наводи, управо из разлога јер се ту налазе велике количине нафте и гаса. Поред тога, по први пут је у списак санкција уврштено конкретно налазиште нафте и гаса, а не одређено физичко или правно лице.

По том питању огласио се и портпарол Кремља Дмитриј Песков који је рекао да се политика санкционих мера САД директно одражава на атмосферу узајамних односа. Према његовим речима, ефекат санкција је споран, с обзиром да штету трпе све стране.

Јацењук: До окончања конфликта у Донбасу „веома далеко” - Премијер Украјине Арсениј Јацењук изјавио је да је до окончања конфликта у Донбасу „веома далеко”.

„Нажалост, рат није завршен. Још је веома далеко до тога да у Украјини завлада мир јер Русија не жели да спроводи договоре из Минска”.

Јацењук је нагласио да ће „мир бити могућ само ако Украјина буде имала моћне оружане снаге, моћну националну гарду које ће заштитити Украјину”.

Све је ово украјински премијер изговорио пред великом групом добровољаца који су ратовали у Донбасу и може се тумачити једино као намера Кијева да даље ратује.

Да украјински врх нема намеру да одступа  потврђује и изјава Виктора Небоженка, директора кијевске социолошке агенције „Украјински барометар”.

Он је, наиме, упозорио да се нипошто не сме дозволити организовање референдума о отцепљењу Донбаса јер би то био „заразан пример” за друге украјинске области. Чак је био директан, нагласивши да би путем Доњецке и Луганске Републике први кренуо велики рускојезични град на североистоку Украјине Харков.

Немачком војном аташеу одбијена виза за Русију - Министарство спољних послова Русије одбило је да изда визу немачком бригадном генералу Герту Гавелеку који је требао да ради као војни аташе у Амбасади Немачке у Русији, пише Шпигл.

Према информацијама листа, овај корак је постао „одговор“ на акције немачке стране — Немачка је раније одбила да изда визу руском војном званичнику, који је планирао пословно да путује за Берлин.

Саопштено је да је током рутинске провере Федерална служба за заштиту устава у Келну пронашла да је биографија руског држављанина „недопустива“. Шта се налази иза тога, није саопштено.

Лист наводи да је у прошлости руски војни аташе радио за једну од многобројних специјалних служби земље.

Што се тиче Гавелека, његова биографија није тајна за руске колеге. То је прво војно лице из источне Немачке које је добило генералски чин након уједињења земље. Гавелек се школовао у руској војној академији у Москви и слободно говори руски.

Прошле године из Москве је била протерана службеница немачке Амбасаде Забине Штјор.

„Високопостављени дипломата, чију аналитику су посебно ценили у МСП-у Немачке“, према информацијама листа нервирала је руску страну.

Кијев забранио улазак у Украјину Депардјеу, Сигалу и Бреговићу - Министарство културе Украјине објавило је свој „црни списак“ људи из руске културе.

Ти људи, како је саопштило, „представљају претњу националној безбедности Украјине“.

На списку су познати руски економисти, глумци, певачи, новинари... Ево тог списка: Владимир Кучеренко, Јегор Холмогоров, Олег Газманов, Михаил Хазин, Јосиф Кобзон, Валерија Перфилова, Јосиф Пригожин, Сергеј Безруков, Михаил Бојарски, Николај Расторгујев, Иван Охлобистин, Михаил Пореченков, Григориј Лепс и Жерар Депардје.

Овај последњи (Депардје) нашао се на списку и зато што (поред француског) има и пасош Руске Федерације.

Служба безбедности Украјине је 28. јула забранила Депардјеу улазак у ту земљу у наредних пет година. Под истом забраном су се нашли и глумац Стивен Сигал и певач и композитор Горан Бреговић.

Украјинци су истовремено објавили и свој „бели списак“ на који су ставили Русе и странце који су им по вољи.

На том списку су поред осталих: Андреј Макаревич, Лија Ахеџакова, Валентин Гафт, Олег Басилашвили, Ељдар Рјазанов, Јуриј Шевчук, Михаил Жвањецки, Борис Акуњин, Земфира, Сергеј Пархоменко, Вахтанг Кикабидзе, Михаил Јефремов, Арнолд Шварценегер, Џорџ Клуни, Џаред Лето ...

Већина Руса са „црног списка“ већ је изјавила да сматра похвалом што се на њему нашла.

Више посланика Државне Думе оценило је да је и тај списак „доказ украјинске глупости“.



Видео вести за 09.08.



Гранатирање Доњецка


Украјинa - из минута у минут -

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА